Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի տնօրենը խորհրդարանում
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Ռոջեր Ռոբինսոնին, որ ավարտում է իր առաքելությունը մեր երկրում:
Պարոն Ռոբինսոնը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` չորսուկես տարվա համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար, նշելով, որ այդ տարիներին մեր երկիրը հասել է տնտեսական լուրջ հաջողությունների եւ, որ պակաս կարեւոր չէ, կայուն զարգացման: Պարոն Ռոբինսոնը ցանկացած երկրում զարգացման համար կարեւորեց երեք գործոնների առկայությունը` քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական, նշելով, որ սովորաբար երբեք դրանք համաժամանակյա չեն դրսեւորվում. տնտեսական զարգացումը համարյա միշտ առաջ է անցնում,  իսկ քաղաքական ու սոցիալական զարգացումների համար պահանջվում է ավելի տեւական ժամանակ, քանի որ փոխվում են մարդկանց մտածողությունն ու ընկալումները, պետության ու միմյանց հետ փոխհարաբերությունները: Համաշխարհային բանկը քաղաքականությանը չի խառնվում, բայց առաջիկա ընտրությունների հաջող ընթացքը կարեւոր է տնտեսական զարգացումները պահպանելու համար` նշեց պարոն Ռոբինսոնը, հավելելով, որ ինքը պաշտոնավարելու է Ղրղզստանում եւ միշտ մնալու է Հայաստանի բարեկամը:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հաջողություններ մաղթելով պարոն Ռոբինսոնի հետագա գործունեությանը, նշեց, որ հետխորհրդային տարածքի երկրներում անկախության ձեռքբերման առաջին տարիներին կարեւորվում էին տնտեսական զարգացումները, բայց զարգացման տրամաբանական ընթացքը բերեց այն գիտակցության, որ հասարակական կյանքը եւս պետք է բարեփոխվի եւ երկրի հաջողությունը պայմանավորված է քաղաքական-հասարակական-տնտեսական բարեփոխումներով: Հասարակական կյանքի բարեփոխումների մեջ քաղաքական մեխանիզմների բարելավումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը գտնվում է զարգացման հետաքրքիր իրավիճակում եւ վստահություն հայտնեց, որ երկու-երեք տարում հասարակական կյանքի բարեփոխումներով հնարավոր է հաջողության հասնել եւ մարդկանց համար արժանապատիվ կյանքի լիարժեք հնարավորություններ ստեղծել:

Директор Ереванского офиса Всемирного банка в парламенте
24 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял директора Ереванского офиса Всемирного банка (ВБ) Роджера Робинсона, завершающего свою миссию в нашей стране.
Г-н Робинсон поблагодарил Председателя НС за плодотворную совместную работу в течение четырех с половиной лет, отметив, что за эти годы наша страна достигла серьезных успехов и, что не менее важно, стабильного развития. Г-н Робинсон подчеркнул важность для развития любой страны наличия трех факторов – политического,  экономического и социального, отметив, что они обычно никогда не проявляются одновременно – экономическое развитие почти всегда опережает, а для политического и социального развития требуется более длительное время, так как меняется мышление и восприятия людей, взаимоотношения с государством и  друг с другом. ВБ не вмешивается в политику, но успешный ход предстоящих выборов важен для сохранения экономического развития, отметил г-н Робинсон, добавив, что хотя он продолжит свою деятельность в Киргизстане, но навсегда останется другом Армении.
Председатель НС РА Тигран Торосян, пожелав успехов г-ну Робинсону в дальнейшей деятельности, отметил, что в первые годы обретения независимости странами постсоветского пространства упор делался на экономическое развитие, но логический ход развития привел к осознанию того, что общественная жизнь также должна быть преобразована и успех страны обусловлен политико-общественно-экономическими реформами. В преобразованиях общественной жизни реформа политических механизмов  имеет особое значение. Председатель НС отметил, что Армения находится на интереснейшем этапе развития, и выразил уверенность, что за два-три года, благодаря преобразованиям общественной жизни, можно достичь успеха и создать для людей полноценн ые возможност и достойной жизни.