ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ/IRI) աջակցությամբ հունիսի 18-ին պատգամավորների համար կազմակերպել էր քննարկում՝ նվիրված ՀՀ զբաղվածության 2024-2030 թվականների ռազմավարության նախագծի քննարկմանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հայտնել է, որ փաստաթուղթը մի քանի անգամ քննարկվել է ե՛ւ հանձնաժողովում, ե՛ւ գործադիր մարմնի կազմակերպած աշխատանքային քննարկումների ժամանակ: Հերիքնազ Տիգրանյանի տեղեկացմամբ այս պահին փաստաթուղթը պաշտոնապես գտնվում է գործադիր մարմնում՝ շրջանառության մեջ, եւ գրեթե ամբողջացված է վերջին լրամշակումներով: Այս աշխատանքային քննարկումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, պատգամավորները կարող են իրենց առաջարկները ներկայացնել հանձնաժողովին կամ գործադիր մարմնին:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանի խոսքով փաստաթուղթը քաղաքականության տեսլականն է՝ հստակ սահմանումներով, չափորոշիչներով եւ ձեւաչափով: Այն ոչ միայն Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, այլեւ Կառավարության փաստաթուղթն է, որի վրա աշխատել են մի շարք նախարարությունների աշխատակիցներ:
Ըստ նրա՝ ՀՀ զբաղվածության ռազմավարության ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ վերջինս երկար քննարկվել է թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանից դուրս՝ ներգրավելով Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության, Համաշխարհային բանկի, այլ միջազգային եւ տեղական կառույցների փորձագետների: Փոխնախարարի խոսքով փաստաթուղթը միտված է ոչ միայն զբաղվածության նեղ ընկալման խնդրի լուծմանը, այլեւ տնտեսության զարգացմանը: «Առանձին շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել «Ամերիա» ՓԲԸ-ի եւ Սիվիտտա Արմենիայի մեր գործընկերներին, որոնք լուրջ ներդրում կատարեցին այս ծրագիրը մշակելիս»,- նշել է Ռուբեն Սարգսյանը:
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջեյմս Դե Ուիթը տեղեկացրել է, որ քննարկումը կազմակերպվել է ՄՀԻ-ի «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում: «Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս միջգերատեսչական համագործակցությանը, հաղորդակցությանը, ներառական մասնակցային քաղաքականության մշակմանը: Միջազգային հանրապետական ինստիտուտն ուրախ է աջակցելու Զբաղվածության ռազմավարական ծրագրի քննարկմանը, որը երկրի համար կարեւոր ռազմավարական փաստաթուղթ է: Ցանկանում եմ նաեւ շնորհակալություն հայտնել խորհրդարանին եւ նախարարությանը՝ արդյունավետ համագործակցության համար»,- ասել է Ջեյմս Դե Ուիթը:
«Ամերիա» ՓԲԸ-ի եւ Սիվիտտա Արմենիայի ներկայացուցիչներ Տիգրան Ջրբաշյանը եւ Սեւակ Հովհաննիսյանը ներկայացրել են ՀՀ զբաղվածության 2024-2030 թվականների ռազմավարության նախագիծը, պատասխանել պատգամավորների հարցերին:

18 июня Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам при содействии Международного республиканского института (IRI) организовала для депутатов обсуждение проекта стратегии занятости РА в 2024-2030 гг.
Председатель профильной комиссии Э.Тигранян сообщила, что документ неоднократно обсуждался как в комиссии, так и в ходе рабочих обсуждений, организованных исполнительным органом. По словам Тигранян, документ в настоящее время официально находится в обращении в исполнительном органе с последними доработками. После этого рабочего обсуждения в течение 15 дней депутаты могут представить свои предложения комиссии или исполнительному органу.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсяна, документ представляет собой политическое видение с четкими определениями, критериями и форматом. Это документ не только Министерства труда и социальных вопросов, но и правительства, над которым работали сотрудники ряда ведомств.
Согласно Р.Саргсяну, особенностью программы стратегии занятости РА является то, что она уже давно обсуждается как в Армении, так и за ее пределами с привлечением экспертов Международной организации труда (МОТ), Всемирного банка (ВБ), экспертов других международных и местных структур. По словам замминистра, документ направлен не только на решение проблемы узкого восприятия занятости, но и на развитие экономики. “Особую благодарность хотелось бы выразить нашим партнерам ЗАО “Америя” и “Сивитта Армения”, внесших весомый вклад в развитие данного проекта”, - отметил он.
Руководитель Армянского офиса IRI Джеймс Де Витт сообщил, что обсуждение организовано в рамках программы IRI "Укрепление избирательных процессов и политической подотчетности". “Мы отдаем приоритет межведомственному сотрудничеству, коммуникации, разработке инклюзивной политики участия. IRI рад поддержать обсуждение Стратегической программы занятости, которая является важным стратегическим документом для страны. Хотел бы также поблагодарить парламент и министерство за эффективное сотрудничество", - подчеркнул Джеймс Де Витт.
Представители ЗАО “Америя” и “Сивитта Армения” Т.Джрбашян и С.Ованнисян представили проект стратегии занятости РА на 2024-2030 гг., ответили на вопросы депутатов.