ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ:
Ողջունելով պատվիրակության ժամանումը Հայաստան՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին շարունակական աջակցության համար:
«Հայաստանի Հանրապետության եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների եւ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ բարեկամության վրա: Բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունն ու փոխվստահությունը կայուն հիմք են հայ-ամերիկյան փոխգործակցության շարունակական զարգացման եւ խորացման համար, ինչը մեզ համար առաջնահերթություն է»,- նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Քննարկման առանցքում են եղել Հայաստանին ու տարածաշրջանին վերաբերող անվտանգային թեմաները, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հնարավոր խաղաղության պայմանագրի կնքումը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցերը:
Հաջորդիվ հայ եւ ամերիկացի խորհրդարանականները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով, պատասխանել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցերին:
Եռօրյա աշխատանքային այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ինչպես նաեւ խորհրդարանական ընդդիմության հետ` նպատակ ունենալով ամրապնդել երկու երկրների կապերը:

The RA NA President Alen Simonyan received the congressional delegation led by the U.S. Senator Roger Wicker. At the talk in small format the meeting in extended format followed, in which deputies of the RA NA Civil Contract Faction also took part.
Welcoming the arrival of the delegation to Armenia, Alen Simonyan thanked the USA for the continuous support to democratic vision of Armenia.
“The relations between the Republic of Armenia and the United States are based on the common values and the friendship between the two countries’ peoples. The high level political dialogue and mutual trust serve as a stable basis for the continuous development and deepening of the Armenian-American cooperation, which is a priority for us,” the Speaker of Parliament noted.
The security themes regarding Armenia and the region, the signing of the possible peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the issues referring to the Armenian-Turkish relations, the repatriation of the Armenian captives being held in Azerbaijan and the preservation of the Armenian historical-cultural heritage of Nagorno Karabakh were at the core of the discussion. Afterwards the Armenian and American parliamentarians held a joint press conference and answered the questions of the mass media representatives.
During the three-day working visit the delegation had meetings with the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the Foreign Minister Ararat Mirzoyan, as well as the parliamentary opposition, aiming at strengthening the ties between the two countries.