ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Չինաստանում մասնակցել է հայկական գրքերի շնորհանդեսին: Այն տեղի է ունեցել Պեկինի գրքի 30-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում, որտեղ ներկայացված էին ավելի քան 220 հազար չինարեն եւ օտար լեզուներով գրքեր:
Փառատոնին ներկայացված էին հայերենից չինարեն թարգմանված 5 գրքեր (Մուրացան «Գեւորգ Մարզպետունի», Մովսես Խորենացի «Հայոց պատմություն», Գրիգոր Զոհրապ «Պատմվածքներ», Խաչատուր Աբովյան «Վերք Հայաստանի», Հայ ժողովրդական հեքիաթներ), որոնք թարգմանվել են ասիական դասական ստեղծագործությունների թարգմանության ծրագրի շրջանակում:
Ներկայումս աշխարհի խոշորագույն փառատոններից մեկը դարձել է Չինաստանի առանցքային գրքի միջազգային տոնավաճառներից եւ հեղինակային իրավունքների առեւտրի հարթակներից մեկը:

Делегация, возглавляемая вице-спикером НС А.Аршакяном, приняла участие в презентации армянских книг в Китае. Она состоялась в рамках 30-го Пекинского международного книжного фестиваля, где было представлено более 220 тысяч книг на китайском и иностранных языках.
На фестивале представлены 5 книг, переведенных с армянского на китайский язык (“Геворг Марзпетуни” Мурацана, “История армян” Мовсеса Хоренаци, “Рассказы” Григора Зограба, “Рана Армении” Хачатура Абовяна, “Армянские народные сказки”) в рамках программы перевода азиатских классических произведений.
Ныне один из крупнейших в мире фестивалей стал одной из ключевых международных книжных ярмарок и площадок для торговли авторскими правами в Китае.
В состав делегации – депутаты НС А.Кочарян, Л.Назарян, Т.Казарян, А.Цирунян ("Гражданский договор") и Г.Назарян ("Армения”).