Աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող հայ խորհրդարանականները հունիսի 27-ին հանդիպել են Բունդեսթագի ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Անտոն Հոֆրայթերին եւ հանձնաժողովի անդամներին:
«Հայաստանը միշտ եղել է եվրոպական երկիր, եւ Հայաստանի ապագան Եվրոպայում է»,- ասել է Գերմանիայի Բունդեսթագի ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման հեռանկարները:
Կողմերն արձանագրել են, որ Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացումը պետք է մեծացնի ՀՀ դիմադրողականությունը եւ անվտանգությունը:
Զրուցակիցները խոսել են ՀՀ-ԵՄ տնտեսական եւ էներգետիկ համագործակցության խորացման ու առաջիկա ծրագրերի մասին:

Anton Hofreiter to Armenian MPs: Armenia has always been a European country, and its future is in Europe
On June 27, the Armenian parliamentarians being on a working visit in Berlin met with the Chairman of the Committee on European Union Affairs of the Bundestag Anton Hofreiter and the Committee members.
“Armenia has always been a European country, and the future of Armenia is in Europe,” the Chairman of the Committee on European Union Affairs of the Bundestag said.
The perspectives of deepening the RA-EU relations were discussed at the meeting.
The sides recorded that the democratic development of Armenia should increase the resistance and security of the Republic of Armenia.
The interlocutors spoke about deepening the RA-EU economic and energy cooperation and the upcoming programmes.