ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հունիսի 15-ին մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
Նիստի սկզբում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը հանդես է եկել տարեկան զեկույցով՝ ներկայացնելով իրականացված ծրագրերն ու գործող նախագծերի ընթացքը:
Քննարկվել են հիմնադրամի՝ 2023 թվականի գործունեության, ինչպես նաեւ ֆինանսական հաշվետվությունները, 2024 թվականի տարեկան բյուջեն ու հիմնադրամի աշխատանքներին վերաբերող այլ հարցեր:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կառավարության անդամներ, հիմնադրամի տեղական մարմինների ներկայացուցիչներ եւ այլք:

Alen Simonyan participates in meeting of Board of Trustees of Hayastan All Armenian Fund
On June 15, the RA NA President Alen Simonyan with the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the President of the Republic Vahagn Khachaturyan participated in the meeting of the Board of Trustees of Hayastan/Armenia All-Armenian Fund.
At the beginning of the meeting the Executive Director Haykak Arshamyan made an annual report, presenting the implemented programmes and the procedure of the functioning projects.
Issues on the activity of the Fund for 2023, as well as the financial reports, the annual budget for 2024 and other issues on the works of the Fund were discussed.
Members of the RA Government, representatives of the Fund’s local bodies and other officials participated in the event.