ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) տարեկան նստաշրջանի երրորդ մասի աշխատանքներին:
Հունիսի 25-ի նիստում զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը:
«Մեծարգո՛ նախագահ,
Հարգելի՛ գործընկերներ եւ հարգելի՛ զեկուցողներ,
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ ե՛ւ շատ հետաքրքիր զեկույցների, ե՛ւ կարեւոր ուղերձների համար: Համաձայն եմ, որ անդամ երկրներում մենք կանգնած ենք ժողովրդավարության հետընթացի հետ, եւ դա, իսկապես, մտահոգիչ է: Ավելին, ես համաձայն եմ, որ մեզ անհրաժեշտ են ավելի ներառական մեթոդներ, որպեսզի հաղթահարենք երիտասարդների շրջանում ցածր ակտիվությունը:
Լինելով Հայաստանի երբեմնի ամենաերիտասարդ կին պատգամավորը՝ ես հասկանում եմ երիտասարդներին քաղաքական գործընթացներին ակտիվորեն մասնակցելու հնարավորություն տալու կարեւորությունը՝ միաժամանակ պաշտպանելով նրանց տարիքային խտրականություններից: Շատ կարեւոր է ստեղծել այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա երիտասարդ, քաղաքականապես ակտիվ կանանց եւ տղամարդկանց օգտագործել իրենց ամբողջ ներուժը:
Համաձայն IPU-ի՝ 2021 թվականի զեկույցի, թեեւ աշխարհի բնակչության 49 տոկոսը մինչեւ 30 տարեկան է, այս տարիքային խմբին է պատկանում աշխարհի պատգամավորների միայն 2,6 տոկոսը: Սա նշանակում, որ բնակչության կեսն ունի ընդամենը 3 տոկոս ազդեցություն որոշումների կայացման գործընթացների, սեփական ապագայի եւ երկարաժամկետ քաղաքականության վրա:
Սա արտացոլված է նաեւ մեր վեհաժողովում, որը ներկայումս ներառում է 30 եւ ավելի տարեկան ընդամենը 17 անդամ, որոնք ներկայացնում են նրա կազմի ընդամենը 2,6 տոկոսը: Այս թիվը հասնում է 60 անդամի, եթե տարիքային շեմը սահմանվի 35:
Դուք կարող եք հարցնել, թե ինչու է դա այդպես: Պատճառները մի քանիսն են՝ օրենսդրական խոչընդոտները, նախապաշարմունքները, կարծրատիպերը եւ երիտասարդների շրջանում քաղաքական համակարգի ու ինստիտուտների նկատմամբ վստահության պակասը, ֆոնդերը: Շատ երիտասարդներ չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչպես է քաղաքականությունն ազդում իրենց առօրյա կյանքի վրա՝ սկսած սուրճի գնից մինչեւ առողջապահություն, եկամտահարկ, կլիմայի փոփոխություն եւ խորացող անհավասարություններ:
Որպես խումբ՝ մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք երիտասարդական զեկուցող ունենալու գաղափարը: Լիագումար քննարկումների ժամանակ հանձնաժողովի երիտասարդական զեկուցողը պետք է իրավունք ունենա ելույթ ունենալ քաղաքական խմբերի ներկայացուցիչներից հետո:
Եզրափակելով՝ մենք պետք է այս փոփոխությունն ունենանք քաղաքական կուսակցություններում՝ որպես ինստիտուցիոնալացված քաղաքականության դարպաս: Մենք պետք է վերանայենք մեթոդները, եւ կարեւոր է դա անել միասին»,- ասել է պատգամավորը:

Делегация НС РА принимает участие в работе третьей части ежегодной сессии ПАСЕ в Страсбурге (Франция).
На заседании 25 июня с докладом выступила член делегации НС РА С.Казарян:
“Многоуважаемый Председатель,
уважаемые коллеги и докладчики!
Прежде всего хочу поблагодарить вас за очень интересные доклады и важные посылы. Согласна, что в странах-членах мы столкнулись с регрессом демократии, и это действительно беспокоит. Более того, согласна, что нам нужны более инклюзивные методы решения проблемы инертности молодежи.
Как когда-то самая молодая женщина-депутат Армении, понимаю важность предоставления молодежи возможности активно участвовать в политических процессах, одновременно защищая их от дискриминации по возрасту. Крайне важно создать ​​среду, позволяющую молодым, политически активным женщинам и мужчинам полностью реализовать свой потенциал.
Согласно докладу IPU 2021 года, хотя 49% населения мира моложе 30 лет, лишь 2,6% парламентариев планеты принадлежат к данной возрастной группе. Это означает, что половина населения   имеет лишь 3% влияния на процессы принятия решений, собственное будущее и долгосрочную политику.
Это отражается также на нашей Ассамблее, в которую ныне входят всего 17 членов в возрасте 30 лет и старше, составляя 2,6% ее состава. Это число увеличится до 60 членов, если возрастной предел будет установлен в 35 лет.
Вы можете спросить, почему же так? Причин несколько: законодательные препоны, предрассудки,   стереотипы и недостаток доверия молодежи к политической системе и институтам, фонды. Многие молодые люди не могут понять, как политика влияет на их повседневную жизнь – от цен на кофе до здравоохранения, подоходного налога, изменения климата и углубляющегося неравенства.
Как группа, мы решительно поддерживаем идею молодежного докладчика. Во время пленарных обсуждений докладчик комиссии по делам молодежи должен иметь право выступать после представителей политических групп.
Мы должны сделать это изменение в политических партиях – как ворота   в институционализированную политику. Нам необходимо пересмотреть методы, и важно сделать это вместе", - заключила депутат.