Պղպջակներ, պաղպաղակ, թխվածքաբլիթներ, մուլտհերոսներ, տիկնիկային ներկայացում, ուրախ պարեր լոռեցի երեխաների օրը տոն դարձնելու համար:
ՀՀ Ազգային ժողովի այգում գրեթե ամեն տարի հունիսի 1-ին կազմակերպվել է տոնական միջոցառում Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Այս տարի միջոցառումը չկայացավ Լոռու ու Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների պատճառով:
Խորհրդարանի ղեկավար Ալեն Սիմոնյանի նախաձեռնությամբ որոշվել է հունիսմեկյան միջոցառումն անցկացնել աղետի գոտի հայտարարված Ալավերդի քաղաքում:

Event organized for kids of a number of communities of Lori Marz on NA President’s initiative
Bubbles, ice cream, cookies, animation heroes, puppet show, happy dances made the day for children of Lori a festivity.
In the park of the RA National Assembly almost every year on June 1 a festive event was organized on International Day for Protection of Children. This year the event did not take place because of the floods occurred in Lori and Tavush marzes.
On the initiative of the Head of Parliament Alen Simonyan a decision was made to hold June 1 event in the city of Alaverdi announced as disaster zone.