Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ հունիսի 21-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ` «Հայաստանի` Եվրոպական միությանն անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի շուրջ» թեմայով:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրել է, որ լսումներ անցկացնելու նախաձեռնությունը ներկայացվել է Ժողովրդավարական ուժերի հարթակի եւ քաղհասարակության կողմից:
Հունիսի 17-ին գումարված արտահերթ նիստին ներկա են եղել նաեւ առաջարկի հեղինակները, որոնք խոսել են նախաձեռնության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքների ու հանրաքվեի անցկացման կարեւորության մասին:
«Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանի խոսքով որոշ սոցհարցումների համաձայն` ՀՀ քաղաքացիների մեծամասնությունն ուզում է, որ Հայաստանն ինտեգրվի ԵՄ-ին` որպես լիիրավ անդամ:
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանի կարծիքով հանրաքվեն Հայաստանի դիմակայունության եւ դիմադրողականության բարձրացման նպատակ է հետապնդում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի անդամները ողջունել են խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու նախաձեռնությունը: Կարծիք է հնչել, որ հանրաքվեի արդյունքները կարող են ուղղորդող լինել հաջորդ ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերի համար:

On June 21 at 11:00, by the decision of the Standing Committee on European Integration parliamentary hearings will be held in the NA Session Hall on the theme on Proposal of Holding Referendum for Presenting Armenia’s Membership Bid to the European Union.
The Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan informed that the initiative of holding hearings was presented by the Platform of democratic forces and the civil society.
At June 17 convened extraordinary sitting the authors of the proposal also attended and spoke about their expectations on the initiative and importance of holding referendum.
According to the Head of Free Citizen NGO Hovsep Khurshudyan, according some social inquiries, the majority of the RA citizens wants Armenia to be integrated to the EU as a full-fledged member.
In the opinion of the Head of the Party For the Republic Arman Babajanyan, the referendum pursues a goal of raising resistance and resilience of Armenia.
The Committee Chair Arman Yeghoyan and the Committee members welcomed the initiative of holding parliamentary hearings. An opinion was voiced that the results of the referendum can be a guide for the political forces participating in the next elections.