ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքներին:
Մեծ պատիվ է այսօր պատմել ձեզ 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանում իրականացված նշանակալի ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին: Թավշյա հեղափոխությունը բեկումնային պահ էր մեր ժողովրդի պատմության մեջ` սկիզբ դնելով հույսի, փոփոխությունների եւ ժողովրդավարության վերականգնման դարաշրջանին:
Թավշյա հեղափոխությունը մի պահ էր, երբ Հայաստանի ժողովուրդը համախմբվեց` պահանջելով վերջ տալ կոռուպցիային եւ ավտորիտարիզմին: Այս հեղափոխությունը միայն առաջնորդներ փոխելու մասին չէր. այն Հայաստանի քաղաքական լանդշաֆտը հիմնովին վերափոխելու մասին էր:
Հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանը բռնել է համապարփակ ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղին, որն ուղղված է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, թափանցիկության բարձրացմանը եւ օրենքի գերակայության խթանմանը: Հետհեղափոխական ամենակարեւոր ձեռքբերումներից մեկն ընտրական համակարգի հիմնանորոգումն է: Հայաստանի կառավարության կողմից ջանքեր են գործադրվել ապահովելու, որ ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Ընտրական օրենսգիրքը, ինչպես նաեւ «Կուսակցությունների մասին» օրենքն էական փոփոխությունների են ենթարկվել: Վենետիկի հանձնաժողովի բազմաթիվ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկություններին համապատասխան:
Դատական իշխանության անկախության ամրապնդումը եղել է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների հիմնաքարը: Քայլեր, ինչպիսիք են դատավորների, դատախազների, քննիչների թեկնածուների բարեվարքության ստուգումը, ձեռնարկվել են` երաշխավորելու, որ այդ պաշտոններում ընտրության գործընթացն արժանիքահենք է եւ զերծ քաղաքական ազդեցությունից:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Ոստիկանության ոլորտում իրականացված հավակնոտ բարեփոխումները, հակակոռուպցիոն մարմինների ստեղծումը եւ կոռուպցիոն դրսեւորումների դեմ խիստ միջոցառումների նախաձեռնումը նպաստել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը եւ հակազդմանը` ստեղծելով ավելի թափանցիկ եւ հաշվետու դատական ու իրավապահ մարմիններ:
Զգալի առաջընթաց է գրանցվել լրատվամիջոցների ազատության ապահովման ուղղությամբ: Աշխատանքներ են տարվել անկախ լրագրությունը խթանելու ուղղությամբ: Արդյունքում Հայաստանը 180 երկրների շարքում 43-րդն է ԶԼՄ-ների ազատության ինդեքսում 2024 թվականի դրությամբ` ամեն տարի անընդմեջ բարելավելով իր վարկանիշը:
Հարգելի' գործընկերներ, պատերազմը ժողովրդավարության ամենամեծ թշնամին է: Այդուհանդերձ, այս մարտահրավերը չի խանգարել Հայաստանի կառավարությանը շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումներն անվտանգության հետ կապված խնդիրներին զուգահեռ: Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հետագա հարձակումներից հետո հայ հասարակության շրջանում քննարկվում էր, որ ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունը բացառում են միմյանց, եւ հնարավոր չէ լինել ուժեղ երկիր` լինելով ժողովրդավար: Չնայած անվտանգության հետ կապված բոլոր դժվարություններին` հայ ժողովրդի պատասխանն այս բանավեճին հստակ էր: Ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունը չեն հակասում, ավելի շուտ լրացնում են միմյանց: Ժողովրդավարությունը Հայաստանի ժողովրդի գիտակցված ընտրությունն է, եւ այն ամուր կանգնած է Հայաստանի ժողովրդավարության պաշտպանության խրամատում:
Հարգելի' գործընկերներ, չնայած զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհը շարունակվում է: Հիմքերը դրված են, բայց մեզնից է կախված, թե ինչ կկառուցենք այդ հիմքերի վրա: Այս բարեփոխումների հաջողությունը կախված է Հայաստանի կառավարության քաղաքական կամքից: Մենք պետք է հավատարիմ մնանք ժողովրդավարության սկզբունքներին` ապահովելով, որ մեր ինստիտուտները լինեն դիմակայուն եւ արձագանքող բոլոր քաղաքացիների կարիքներին:
Գործընկերնե'ր, 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները մեր ժողովրդին կանգնեցրել են ավելի լուսավոր, ավելի ժողովրդավարական ապագայի ուղու վրա: Եվ Հայաստանի կառավարությունն ամեն ինչ կանի մեր ժողովրդավարական արժեքները պաշտպանելու եւ այնպիսի հասարակություն կառուցելու համար, որտեղ գերակայում են ազատությունը, արդարությունը եւ հավասարությունը:

Делегация НС РА участвует в сессии ПАСЕ в Страсбурге.
