Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանի ժամանակ
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել Բուխարեստում ընթացող նստաշրջանի ժամանակ:
Խոսելու եմ Հայաստանում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության համատեքստում անվտանգային մշտական մարտահրավերների, ինչպես նաեւ այն մասին, որ ներազգային պառակտվածության մթնոլորտում Հայաստանը բախվում է կառավարման ավտորիտար ռեժիմի շարունակական հաստատման հետ:
Մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ արձանագրել են Հայաստանում ժողովրդավարության անկման մասին` շեշտելով ոստիկանական ապօրինի գործողությունները, բռնություններն ու խոշտանգումները, ընդդիմադիրների նկատմամբ անօրինական քրեական հետապնդումները, խորհրդարանական եւ համայնքային ընդդիմադիր ընտրված ղեկավար անձանց պաշտոնանկությունները, որոնք վկայում են իշխող ուժի կողմից իշխանության յուրացման եւ կենտրոնացման մասին:
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների նկատմամբ շինծու գործերով հետապնդումներն ու քաղաքական բռնաճնշումների իրականացումը դարձել են սովորական գործելաոճ: Ընդդիմադիր հայացքների համար ՀՀ հարյուրավոր քաղաքացիներ են ապօրինաբար բանտարկվել, նրանցից շատերը միջազգայնորեն ընդունված չափանիշների համաձայն քաղաքական բանտարկյալներ են:
Իշխանության կողմից ոտնահարվում են ժողովրդավարական պետության առանցքային ինստիտուտները: Ատելության խոսքն ու բացահայտ թշնամանքն օգտագործվում են լռեցնելու նրանց, ովքեր համարձակվում են ընդդիմանալ ռեժիմին:
Դատական համակարգի անկախության վերաբերյալ խոր մտահոգություններ է հայտնել նաեւ Դատավորների եվրոպական միությունը:
Չնայած տասնյակ հաղորդումներին եւ արձանագրված փաստերին` ոչ մի ոստիկան քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել: Մենք անգամ ականատես ենք եղել ընդդիմադիր պատգամավորի հետ կապված իրողության, երբ ԱԺ պատգամավորը տասնյակ ոստիկանների կողմից դաժան ծեծի է ենթարկել իր կուսակցության գրասենյակի դիմաց:
Լայնամասշտաբ վերջին խաղաղ հանրահավաքի ժամանակ ոստիկանությունն անիրավաչափ ուժ եւ հատուկ միջոցներ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, կրկնում եմ` խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, որի հետեւանքով վիրավորում եւ բեկորային վնասվածքներ ստացան հարյուրից ավելի ցուցարարներ, այդ թվում` 10 լրագրող: Ոմանք հետագա կենսունակության հետ կապված խնդիրներ ունեցան:
Հայաստանի կառավարության գլխի կողմից խրախուսվող ոստիկանական բռնությունները Մարդու հիմնարար իրավունքների եւ միջազգային չափանիշների բացահայտ ոտնահարում են, որոնք սպառնալիք են զարգացման ժողովրդավարական ուղին ընտրած հայ ժողովրդին:
Կոչ եմ ուղղում ձեզ` դատապարտել Հայաստանում ժողովրդավարության շարունակական անկումը եւ համերաշխություն հայտնել իրավական պետություն կառուցելու Հայաստանի քաղաքացիների հավատարմությանը:
Եզրափակելով` դիմում եմ ԵԱՀԿ ԽՎ մարդու իրավունքների հարցերով զեկուցողին եւ առաջարկում այցելել Հայաստան, տեղում ուսումնասիրել իրավիճակն ու անել համապատասխան հետեւություններ»,- ասել է պատգամավորը:

The member of the RA NA delegation to OSCE PA, the deputy of the Armenia Faction Lilit Galstyan gave a speech during the Session going on in Bucharest.
Armenia faces a continued rise in authoritarian governance as a result of the constant security challenges as well as a growing level of internal dissent.
A number of international human rights organizations have reported a decline in democracy in Armenia due to the consolidation of power by the government through torture and unlawful police violence, illegal criminal prosecutions and the dismissal of parliamentary and community opposition heads.
The persecution of opposition politicians through fabricated cases andthe implementation of political repression have become common practice. Hundreds of people are illegally imprisoned for their opposition activities, many of whom could be considered political prisoners according to internationally adopted criteria.
Key institutions of the democratic state are repeatedly ignored by the government.Hate speech and outright enmity are used to silence those who dare to oppose the regime.
Concerns regarding the independence of the judicial system have been reported by the European Association of Judges.
Despite dozens of reports, not a single police officer has been prosecuted. We even evidenced an incident involving an opposition MP, who was brutally beaten by dozens of police officers in front of his party headquarters.
During a large-scale rally the police used indiscriminate force and special means towards peaceful demonstrators, I repeat: TOWARDS PEACEFUL DEMONSTRATORS, which resulted in hundreds of injuries and dozens of demonstrators, including 10 journalists were hospitalized with shrapnel wounds, some with life changing consequences.
The actions of the Armenian police encouraged by the head of the government demonstrate blatant disregard for human rights and international standards threatening the democratic path of our nation.
Based on the above, I call on my colleagues to condemn the continuing decline in democracy and stand in solidarity with the citizens of Armenia in their commitment to a legal state.
In conclusion, I would like to urge the rapporteur on human rights to follow the situation closely on the ground and provide a report on the situation,” the deputy said.
02.07.2024
Sargis Khandanyan: Be engaged and don’t overlook our region
The Head of the NA Delegation to OSCE PA Organization, the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly Sargis Khandanyan gave a speech at the Session going on in Bucharest.In his speech the MP noted: “Thank you, Mr. Chair,First, let me thank Tobias Winkler for doing...