ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը:  Նա ողջունել է պատվիրակության այցը ՀՀ Ազգային ժողով եւ նշել, որ նման այցերը կարեւոր են երկու խորհրդարանների միջեւ առկա համագործակցությունը խորացնելու տեսանկյունից:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններից՝ ԱԺ նախագահն ասել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս արժեքային եւ ամուր գործընկերությանը Նիդերլանդների հետ՝ վերահաստատելով ՀՀ պատրաստակամությունը մոտ լինել Եվրամիությանն այնքան, որքան ԵՄ-ն հնարավոր կհամարի:
«Կարեւորում ենք վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը եւ հույս հայտնում այդ հարցում տեսնել ձեզ մեր կողքին»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նիդերլանդների խորհրդարանական պատվիրակությանը ներկայացնելով Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ԱԺ նախագահը կրկին հայտնել է ՀՀ հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորմանը՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձությանը, Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանմանը եւ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը վերաբերող հարցերին:

9 июля Председатель НС А.Симонян принял делегацию Постоянной комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Королевства Нидерландов. Он приветствовал визит делегации в НС РА и отметил, что подобные  встречи важны с точки зрения углубления  налаженного сотрудничества между двумя парламентами.
Коснувшись отношений РА-ЕС, спикер НС отметил, что Армения придает большое значение ценному и прочному партнерству с Нидерландами, подтвердив готовность РА быть настолько близко к Евросоюзу, насколько ЕС считает это возможным.
"Мы придаем важность началу диалога по либерализации виз и надеемся видеть вас рядом с нами в этом вопросе", - подчеркнул А.Симонян.
Представляя парламентской делегации Нидерландов инициативу правительства Армении “Перекресток мира”, спикер НС вновь выразил приверженность РА мирной повестке и скорейшему урегулированию отношений с Азербайджаном на основе взаимного признания суверенитета и территориальной целостности друг друга согласно Алма-Атинской декларации 1991 г.
На встрече также затронуты вопросы репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха и укрепления демократических институтов в Армении.