ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքներին:
Մեծ պատիվ է այսօր պատմել ձեզ 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանում իրականացված նշանակալի ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին: Թավշյա հեղափոխությունը բեկումնային պահ էր մեր ժողովրդի պատմության մեջ` սկիզբ դնելով հույսի, փոփոխությունների եւ ժողովրդավարության վերականգնման դարաշրջանին:
Թավշյա հեղափոխությունը մի պահ էր, երբ Հայաստանի ժողովուրդը համախմբվեց` պահանջելով վերջ տալ կոռուպցիային եւ ավտորիտարիզմին: Այս հեղափոխությունը միայն առաջնորդներ փոխելու մասին չէր. այն Հայաստանի քաղաքական լանդշաֆտը հիմնովին վերափոխելու մասին էր:
Հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանը բռնել է համապարփակ ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղին, որն ուղղված է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, թափանցիկության բարձրացմանը եւ օրենքի գերակայության խթանմանը: Հետհեղափոխական ամենակարեւոր ձեռքբերումներից մեկն ընտրական համակարգի հիմնանորոգումն է: Հայաստանի կառավարության կողմից ջանքեր են գործադրվել ապահովելու, որ ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Ընտրական օրենսգիրքը, ինչպես նաեւ «Կուսակցությունների մասին» օրենքն էական փոփոխությունների են ենթարկվել: Վենետիկի հանձնաժողովի բազմաթիվ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկություններին համապատասխան:
Դատական իշխանության անկախության ամրապնդումը եղել է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների հիմնաքարը: Քայլեր, ինչպիսիք են դատավորների, դատախազների, քննիչների թեկնածուների բարեվարքության ստուգումը, ձեռնարկվել են` երաշխավորելու, որ այդ պաշտոններում ընտրության գործընթացն արժանիքահենք է եւ զերծ քաղաքական ազդեցությունից:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Ոստիկանության ոլորտում իրականացված հավակնոտ բարեփոխումները, հակակոռուպցիոն մարմինների ստեղծումը եւ կոռուպցիոն դրսեւորումների դեմ խիստ միջոցառումների նախաձեռնումը նպաստել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը եւ հակազդմանը` ստեղծելով ավելի թափանցիկ եւ հաշվետու դատական ու իրավապահ մարմիններ:
Զգալի առաջընթաց է գրանցվել լրատվամիջոցների ազատության ապահովման ուղղությամբ: Աշխատանքներ են տարվել անկախ լրագրությունը խթանելու ուղղությամբ: Արդյունքում Հայաստանը 180 երկրների շարքում 43-րդն է ԶԼՄ-ների ազատության ինդեքսում 2024 թվականի դրությամբ` ամեն տարի անընդմեջ բարելավելով իր վարկանիշը:
Հարգելի' գործընկերներ, պատերազմը ժողովրդավարության ամենամեծ թշնամին է: Այդուհանդերձ, այս մարտահրավերը չի խանգարել Հայաստանի կառավարությանը շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումներն անվտանգության հետ կապված խնդիրներին զուգահեռ: Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հետագա հարձակումներից հետո հայ հասարակության շրջանում քննարկվում էր, որ ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունը բացառում են միմյանց, եւ հնարավոր չէ լինել ուժեղ երկիր` լինելով ժողովրդավար: Չնայած անվտանգության հետ կապված բոլոր դժվարություններին` հայ ժողովրդի պատասխանն այս բանավեճին հստակ էր: Ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունը չեն հակասում, ավելի շուտ լրացնում են միմյանց: Ժողովրդավարությունը Հայաստանի ժողովրդի գիտակցված ընտրությունն է, եւ այն ամուր կանգնած է Հայաստանի ժողովրդավարության պաշտպանության խրամատում:
Հարգելի' գործընկերներ, չնայած զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհը շարունակվում է: Հիմքերը դրված են, բայց մեզնից է կախված, թե ինչ կկառուցենք այդ հիմքերի վրա: Այս բարեփոխումների հաջողությունը կախված է Հայաստանի կառավարության քաղաքական կամքից: Մենք պետք է հավատարիմ մնանք ժողովրդավարության սկզբունքներին` ապահովելով, որ մեր ինստիտուտները լինեն դիմակայուն եւ արձագանքող բոլոր քաղաքացիների կարիքներին:
Գործընկերնե'ր, 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները մեր ժողովրդին կանգնեցրել են ավելի լուսավոր, ավելի ժողովրդավարական ապագայի ուղու վրա: Եվ Հայաստանի կառավարությունն ամեն ինչ կանի մեր ժողովրդավարական արժեքները պաշտպանելու եւ այնպիսի հասարակություն կառուցելու համար, որտեղ գերակայում են ազատությունը, արդարությունը եւ հավասարությունը:

The RA NA delegation participates in the works of the ongoing PACE Session in Strasbourg.
Today, I am honored to speak to you about the significant democratic reforms that have taken place in Armenia since the 2018 revolution. The Velvet Revolution marked a pivotal moment in our nation’s history, ushering in an era of hope, change, and democratic renewal.
The Velvet Revolution was a moment when Armenians came together to demand change, calling for an end to corruption and authoritarianism. This revolution was not just about changing leaders; it was about fundamentally transforming the political landscape of Armenia.
Since the revolution, Armenia has embarked on a path of comprehensive democratic reforms aimed at strengthening its democratic institutions, enhancing transparency, and promoting the rule of law. One of the most significant post-revolution achievements has been the overhaul of the electoral system. Efforts were made by the Government of Armenia to ensure that elections are free, fair, and transparent. The Electoral Code, as well as the Law on Political Parties were amended significantly in compliance with many recommendations of the Venice Commission, as well as the ones of the OSCE/ODIHR.
Strengthening the independence of the judiciary has been a cornerstone of Armenia's democratic reforms. Steps, such as integrity check of the candidates for judges, prosecutors, investigators, have been taken to ensure that those appointed are merit-based and are free from political influence.
A special focus has been placed on combating corruption. Ambitious reforms within the police, the establishment of anti-corruption bodies and the implementation of stringent measures against corrupt practices have helped to prevent and counteract corruption creating a more transparent and accountable judiciary and law enforcement bodies.
There has been a significant push towards ensuring media freedom. Efforts have been made to promote independent journalism. As a result, Armenia is the 43rd among 180 countries in the Media Freedom index as of 2024 improving its ranking every consecutive year.
Dear colleagues, war is the worst enemy of democracy. However, this challenge has not prevented the Armenian Government to continue its democratic reforms in parallel with the security related issues. After 44-day war in Nagorno Karabakh in 2020, after the further attacks on the sovereign territory of Armenia there was a debate among the Armenian society that democracy and security exclude each other, and it is not possible to be a strong country while being democratic. Despite all security related difficulties, the answer of the Armenian people to this debate was precise. Democracy and security do not contradict but rather complement each other. Democracy is the conscious choice of the people of Armenia and it stands strong for protecting Armenia’s democracy.
Dear colleagues, while significant progress has been made, the journey of democratic reforms is ongoing. The foundations have been laid, but it is up to us to build upon them. The success of these reforms depends on the political will of the Armenian Government. We must remain committed to the principles of democracy, ensuring that our institutions are resilient and responsive to the needs of all citizens.
Colleagues, democratic reforms carried out in Armenia since the 2018 revolution have set our nation on a path towards a brighter, more democratic future. And the Armenian Government will do its best to uphold our democratic values, and build a society where freedom, justice, and equality reign supreme.