Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի տնօրենը խորհրդարանում
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Ռոջեր Ռոբինսոնին, որ ավարտում է իր առաքելությունը մեր երկրում:
Պարոն Ռոբինսոնը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` չորսուկես տարվա համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար, նշելով, որ այդ տարիներին մեր երկիրը հասել է տնտեսական լուրջ հաջողությունների եւ, որ պակաս կարեւոր չէ, կայուն զարգացման: Պարոն Ռոբինսոնը ցանկացած երկրում զարգացման համար կարեւորեց երեք գործոնների առկայությունը` քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական, նշելով, որ սովորաբար երբեք դրանք համաժամանակյա չեն դրսեւորվում. տնտեսական զարգացումը համարյա միշտ առաջ է անցնում,  իսկ քաղաքական ու սոցիալական զարգացումների համար պահանջվում է ավելի տեւական ժամանակ, քանի որ փոխվում են մարդկանց մտածողությունն ու ընկալումները, պետության ու միմյանց հետ փոխհարաբերությունները: Համաշխարհային բանկը քաղաքականությանը չի խառնվում, բայց առաջիկա ընտրությունների հաջող ընթացքը կարեւոր է տնտեսական զարգացումները պահպանելու համար` նշեց պարոն Ռոբինսոնը, հավելելով, որ ինքը պաշտոնավարելու է Ղրղզստանում եւ միշտ մնալու է Հայաստանի բարեկամը:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հաջողություններ մաղթելով պարոն Ռոբինսոնի հետագա գործունեությանը, նշեց, որ հետխորհրդային տարածքի երկրներում անկախության ձեռքբերման առաջին տարիներին կարեւորվում էին տնտեսական զարգացումները, բայց զարգացման տրամաբանական ընթացքը բերեց այն գիտակցության, որ հասարակական կյանքը եւս պետք է բարեփոխվի եւ երկրի հաջողությունը պայմանավորված է քաղաքական-հասարակական-տնտեսական բարեփոխումներով: Հասարակական կյանքի բարեփոխումների մեջ քաղաքական մեխանիզմների բարելավումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը գտնվում է զարգացման հետաքրքիր իրավիճակում եւ վստահություն հայտնեց, որ երկու-երեք տարում հասարակական կյանքի բարեփոխումներով հնարավոր է հաջողության հասնել եւ մարդկանց համար արժանապատիվ կյանքի լիարժեք հնարավորություններ ստեղծել:

Manager of World Bank Yerevan Office at Parliament
On October 24 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan received the Manager of the World Bank Yerevan Office Mr. Roger Robinson, who is ending his mission in our country.
Mr. Robinson thanked the President of the National Assembly for the four and a half years of effective work noting, that during those years our country has achieved serious economic results and a stabile development rate, which is not less important. Mr. Robinson stressed the importance of three factors for the development of each country – political, economic and social. He noted that these three factors are not achieved simultaneously because the economic development is always ahead, while the political and social developments require longer time because they imply a change in the mentality and perceptions of people, as well as in the relations between each other and with the state. The World Bank does not interfere with the politics, but the success of the forthcoming elections is important for maintaining the economic development, noted Mr. Robinson adding that he will officiate in Kyrgyzstan but he will always stay friends with Armenia.
Wishing success to the future activity of Mr. Robinson, the President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan noted that in the post soviet countries the importance of economic developments was stressed during the first years of independence, but the logical course of the development made people realize that the social life also has to be improved and the success of the country is conditioned by both political, social and economic reforms. The improvement of political mechanisms has a special significance in the reforms of the social life. The President of the National Assembly noted that Armenia is in an interesting state of development and expressed confidence that it is possible to succeed through reforms of social life in 2-3 years and create full opportunities of a worthy life for people.