Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը միտված է կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի շրջանակում իրավապահ մարմինների համար արդյունավետ գործիքակազմի նախատեսմանը. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Զեկուցողի խոսքով հատկապես վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցավորության տեմպերի աճ, ինչով էլ պայմանավորված` անհրաժեշտություն է առաջացել իրավապահ համակարգին օժտել համապատասխան գործիքակազմով, որը թույլ կտա իրականացվող պայքարն առավել թիրախային դարձնել:
Առաջարկվում է Քրեական օրենսգրքում սահմանել կիբեռհանցավորությունների ցանկը: «Սա թույլ կտա իրավապահ համակարգին մասնագիտական ստորաբաժանումների միջոցով հստակեցնել աշխատանքի ծավալները»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Փաթեթով նաեւ որոշ հստակեցումներ են կատարվում կրիպտոակտիվների շուկայի մասով:
Ըստ Արփինե Սարգսյանի` նախաձեռնությունը քննարկվել է գլխադասային` Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկումները շարունակելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, հատկապես ԿԲ-ի կողմից առաջարկվող օրենսդրական նախաձեռնության համատեքստում:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել է հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել են նաեւ ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Կենսաթոշակային համակարգի կուտակային բաղադրիչի մասնակիցների իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի տեղեկացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փաթեթում փոփոխություններ չեն կատարվել:

The initiative authored by the Government is aimed at designing effective toolset for law enforcement bodies in combatting cybercrime: The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said.
According to the rapporteur, increase of cybercrimes is noticed, and conditioned by that, a necessity arose to give the law enforcement system relevant toolset, which will allow to make the fight more targeted.
It is proposed to define the list of cybercrimes in the Criminal Code. “This will let the law enforcement system to clarify the volumes of the work through specialized sub-divisions.
Some specifications are also made on crypto-active market by the package.
According to Arpine Sargsyan, the initiative was debated in the Standing Committee on State and Legal Affairs, and an agreement was reached to continue the debates from the first to the second reading, especially in the context of the legislative initiative being proposed by the Central Bank.
The member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan presented the endorsement.
The bill on Making addendum to the RA Criminal Code and the package of the enclosed presented bills was debated in the first reading and passed at June 13 NA sitting.
The deputies debated in the second reading and also passed the package of bills on Making Amendment and Addendum to the law on Legal Persons’ State Registration, the Legal Persons’ Separated Sub-divisions, State Accounting of the Institutions and Individual Entrepreneurs and on Making Addendum to the law on the Rights of the Participants of the Pension System Accumulative Component and Additional Guarantees of Protection of Legal Interests.
As the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan informed, amendments were not made during the period from the first to the second reading.