Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուին:
Ողջունելով զրուցակցին՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է հանդիպման կարեւորությունը եւ նշել, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային համագործակցության եւ ինտեգրացիոն գործընթացներին:
Լազար Կոմանեսկուն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ շնորհավորել Հայաստանին կազմակերպության նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նախագահության օրոք կհաջողվի հասնել կազմակերպության առջեւ դրված նպատակների իրականացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Լազար Կոմանեսկուին է ներկայացրել նաեւ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ դրա իրագործմամբ տարածաշրջանի երկրների համար ընձեռվող նոր հնարավորությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Հայաստանն իր միջազգայնորեն ճանաչված 29.743 քառակուսի կիլոմետրից այն կողմ որեւէ հավակնություն չունի. Լիլիթ Մինասյան
Ռումինիայում ընթացող Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 31-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցում է կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտ...

А.Симонян принял Генерального секретаря ОЧЭС Лазара Команеску
1 июля Председатель НС А.Симонян принял Генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазара Команеску.
Приветствуя собеседника, А.Симонян подчеркнул важность встречи и отметил, что Армения уделяет большое внимание региональному сотрудничеству и интеграционным процессам.
Лазар Команеску, в свою очередь, поблагодарил спикера НС за прием и поздравил Армению со вступлением на пост председателя организации. Он выразил надежду, что в период председательства Армении удастся достичь целей, поставленных перед организацией.
Председатель НС РА также представил Лазару Команеску инициированный правительством Армении проект "Перекресток мира" и новые возможности, предоставляемые его реализацией для стран региона.
Л.Минасян: “У Армении нет никаких притязаний вне международно признанных 29.743 кв.км”
Делегация НС РА в ПА ОБСЕ во главе с руководителем делегации, председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяном принимает участие в работе 31-й ежегодной сессии ПА ОБСЕ в Румынии.Член делегации, член фракции НС "Гражданский договор" Л.Минасян выступила на заседании Комиссии по вопр...