ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Բուխարեստում ընթացող վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանի աշխատանքներին: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի ընթացքում: Իր ելույթում հայ պատգամավորն ասել է.
«Անվիճելի է, որ մարդու ապրելու համար ամենահարմար միջավայրը պետությունն է, իսկ պաշտպանված, ազատ ու բարեկեցիկ ապրելու միջավայրը` ժողովրդավար պետությունը, որտեղ ազատ ընտրությունը կարեւորագույն արժեք է:
Ցավոք, հիմա շատ ուղիղ եւ շատ ուժգին հարձակում է տեղի ունենում ժողովրդավարության դեմ, ոչ թե տարածքային ամբողջականության, ոչ թե մարդու իրավունքների, այլ հենց ժողովրդավարության, որովհետեւ առանց դրա չկան ոչ տարածքային ամբողջականություն եւ ոչ էլ մարդու իրավունքներ:
Ժողովրդավարությունն այսօր պաշտպանության կարիք ունի առավել քան երբեւէ, եւ ժողովրդավար պետությունների համախմբումն ու համատեղ պայքարն ավտորիտարիզմի դեմ կկարողանա ապահովել ազատություն մեր ժողովուրդների համար:
Հենց դրա համար էլ Հայաստանի Հանրապետությունը, անշեղորեն շարժվելով ժողովրդավարության ճանապարհով, հաստատակամորեն գնում է դեպի եվրաինտեգրում, դեպի ժողովրդավարական արժեքներ: Հայ ժողովուրդն իր ազատության եւ անկախության համար պայքարի ընթացքում ակնկալում է ժողովրդավար պետությունների աջակցությունը` հանուն ազատության հաղթանակի:
Մենք հստակ շարժվում ենք խաղաղության օրակարգով` փորձելով հարթել բոլոր տեսակի խնդիրները մեր հարեւանների հետ: Այս իմաստով եւս մեկ անգամ պետք է կարեւորեմ Հայաստանի կողմից տարածաշրջանի երկրներին առաջարկվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը համակեցության եւ խաղաղության մասին է: Այս գործընթացներում եւս չափազանց կարեւոր է եվրոպական ընտանիքի դերը: Եվ ուրեմն, չկա ազատություն, չկա խաղաղություն, եթե չկա ժողովրդավարություն:

Делегация НС РА в ПА ОБСЕ участвует в ежегодной сессии Ассамблеи в Бухаресте. На сессии выступил член делегации НС РА А.Ованнисян:
“Бесспорно, наиболее подходящей средой для жизни человека является государство, а защищенной, свободной и благополучной жизненной средой – демократическое   государство, где свободный выбор – важнейшая   ценность.
К сожалению, ныне идет очень прямое и весьма сильное наступление на демократию, не на территориальную целостность, не на права человека, а именно на саму демократию, так как без нее нет ни территориальной целостности, ни прав человека.
Демократия сегодня как никогда нуждается в защите, и консолидация демократических государств и совместная борьба с авторитаризмом смогут обеспечить свободу нашим народам.
Именно поэтому Республика Армения, неуклонно идя по пути демократии, твердо движется к евроинтеграции, к демократическим ценностям. В борьбе за свою свободу и независимость армянский народ рассчитывает на содействие демократических государств – во имя победы свободы.
Мы четко движемся по повестке мира, пытаясь сгладить всевозможные проблемы с нашими соседями. В этом смысле я должен вновь подчеркнуть важность проекта “Перекресток мира”, предлагаемого Арменией странам региона, который о сосуществовании и мире. В этих процессах также чрезвычайно важна р оль европейской семьи. Таким образом, нет свободы, нет мира, если нет демократии.