Ազգային ժողովն իր գործունեության ճանապարհին ջանք չի խնայելու ձեր կյանքն առավել բարեկեցիկ դարձնելու համար. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության օրինապաշտ քաղաքացիներ,
Հուլիսի 5-ին մենք նշում ենք մեր մայր օրենքի՝ Սահմանադրության օրը:
29 տարի առաջ այս օրը մեզանից շատերը, մեր մայրերն ու քույրերը, հայրերն ու եղբայրները համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունեցին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը՝ ամրագրելով ՀՀ բնույթը՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական եւ սոցիալական պետություն ու հռչակելով մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները:
Սահմանադրության 2-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Չնայած որոշ կենտրոնների ու խմբերի կողմից պարբերաբար փորձ է կատարվում ժողովրդից խլել իր այս սահմանադրական անքակտելի իրավունքը, սակայն վերջին իրադարձությունները կրկին ի ցույց դրեցին մեր ժողովրդի խոհեմությունը՝ ապացուցելով, որ ՀՀ-ում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ եւ որպես ժողովրդավարական հստակ ուղեգիծ որդեգրած քաղաքական թիմի ներկայացուցիչ՝ համամիտ եմ ձեզ հուզող մի շարք մտահոգությունների հետ, որ չնայած Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներին՝ դեռեւս տարբեր ոլորտներում առկա են որոշ օրենսդրական բացեր, որոնք հաճախ անհարմարություն, երբեմն էլ՝ օրենքի առաջ պաշտպանված չլինելու զգացում են պատճառում շատերիդ:
Շնորհավորելով Սահմանադրության օրը՝ ուզում եմ կրկին շեշտել ժողովրդավարական ուղով առաջ շարժվելու մեր հաստատակամությունն ու վստահեցնել, որ Ազգային ժողովն իր օրինաստեղծ գործունեության ճանապարհին որեւէ ջանք չի խնայելու ձեր կյանքն առավել բարեկեցիկ, արժանապատիվ ու հարմարավետ դարձնելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 5-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ: Ողջունելով պատվիրակության ժամանումը Հայաստան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնո...
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 8-ին՝ ժամը 13:00-ին, 414 սրահում: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ կհրավիրի հուլիսի 10-ին՝ ժամը 11:00-ին, 214 սրահում: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը. ուղիղ հեռարձակում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսի ուղիղ հեռարձակումը:...

Alen Simonyan’s congratulatory address on Constitution Day: National Assembly will not spare any effort on the path of its activity to make your life more prosperous
Dear compatriots, law abiding citizens of the Republic of Armenia!
On July 5, we celebrate the day of our mother law – Constitution Day.
29 years ago this day most of us, our mothers and sisters, fathers and brothers by nationwide referendum adopted the Constitution of the Republic of Armenia, stipulating the nature of the RA as a sovereign, democratic, legal and social state, and declaring the human and the citizen’s fundamental rights and freedoms.
The Article 2 of the Constitution stipulates that in the Republic of Armenia, the power belongs to the people. Despite the fact that regularly an attempt is made by some centres and groups to take away this inalienable constitutional right from the people, however the last events again showed our people’s prudence, proving that in the RA the power belongs to the people.
Dear compatriots, as a President of the RA National Assembly and as a representative of a political team that has adopted a distinct democratic path, I agree with a number of concerns worrying you that despite the provisions stipulated by the Constitution, still in different spheres there are some legislative gaps, which cause you to feel uncomfortable and sometimes not protected before the law.
Congratulating you on Constitution Day, I would like again to stress our determination to move forward on the democratic path and assure you that the National Assembly with its path of law-making activity will not spare any effort on the path of its activity to make your life more prosperous, dignified and comfortable.
Parliamentarians observe fortification works of demarcated areas in Tavush marz
The Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan regularly visits the areas of strategic significance for Armenia's security with his parliamentary colleagues.Symbolic July 5: the RA Constitution Day. Perhaps the visit was not accidental, and even more so the bord...
U.S. congressional delegation is on a working visit in Armenia
The RA NA President Alen Simonyan received the congressional delegation led by the U.S. Senator Roger Wicker. At the talk in small format the meeting in extended format followed, in which deputies of the RA NA Civil Contract Faction also took part.Welcoming the arrival of the delegation to Armenia, ...
Alen Simonyan receives delegation led by U.S. Senator Roger Wicker: We are grateful to the USA for continuous support to democratic vision of Armenia
On July 5, the RA NA President Alen Simonyan received the congressional delegation led by the U.S. Senator Roger Wicker. At the talk in small format the meeting in extended format followed, in which the RA NA deputies also took part.Welcoming the arrival of the delegation to Armenia, the RA NA ...