Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լոու Ցինծյանի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվում է Պեկինում:
Հունիսի 19-ին ԱԺ նախագահի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շոկրատ Զաքիրի հետ:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Չինաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է որպես արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը, որն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայ-չինական առեւտրատնտեսական համագործակցությունը զարգանում է մեծ տեմպերով:
Քննարկվել են ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է ՉԺՀ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի զարգացման գործում, ինչը դրական ազդեցություն ունի նաեւ մեր տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության վրա:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին:
Արձանագրվել է, որ չինական ընկերությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերում մասնակցելու Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար կարեւորագույն նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքային, այդ թվում՝ ինչպես միջազգային մրցութային, այնպես էլ ներդրումային ծրագրերին:
Չինական ընկերություններն ակտիվ ներգրավված են ՀՀ-ում իրականացվող խոշոր նախագծերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի եւ Կապսի ջրամբարի շինարարությունը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն, այն ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի մասն է: Երկուստեք ընդգծվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ու «Մեկ գոտի եւ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունների կարեւորությունն ու վեր հանվել դրանց ընդհանուր կետերը:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է ընդլայնել իր մասնակցությունը բազմակողմ համագործակցության տարածաշրջանային կառույցներում: Այս տեսանկյունից առանձնացվել է Շանհայի կազմակերպության շրջանակում համագործակցության որակական զարգացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը ներկայացվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի: Միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության սկզբունքների հարգումը կարեւոր հիմք են այն հաստատելու համար»,- նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին՝ Շոկրատ Զաքիրը նշել է, որ Չինաստանը հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը եւ անկախությունը, ինչպես նաեւ արտաքին հարաբերություններում ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իրավունքը:
Շոկրատ Զաքիրն իր ցավակցությունն է հայտնել Հայաստանի Լոռու եւ Տավուշի մարզերում վերջերս տեղի ունեցած բնական աղետի կապակցությամբ եւ Չինաստանի աջակցությունն է հայտնել աղետի գոտու վերականգնման հարցում:
Համաչինական ժողովի նախագահի տեղակալը կարեւորել է Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ հավելյալ ջանքեր կգործադրվեն առկա հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջեւ բարեկամական կապերը, մշակութային եւ հոգեւոր արժեքները, պետությունների՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը:

Делегация во главе с А.Аршакяном с официальным визитом в Пекине
По приглашению председателя Комиссии по внешним отношениям Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР, руководителя группы дружбы Китай-Армения Лоу Цинцзяна делегация во главе с вице-спикером НС РА, руководителем группы дружбы Армения-Китай А.Аршакяном находится с официальным визитом в Пекине.
В составе делегации депутаты А.Кочарян, Л.Назарян, Т.Казарян, А.Цирунян ("Гражданский договор") и Г.Назарян ("Армения").
19 июня делегация во главе с вице-спикером НС встретилась с заместителем председателя Постоянного комитета ВСНП Шократом Закиром.
А.Аршакян отметил, что Республика Армения рассматривает отношения с Китаем как один из важных приоритетов внешней политики, который включен в программу Правительства РА на 2021-2026 гг.
Зампредседателя НС отметил, что армяно-китайское торгово-экономическое сотрудничество развивается высокими темпами.
Обсуждены вопросы эффективности взаимодействия в дорожном строительстве, энергетике, развитии высоких технологий.
Вице-спикер НС приветствовал активное участие КНР в развитии Южного Кавказа, что позитивно влияет на стабильность и безопасность региона.
Он подчеркнул, что Армения остается верной принципу “одного Китая”.
Отмечено, что китайские компании проявляют интерес к участию в инфраструктурных проектах, имеющих важнейшее значение для развития экономики Армении, включая как международные тендерные, так и инвестиционные программы.
Китайские компании активно участвуют в осуществляемых в РА крупных проектах, таких как строительство автодороги Север-Юг и Капского водохранилища.
Вице-спикер НС отметил, что автомагистраль Север-Юг имеет жизненно важное значение для Армении, являясь частью выдвинутой Правительством РА концепции "Перекресток мира". Обоюдно подчеркнута важность инициатив “Перекресток мира” и “Один пояс – один путь”, выделена их сходность.
А.Аршакян подчеркнул стремление Армении к расширению своего участия в региональных структурах многостороннего сотрудничества. С этой точки зрения отметил необходимость качественного развития взаимодействия в рамках Шанхайской организации.
На встрече представлены мирный процесс Армения-Азербайджан и региональные развития, достигнутые договоренности по демаркации и делимитации на основе Алма-Атинской декларации.
“Нашему региону нужен долгосрочный мир. Мирная повестка дня не имеет альтернативы в нашем регионе. Уважение принципов международного права, территориальной целостности и суверенитета являются важной основой для его утверждения", - заявил вице-спикер НС.
Коснувшись необходимости установления прочного мира в нашем регионе, он отметил, что Китай уважает территориальную целостность, суверенитет и независимость РА, а также право принимать самостоятельные решения во внешних отношениях.
Шократ Закир выразил соболезнования в связи с недавним стихийным бедствием в Лорийской и Тавушской областях Армении и выразил содействие Китая в восстановлении зоны бедствия.
Зампредседателя ВСНП подчеркнул развитие дружественных отношений между КНР и РА, отметив, что будут приложены дополнительные усилия для дальнейшего развития существующих отношений.
Вице-спикер НС выразил признательность за приглашение и теплый прием, подчеркнув дружественные связи между двумя странами, культурные и духовные ценности, необходимость расширения сотрудничества между государствами во всех сферах, представляющих взаимный интерес.