Նախաձեռնությամբ առավել հասանելի ու անվտանգ ենք դարձնում հղիության արհեստական ընդհատումը. ասել է  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանը` ներկայացնելով իր եւ գործընկերներ Լուսինե Բադալյանի, Տաթեւիկ Գասպարյանի ու Լենա Նազարյանի հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի խոսքով գործող օրենսդրությունում միայն հիվանդանոցային պայմաններում եւ գործիքային մեթոդներով է թույլատրվում հղիության արհեստական ընդհատումը: Պատգամավորի դիտարկմամբ ժամանակակից բժշկագիտության զարգացմանը համահունչ կան դեղորայքներ, որոնց միջոցով իրականացվում է հղիության անվնաս ընդհատում:
«Մարդու վերարտադրողական առողջության եւ վերարտադրողական իրավունքների մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթով հեղինակներն առաջարկում են նոր կարգավորումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս մինչեւ 8 շաբաթական հղիության դեպքում իրականացնել հղիության արհեստական ընդհատում մանկաբարձագինեկոլոգիական բժշկական օգնության եւ սպասարկման լիցենզիա ունեցող բժշկական կազմակերպություններում:
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ցուցումներով մինչեւ 12 շաբաթական հղիությունը թույլատրվում է դեղորայքային ընդհատումը, սակայն քանի որ մեզ մոտ այս կարգավորումը նոր է, բավարար փորձ պետք է կուտակվի, որոշեցինք վերոնշյալ շեմն իջեցնել` նախատեսելով, որ դեղորայքային արհեստական ընդհատում հնարավոր կլինի կատարել 8 շաբաթական հղիության դեպքում», - ընդգծել է զեկուցողը:
Նարեկ Զեյնալյանի տեղեկացմամբ բարձրացվել է վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունք ունեցող անձանց տարիքային շեմը` սահմանվելով մինչեւ 55 տարեկանը:
Հանձնաժողովի անդամները ողջունել են ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանի խոսքով նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է մի շարք կարգավորումների` ներկայումս գործող օրենսդրությանն ու միջազգային մոտեցումներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ: Կառավարությունը ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ընդունվել են հեղինակների կողմից:
ՀՀ կառավարության առաջարկությամբ հուլիսի 11-ին գումարվող  Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկված նախաձեռնությունը քննարկվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հուլիսի 8-ի արտահերթ նիստում եւ ստացել է դրական եզրակացություն:

“Инициативой делаем искусственное прерывание беременности (аборт) более доступным и безопасным”, - отметил депутат фракции "Гражданский договор" Н.Зейналян, представляя свою законодательную инициативу в соавторстве с коллегами Л.Бадалян, Т.Гаспарян и Л.Назарян.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналяна, в действующем законодательстве аборты разрешены только в стационарных условиях и инструментальными методами. По наблюдению депутата, с развитием современной медицины появляются лекарства, с помощью которых можно провести безвредное прерывание беременности.
Пакетом “О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека” и прилагаемыми законопроектами авторы предлагают новые нормативные акты, позволяющие проводить аборты при сроке беременности до 8 недель в медицинских организациях, имеющих лицензию на оказание акушерско-гинекологической медпомощи и обслуживание.
“Согласно инструкциям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), медикаментозный аборт разрешен до 12-недельной беременности, но поскольку эта норма для нас новая, необходимо накопить достаточный опыт, мы решили снизить вышеуказанный порог, предвидя, что медикаментозный аборт будет возможен на 8-й неделе беременности", - подчеркнул докладчик.
По Зейналяну, возрастной ценз лиц, имеющих право на использование вспомогательных репродуктивных технологий, повышен до 55 лет.
Добавлены положения по сохранению, экспорту, импорту и   уничтожению гамет.
Члены комиссии приветствовали инициативу по улучшению демографической ситуации.
По словам заместителя министра здравоохранения РА А.Гаспаряна, принятие инициативы обусловлено необходимостью привести ряд нормативных актов в соответствие с действующим законодательством и международными подходами. Правительство внесло предложения, которые были приняты авторами.
Инициатива, включенная в проект повестки дня созываемой 11 июля внеочередной сессии НС, обсуждена 8 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения с положительным заключением.
Рабочее обсуждение поправок в закон “О библиотеках и библиотечном деле”
8 июля Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта организовала рабочее обсуждение с повесткой о внесении дополнений и изменений в закон "О библиотеках и библиотечном деле", предложенных правительством и принятых парламентом в первом чтении. В дебатах...
“Процесс наращивания потенциала содействует прогрессу парламента”, - отметила председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросы Ц.Варданян, приветствуя участников курса “Визуализация данных с помощью программного обеспечения Power BI”, организованного в рамках программы ...