Ազգային ժողովի աշխատակազմն ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) ֆինանսավորմամբ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ հունիսի 19-21-ը կազմակերպել է «Բարեվարքության համակարգը հանրային ծառայությունում» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց՝ միտված ԱԺ աշխատակազմի պետական ծառայողների կարողությունների բարելավմանը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը, ողջունելով մասնակիցներին, նշել է, որ հանրային ծառայության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների անկյունաքարերից մեկը բարեվարքության համակարգի ներդրումն ու հաջողությամբ կիրառումն է:
«Նման համատեղ ծրագրերը եւս մեկ անգամ հավաստում են Ազգային ժողովի աշխատակազմի նպատակամղվածությունը ոչ միայն հզորացնելու աշխատակազմի կարողությունները, այլեւ շարունակելու եւ ավելի խորացնելու ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հետ կայուն զարգացող համագործակցությունը: Վստահ եմ, որ նման եւ այլ ծրագրերը կլինեն մեզ համար օրակարգային՝ ստեղծելով ամուր հարաբերությունների հարթակ»,- հավելել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը:
«Ուրախ եմ լինել այստեղ՝ ձեզ հետ, քանի որ դուք եք ՀՀ կառավարությունում բաց եւ թափանցիկ գործելակերպի ու բարեվարքության ամրապնդման գործընթացի շարժիչ ուժը: Ինձ իսկապես ոգեշնչում է այն փաստը, որ ՀՀ կառավարությունը, քաղաքացիները, դուք բոլորդ հաստատակամորեն շարունակում եք հանձնառու լինել ժողովրդավարության սկզբունքներին՝ չնայած վերջին տարիներին ձեր առջեւ ծառացած հսկայական մարտահրավերներին: Կոռուպցիան ոչ ժողովրդավար երկրներին բնորոշ հիմնական արատն է, եւ ՀՀ քաղաքացիները վճռականորեն մերժել են այն 2018 թվականի թավշյա հեղափոխության ժամանակ»,- իր խոսքում ասել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ջոն Ալելոն: Նա նշել է, որ այս ծրագիրը ներառում է թիրախավորված աջակցություն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին եւ Արդարադատության նախարարությանը, որոնք առանցքային դերակատարություն ունեն պետական հատվածի առաջնագծում՝ բարեվարքության ապահովման գործում:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը, կարեւորելով նմանօրինակ դասընթացների շարունակականությունը, նշել է, որ դրանք կօժանդակեն պետական ծառայողներին ունենալ հստակ պատկերացում իրենց գործողությունների հաջորդականության, իրավական կարգավորումների առանձնահատկությունների վերաբերյալ: Ըստ նրա՝ կարեւոր է, որ պետական ծառայողներն ունենան հստակ վարքագծի պատկերացում իրավական որոշակիության տեսանկյունից եւ կառուցեն իրենց իրավահարաբերությունները պետական ծառայության դաշտում:
Դասընթացի մասնակիցները քննարկել են հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնները, բարեվարքության բաղադրիչները, շահերի բախման վերաբերյալ իրավական առնանձնահատկություները, «նվեր», «ոչ նյութական առավելություն», «թույլատրելի եւ ոչ թույլատրելի նվերներ» հասկացությունները եւ այլ հարցերը:

19-21 июня Аппарат НС при финансировании Агентства международного развития США  (USAID) и содействии международных партнеров организовал курс переподготовки на тему “Система укрепления этических основ на публичной службе”, направленный на повышение потенциала государственных служащих НС.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян, приветствуя участников, отметил, что одним из краеугольных камней реформ, реализуемых в сфере публичной службы, является внедрение и успешное применение системы укрепления этических основ.
"Подобные совместные программы еще раз доказывают нацеленность аппарата парламента не только развивать потенциал персонала, но и продолжать и углублять стабильно развивающееся сотрудничество с USAID. Убежден, такие и другие программы будут для нас повесточными, создавая площадку для прочных отношений", - отметил руководитель Аппарата НС.
“Рад быть здесь с вами, так как вы являетесь движущей силой процесса укрепления открытой и прозрачной практики и укрепления этических основ в Правительстве РА. Меня искренне вдохновляет, что Правительство РА, граждане, все вы остаетесь твердо приверженными принципам демократии, несмотря на колоссальные вызовы, с которыми столкнулись в последние годы. Коррупция – характерный для недемократических стран основной порок, и граждане Армении решительно отвергли ее во время Бархатной революции 2018 года", - подчеркнул в своем выступлении глава Армянской миссии USAID Джон Аллело. Он отметил, что эта программа включает адресную поддержку Комиссии по предотвращению коррупции и Министерства юстиции, которые играют ключевую роль в авангарде государственного сектора в укрепления системы этических основ.
Заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян, подчеркнув преемственность подобных курсов, отметила, что они помогут госслужащим иметь четкое представление о последовательности своих действий и особенностях правового регулирования. По ее словам, важно, чтобы госслужащие имели ясное понимание поведения с точки зрения правовой определенности и строили свои правоотношения в сфере госслужбы.
Участники курса обсудили типовые каноны поведения публичных служащих, компоненты этических основ, правовые особенности конфликта интересов и ряд других вопросов.