Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ հունիսի 21-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ` «Հայաստանի` Եվրոպական միությանն անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի շուրջ» թեմայով:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրել է, որ լսումներ անցկացնելու նախաձեռնությունը ներկայացվել է Ժողովրդավարական ուժերի հարթակի եւ քաղհասարակության կողմից:
Հունիսի 17-ին գումարված արտահերթ նիստին ներկա են եղել նաեւ առաջարկի հեղինակները, որոնք խոսել են նախաձեռնության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների ու հանրաքվեի անցկացման կարեւորության մասին:
«Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանի խոսքով որոշ սոցհարցումների համաձայն` ՀՀ քաղաքացիների մեծամասնությունն ուզում է, որ Հայաստանն ինտեգրվի ԵՄ-ին` որպես լիիրավ անդամ:
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանի կարծիքով հանրաքվեն Հայաստանի դիմակայունության եւ դիմադրողականության բարձրացման նպատակ է հետապնդում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի անդամները ողջունել են խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու նախաձեռնությունը: Կարծիք է հնչել, որ հանրաքվեի արդյունքները կարող են ուղղորդող լինել հաջորդ ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերի համար:

Согласно решению Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции, 21 июня, в 11:00, в зале заседаний НС состоятся парламентские слушания на тему "О предложении проведения референдума по заявке Армении на членство в Европейском Союзе".
Председатель Постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции А.Егоян сообщил, что инициатива проведения слушаний представлена ​​Платформой демократических сил и гражданского общества.
На созванном 17 июня внеочередном заседании также присутствовали авторы предложения, поделившиеся своими ожиданиями от инициативы и важности проведения референдума.
По словам руководителя общественной организации "Свободный гражданин" О.Хуршудяна, согласно некоторым опросам общественного мнения, большинство граждан РА желают, чтобы Армения интегрировалась в ЕС в качестве полноправного члена.
Согласно лидеру партии “За Республику” А.Бабаджаняну, цель референдума – повысить   устойчивость и жизнестойкость Армении.
Председатель комиссии А.Егоян и члены комиссии приветствовали инициативу проведения парламентских слушаний. Высказано мнение, что результаты референдума могут стать ориентиром для политических сил, участвующих в следующих выборах.