Для меня большая честь сегодня представить вам проведенные в Армении после революции 2018 года ощутимые демократические реформы. Бархатная революция стала переломным моментом в истории нашего народа, открыв эпоху надежд, перемен и восстановления демократии.
Бархатная революция стала моментом, когда народ Армении объединился с требованием положить конец коррупции и авторитаризму. Эта революция заключалась не только в смене лидеров – речь шла о фундаментальном преобразовании политического ландшафта Армении.
После революции Армения встала на путь всеобъемлющих демократических реформ по укреплению демократических институтов, повышению прозрачности и продвижению верховенства закона. Одно из важнейших постреволюционных достижений – реформа   избирательной системы. Правительство РА приложило усилия для обеспечения свободных, справедливых и прозрачными выборов. Избирательный кодекс, а также закон “О партиях” претерпели значительные изменения – в соответствии со многими рекомендациями Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ.
Укрепление независимости судебной власти явилось краеугольным камнем демократических реформ в Армении. Были предприняты такие шаги, как проверка анкетных данных кандидатов на должности судей, прокуроров и следователей, чтобы гарантировать достойный и свободный от политического влияния процесс отбора на эти должности.
Особое внимание уделено противодействию коррупции. Реализованные в полицейской сфере амбициозные реформы, создание органов по борьбе с коррупцией, введение жестких мер против проявлений коррупции содействовали предотвращению и противодействию коррупции путем создания более прозрачных и подотчетных судебных и правоохранительных органов.
Заметный прогресс достигнут в обеспечении свободы медиа. Предприняты усилия по развитию независимой журналистики. В итоге Армения занимает 43-е место среди 180 стран в индексе свободы СМИ по состоянию на 2024 г., улучшая свой рейтинг каждый год подряд.
Уважаемые коллеги, война – самый большой враг демократии. Тем не менее этот вызов не помешал правительству Армении проводить демократические реформы наряду с вопросами безопасности. После 44-дневной войны в Нагорном Карабахе и дальнейших нападений на суверенную территорию РА в армянском обществе заговорили о том, что демократия и безопасность являются взаимоисключающими, и невозможно быть сильной страной, оставаясь демократической. Несмотря на все трудности, связанные с безопасностью, ответ армянского народа на эту дискуссию был ясен. Демократия и безопасность не противоречат друг другу, а скорее дополняют друг друга. Демократия – осознанный выбор народа Армении, и он твердо стоит на позиции защиты демократии РА.
Уважаемые коллеги, несмотря на значительный прогресс, путь к демократическим реформам продолжается. Фундамент заложен, но от нас зависит, что мы построим на этом фундаменте. Успех этих реформ зависит от политической воли правительства Армении. Мы должны придерживаться принципов демократии, гарантируя, что наши институты устойчивы и реагируют на потребности всех граждан.
Коллеги, осуществленные в Армении после революции 2018 года демократические реформы вывели наш народ на путь к более светлому, более демократическому будущему. И правительство Армении сделает все, чтобы защитить наши демократические ценности и построить общество, в котором доминируют свобода, справедливость и равенство”.