ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ստրասբուրգում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանի երրորդ մասի աշխատանքներին:
Իր ելույթում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն ասել է.
Թույլ տվեք օգտագործել այս հնարավորությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումների մասին ձեզ պատմելու համար:
Ապրիլի 19-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի՝ պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովները կարեւոր պայմանավորվածության հասան, որով սահմանազատման գործընթացը հիմնված կլինի 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա: Այս պայմանավորվածությամբ կողմերը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսային հատվածի առանձին հատվածների սահմանազատման շուրջ համաձայնության եկան՝ դրանք Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած իրավական հիմք ունեցող միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով: Այդ սկզբունքով սահմանազատվել է ավելի քան 12 կիլոմետր սահմանագիծ, եւ երկու երկրների սահմանային ծառայությունները տեղակայվել են սահմանագծի համաձայնեցված հատվածներում:
Անշուշտ սա դրական եւ կայունացնող քայլ էր հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Այդուհանդերձ, 10 օր անց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները հանդիպեցին խորհրդանշական Ալմա-Աթա քաղաքում խաղաղության համաձայնագրի բանակցությունների համար, սակայն այնտեղ էական առաջընթաց չգրանցվեց, քանի որ Ադրբեջանը չի ցանկանում արտացոլել արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խաղաղության պայմանագրում: Ավելին, Ադրբեջանը հանդես եկավ նոր նախապայմաններով՝ հայտարարելով, որ իրենք պատրաստ կլինեն ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը միայն, երբ Հայաստանը կփոփոխի իր Սահմանադրությունը, քանի որ պնդում են, որ դրա դրույթներում կան տարածքային պահանջներ, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարեւանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին եւ միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի:
ՀՀ Սահմանադրությունը եւ նրա փոփոխությունները Հայաստանի ներքին գործն են, եւ դրա շուրջ դեռեւս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը եւ կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Ի հավելումն վերը նշվածին՝ Ադրբեջանը վերջերս վերսկսել է պարբերաբար ապատեղեկատվություն տարածել առ այն, որ Հայաստանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանն այսկերպ է վարվում ամեն անգամ, երբ նոր էսկալացիա է նախապատրաստում:
Հունիսի 15-ին Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ Հայաստանի կառավարության կամքն է թույլ չտալ լարվածության առաջացում եւ առաջարկեց Ադրբեջանին ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ: Առ այսօր Ադրբեջանից արձագանք այս առաջարկությանը չի ստացվել:
Հարգելի՛ գործընկերներ, ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտահոգիչ է եւ հիմնավորում է մի շարք փորձագիտական կենտրոնների վերլուծություններն առ այն, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է՝ վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը 2024 թվականի նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթնաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Ես հրավիրում եմ ձեր եւ միջազգային հանրության ուշադրությունն այս, ինչպես նաեւ այն հանգամանքի վրա, որ մեկ ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երեւանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք:

Делегация НС РА в ПАСЕ участвует в работе третьей части ежегодной сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге.
В своем выступлении член делегации НС РА А.Джулакян отметила:
"Уважаемые коллеги!
Позвольте воспользоваться этой возможностью, чтобы представить вам   последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
19 апреля комиссии по демаркации госграниц Армении и Азербайджана достигли важной договоренности, согласно которой процесс демаркации будет основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года. Этой договоренностью стороны согласились о демаркации отдельных участков северной части армяно-азербайджанской границы с целью приведения их в соответствие с межреспубликанской границей на правовой основе, существовавшей на момент развала Советского Союза. По этому принципу было демаркировано более 12 км линии границы, а пограничные службы обеих стран разместились на согласованных участках линии границы.
Безусловно, это был позитивный и стабилизирующий шаг в процессе регулирования отношений. Тем не менее спустя 10 дней министры иностранных дел Армении и Азербайджана встретились в символическом городе Алма-Ата для переговоров по мирному соглашению, но ощутимого   прогресса там не было зафиксировано, так как Азербайджан не желает отражать уже достигнутые договоренности в мирном договоре. Более того, Азербайджан выступил с новыми предусловиями, заявив, что они будут готовы подписать мирный договор лишь тогда, когда Армения изменит свою Конституцию, поскольку утверждают, что в ее положениях содержатся территориальные претензии, что не соответствует действительности.
Республика Армения признает территориальную целостность и нерушимость границ всех своих соседей. РА привержена этому принципу и не имеет притязаний за пределами своей международно признанной территории площадью 29.743 кв.км.
Конституция РА и ее изменения – внутреннее дело Армении, и мы рассматриваем начавшиеся   с 2018 г. попытки официального Баку вмешаться во внутриармянские дебаты по этому поводу как грубое вмешательство во внутренние дела нашей страны.
Подобный дискурс торпедируют мирный процесс и ставят под сомнение искренность руководства Азербайджана в достижении мира.
Помимо вышеуказанного, в последнее время Азербайджан возобновил периодическое распространение дезинформации о нарушении Арменией режима прекращения огня. Азербайджан ведет себя так каждый раз, когда подготавливает новую эскалацию.
15 июня Премьер-министр Армении заявил, что Правительство РА намерено не допустить возникновения напряженности, и предложил Азербайджану создать двусторонний механизм по расследованию случаев нарушений режима прекращения огня. До сих пор никакой реакции на это предложение от Азербайджана нет.
Уважаемые   коллеги, практика Азербайджана прогнозировать региональные   обострения по каждому поводу вызывает беспокойство и обосновывает анализы ряда экспертных центров о том, что Азербайджан сделает все возможное, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией и после саммита COP29 в Баку в ноябре 2024 г.   предпринять новую агрессию против РА.
Обращаю на это ваше и международное внимание, а также на то, что предложение официального Еревана заключить мирное соглашение осталось в течение месяца без отклика официального Баку”.