Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանի ժամանակ
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել Բուխարեստում ընթացող նստաշրջանի ժամանակ:
Խոսելու եմ Հայաստանում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության համատեքստում անվտանգային մշտական մարտահրավերների, ինչպես նաեւ այն մասին, որ ներազգային պառակտվածության մթնոլորտում Հայաստանը բախվում է կառավարման ավտորիտար ռեժիմի շարունակական հաստատման հետ:
Մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ արձանագրել են Հայաստանում ժողովրդավարության անկման մասին` շեշտելով ոստիկանական ապօրինի գործողությունները, բռնություններն ու խոշտանգումները, ընդդիմադիրների նկատմամբ անօրինական քրեական հետապնդումները, խորհրդարանական եւ համայնքային ընդդիմադիր ընտրված ղեկավար անձանց պաշտոնանկությունները, որոնք վկայում են իշխող ուժի կողմից իշխանության յուրացման եւ կենտրոնացման մասին:
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների նկատմամբ շինծու գործերով հետապնդումներն ու քաղաքական բռնաճնշումների իրականացումը դարձել են սովորական գործելաոճ: Ընդդիմադիր հայացքների համար ՀՀ հարյուրավոր քաղաքացիներ են ապօրինաբար բանտարկվել, նրանցից շատերը միջազգայնորեն ընդունված չափանիշների համաձայն քաղաքական բանտարկյալներ են:
Իշխանության կողմից ոտնահարվում են ժողովրդավարական պետության առանցքային ինստիտուտները: Ատելության խոսքն ու բացահայտ թշնամանքն օգտագործվում են լռեցնելու նրանց, ովքեր համարձակվում են ընդդիմանալ ռեժիմին:
Դատական համակարգի անկախության վերաբերյալ խոր մտահոգություններ է հայտնել նաեւ Դատավորների եվրոպական միությունը:
Չնայած տասնյակ հաղորդումներին եւ արձանագրված փաստերին` ոչ մի ոստիկան քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել: Մենք անգամ ականատես ենք եղել ընդդիմադիր պատգամավորի հետ կապված իրողության, երբ ԱԺ պատգամավորը տասնյակ ոստիկանների կողմից դաժան ծեծի է ենթարկել իր կուսակցության գրասենյակի դիմաց:
Լայնամասշտաբ վերջին խաղաղ հանրահավաքի ժամանակ ոստիկանությունն անիրավաչափ ուժ եւ հատուկ միջոցներ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, կրկնում եմ` խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, որի հետեւանքով վիրավորում եւ բեկորային վնասվածքներ ստացան հարյուրից ավելի ցուցարարներ, այդ թվում` 10 լրագրող: Ոմանք հետագա կենսունակության հետ կապված խնդիրներ ունեցան:
Հայաստանի կառավարության գլխի կողմից խրախուսվող ոստիկանական բռնությունները Մարդու հիմնարար իրավունքների եւ միջազգային չափանիշների բացահայտ ոտնահարում են, որոնք սպառնալիք են զարգացման ժողովրդավարական ուղին ընտրած հայ ժողովրդին:
Կոչ եմ ուղղում ձեզ` դատապարտել Հայաստանում ժողովրդավարության շարունակական անկումը եւ համերաշխություն հայտնել իրավական պետություն կառուցելու Հայաստանի քաղաքացիների հավատարմությանը:
Եզրափակելով` դիմում եմ ԵԱՀԿ ԽՎ մարդու իրավունքների հարցերով զեկուցողին եւ առաջարկում այցելել Հայաստան, տեղում ուսումնասիրել իրավիճակն ու անել համապատասխան հետեւություններ»,- ասել է պատգամավորը:

Выступление Л.Галстян на сессии ПА ОБСЕ
коснусь постоянных вызовов безопасности в контексте прав человека и демократии в РА, а также того, что в атмосфере внутринациональной  разобщенности Армения сталкивается с последовательным установлением авторитарного режима правления.
Ряд международных правозащитных организаций констатировал упадок демократии в Армении, подчеркнув нелигитимные действия полиции, насилие и пытки, незаконные преследования оппозиционеров, увольнения избранных парламентских и общинных руководителей от оппозиции, что свидетельствует об узурпации и концентрации власти правящей силой.
Преследования оппозиционных политиков по сфабрикованным делам и политические репрессии стали обычной практикой. Сотни граждан РА были незаконно заключены в тюрьму за противоположные взгляды, многие из них по международно признанным критериям – политзаключенные.
Властями попираются ключевые институты демократического государства. Разжигание ненависти и откровенная враждебность используются, чтобы заставить замолчать тех, кто осмеливается выступить против режима.
Европейская ассоциация судей также выразила глубокую озабоченность по поводу независимости судебной системы.
Несмотря на десятки сигналов и зафиксированных фактов, ни один полицейский не был привлечен к уголовной ответственности. Мы даже стали свидетелями реальности, связанной с депутатом от оппозиции, когда депутат был жестоко избит десятками полицейских перед офисом своей партии.
Полиция в ходе последнего широкомасштабного мирного митинга применила несоразмерную силу и спецсредства против мирных демонстрантов, повторяю, мирных демонстрантов, вследствие чего более сотни демонстрантов, в том числе 10 журналистов, получили ранения и осколочные травмы. У некоторых в дальнейшем возникли проблемы со здоровьем.
Поощряемое главой правительства Армении полицейское насилие – явное   попрание основополагающих прав человека и международных критериев, которое представляет угрозу для избравшего демократический путь развития армянского народа.
призываю вас осудить нарастающий упадок демократии в Армении и выразить солидарность с приверженностью граждан Армении строить правовое государство.
В заключение обращаюсь к докладчику по правам человека ПА ОБСЕ и предлагаю посетить Армению, на месте изучить ситуацию и сделать соответствующие выводы".
02.07.2024
С.Ханданян: “Принимайте участие и не игнорируйте наш регион”
На сессии Ассамблеи в Бухаресте выступил глава делегации НС в ПА ОБСЕ, председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян:"Г-н Председатель!Во-первых, позвольте поблагодарить Тобиаса Винклера за его отличную работу по подготовке этого доклада и резолюции, несмотря на ограниченность времен...