Պատրաստ ենք տարբեր ուղղություններով շարունակել խորացնել ՉԺՀ հետ առկա համագործակցությունը. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 20-ին Պեկինում հանդիպել է Չինաստանի կոմկուսի կենտկոմի միջազգային վարչության նախարարի տեղակալ Չեն Ճոուի հետ:
«ՀՀ արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի շրջանակում Չինաստանն ունի առանձնահատուկ դեր ու նշանակություն: Մենք պատրաստ ենք տարբեր ուղղություններով շարունակել խորացնել ՉԺՀ հետ առկա համագործակցությունը»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը՝ ընդգծելով, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակն իր դերակատարումն է ունեցել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ համագործակցության հետագա զարգացման համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը ողջունել է ՉԺՀ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի զարգացման գործում, ինչը դրական ազդեցություն ունի նաեւ մեր տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության վրա:
Հայաստանը եւ Չինաստանը հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի ակտիվ մասնակիցներ են եւ համագործակցում են նաեւ այդ ձեւաչափով: Հայաստանն իր մասնակցությունն է ունենում Ասիայում մշակութային ժառանգության պաշտպանության դաշինքի ստեղծման գործում եւ պատրաստ է ակտիվ համագործակցել չինական կողմի հետ մշակութային հուշարձանների պահպանության հարցում:
Երկուստեք շեշտվել է հայ-չինական առեւտրատնտեսական համագործակցությունը, որի ծավալները հետեւողականորեն զարգանում են մեծ տեմպերով: 2023 թվականին երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալները գրանցել են աննախադեպ ցուցանիշներ: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է, որ Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ խոշոր առեւտրային գործընկերն է:
Չինական ընկերություններն ակտիվ ներգրավված են ՀՀ-ում իրականացվող խոշոր նախագծերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի եւ Կապսի ջրամբարի շինարարությունը: Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն, որը ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի մասն է եւ լավագույնս կարող է շաղկապվել չինական «Գոտի եւ ճանապարհ» նախաձեռնության հետ: Հայկական կողմը հետաքրքրված է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի մասնակցությամբ նախագծերով:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ փոխխոսնակը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն:
Հանդիպմանը կարեւորվել են համագործակցության լայն շրջանակի պահպանումը, Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության հետ համագործակցությունը:

А.Аршакян: ”Готовы и далее углублять налаженное сотрудничество с КНР в различных направлениях”
20 июня делегация, возглавляемая вице-спикером НС РА, руководителем группы дружбы Армения-Китай А.Аршакяном, встретилась в Пекине с заместителем министра Международного управления ЦК Компартии Китая Чэнь Чжоу.
“Китай имеет особое значение в рамках диверсификации внешней политики РА. Мы готовы и далее углублять  налаженное сотрудничество с КНР в различных направлениях", - отметил А.Аршакян, подчеркнув, что статус партнера по диалогу в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) сыграл роль в дальнейшем развитии сотрудничества между Арменией и Китаем.
Зампредседателя НС приветствовал активную вовлеченность КНР в развитие Южного Кавказа, что позитивно влияет на стабильность и безопасность нашего региона.
Армения и Китай – активные участники Форума древних цивилизаций и сотрудничают также в этом формате. РА участвует в создании альянса по защите культурного наследия в Азии и готова всемерно взаимодействовать с китайской стороной в охране памятников культуры.
Обоюдно отмечено армяно-китайское торгово-экономическое сотрудничество, объемы которого последовательно развиваются высокими темпами. В 2023 г. объемы двустороннего товарооборота зафиксировали беспрецедентные показатели. В этом контексте вице-спикер НС подчеркнул, что Китай является вторым по величине торговым партнером Армении.
Китайские компании активно участвуют в крупных проектах, реализуемых в РА, таких как строительство автодороги Север-Юг и Капского водохранилища. Автомагистраль Север-Юг имеет жизненно важное значение для Армении, которая является частью выдвинутой Правительством РА концепции “Перекрестка мира” и наилучшим образом может быть связана с китайской инициативой “Один пояс – один путь”. Армянская сторона заинтересована в проектах с участием РА в рамках инициативы руководителя КНР Си Цзиньпина “Один пояс – один путь”.
В ходе встречи вице-спикер НС подробно представил мирный процесс Армения-Азербайджан и региональные развития, достигнутые на основе Алма-Атинской декларации договоренности по демаркации и делимитации. А.Аршакян отметил, что нашему региону необходим долгосрочный мир.