ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) տարեկան նստաշրջանի երրորդ մասի աշխատանքներին:
Հունիսի 25-ի նիստում զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը:
«Մեծարգո՛ նախագահ,
Հարգելի՛ գործընկերներ եւ հարգելի՛ զեկուցողներ,
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ ե՛ւ շատ հետաքրքիր զեկույցների, ե՛ւ կարեւոր ուղերձների համար: Համաձայն եմ, որ անդամ երկրներում մենք կանգնած ենք ժողովրդավարության հետընթացի հետ, եւ դա, իսկապես, մտահոգիչ է: Ավելին, ես համաձայն եմ, որ մեզ անհրաժեշտ են ավելի ներառական մեթոդներ, որպեսզի հաղթահարենք երիտասարդների շրջանում ցածր ակտիվությունը:
Լինելով Հայաստանի երբեմնի ամենաերիտասարդ կին պատգամավորը՝ ես հասկանում եմ երիտասարդներին քաղաքական գործընթացներին ակտիվորեն մասնակցելու հնարավորություն տալու կարեւորությունը՝ միաժամանակ պաշտպանելով նրանց տարիքային խտրականություններից: Շատ կարեւոր է ստեղծել այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա երիտասարդ, քաղաքականապես ակտիվ կանանց եւ տղամարդկանց օգտագործել իրենց ամբողջ ներուժը:
Համաձայն IPU-ի՝ 2021 թվականի զեկույցի, թեեւ աշխարհի բնակչության 49 տոկոսը մինչեւ 30 տարեկան է, այս տարիքային խմբին է պատկանում աշխարհի պատգամավորների միայն 2,6 տոկոսը: Սա նշանակում, որ բնակչության կեսն ունի ընդամենը 3 տոկոս ազդեցություն որոշումների կայացման գործընթացների, սեփական ապագայի եւ երկարաժամկետ քաղաքականության վրա:
Սա արտացոլված է նաեւ մեր վեհաժողովում, որը ներկայումս ներառում է 30 եւ ավելի տարեկան ընդամենը 17 անդամ, որոնք ներկայացնում են նրա կազմի ընդամենը 2,6 տոկոսը: Այս թիվը հասնում է 60 անդամի, եթե տարիքային շեմը սահմանվի 35:
Դուք կարող եք հարցնել, թե ինչու է դա այդպես: Պատճառները մի քանիսն են՝ օրենսդրական խոչընդոտները, նախապաշարմունքները, կարծրատիպերը եւ երիտասարդների շրջանում քաղաքական համակարգի ու ինստիտուտների նկատմամբ վստահության պակասը, ֆոնդերը: Շատ երիտասարդներ չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչպես է քաղաքականությունն ազդում իրենց առօրյա կյանքի վրա՝ սկսած սուրճի գնից մինչեւ առողջապահություն, եկամտահարկ, կլիմայի փոփոխություն եւ խորացող անհավասարություններ:
Որպես խումբ՝ մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք երիտասարդական զեկուցող ունենալու գաղափարը: Լիագումար քննարկումների ժամանակ հանձնաժողովի երիտասարդական զեկուցողը պետք է իրավունք ունենա ելույթ ունենալ քաղաքական խմբերի ներկայացուցիչներից հետո:
Եզրափակելով՝ մենք պետք է այս փոփոխությունն ունենանք քաղաքական կուսակցություններում՝ որպես ինստիտուցիոնալացված քաղաքականության դարպաս: Մենք պետք է վերանայենք մեթոդները, եւ կարեւոր է դա անել միասին»,- ասել է պատգամավորը:

The RA NA delegation takes part in the works of the Third Part of the Annual Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) going on in Strasbourg of France.
At June 25 Meeting the Member of the RA NA delegation Sona Ghazaryan made a report.
“Honourable chair,
Dear colleagues and dear rapporteurs,
First of all, I would like to congratulate you both on very interesting reports with important messages. I do agree we are facing the backsliding of democracy in the member states, and indeed it is worrying. Moreover, I do agree we need more inclusive methods to have more participation and work to overcome low electoral turnouts among youth especially.
As once the youngest female Member of Parliament in Armenia, I understand the importance of empowering young people to actively participate in political processes while also protecting them from ageist narratives. It is crucial to create an environment that allows young, politically active women and men to reach their full potential.
According to the IPU report from 2021, although 49% of the global population is under 30, only 2.6% of the world’s Members of Parliament (MPs) belong to this age group. What does this mean? Half of the population has a mere 3% impact on decision-making processes, their own future, and long-term policies.
This is also reflected in our Assembly, which currently includes only 17 members aged 30 and under, representing just 2.6% of its composition. This number rises to 60 members if the age threshold is set at 35.
You might ask why this is the case. There are several reasons: legislative barriers, prejudices, stereotypes, and a lack of trust in the political system and institutions among young people, funds. Many young individuals fail to see how politics impact their daily lives, from the price of coffee to healthcare, income tax, climate change, and deepening inequalities.
As a group, we strongly support the idea of having a Youth Rapporteur. During plenary debates, the Youth Rapporteur of the committee should have the right to speak after the representatives of the political groups.
As to conclude, we need to have this change in the political parties as the gate to institutionalised politics. We need to rethink the methods and it is crucial to do so together,” the MP said.