ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յապ Ֆրեդերիքսը եւ Նիդերլանդներում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը:
Ողջունելով պատվիրակությանը խորհրդարանում` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա ընդգծել է միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում` նշելով, որ Հայաստանի համար կարեւոր է ԵՄ գործընկերությունը: Պատվիրակության անդամ Դերկ Բոսվյակը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` ընդգծելով, որ Հայաստանը շատ կարեւոր երկիր է Նիդերլանդների համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը պատվիրակությանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը:
Ռուբեն Ռուբինյանը պատասխանել է պատվիրակության անդամների հարցերին` անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջընթացին, առկա մարտահրավերներին:

9 июля вице-спикер НС Р.Рубинян принял делегацию Постоянной комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Королевства Нидерландов. Во встрече приняли участие временный поверенный в делах посольства Королевства Нидерландов в Армении Яап Фредерикс и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Нидерландах В.Биягов.
Приветствуя делегацию в парламенте, Р.Рубинян высоко оценил существующие отношения между двумя странами. Он подчеркнул роль межпарламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений, отметив, что партнерство ЕС важно для РА. Глава делегации Дерк Босвайк поблагодарил за теплый прием, подчеркнув, что Армения – очень   важная страна для Нидерландов.
Вице-спикер НС представил делегации видение Армении по достижению стабильного мира на Южном Кавказе.
Р.Рубинян ответил на вопросы членов делегации, коснувшись отношений Армения-Азербайджан, Армения-Турция, продвижения демократических реформ в РА, существующих вызовов.
Парламентская делегация Нидерландов – в Постоянной комиссии по внешним связям
“Придаю важность вашему визиту в нашу страну. Отношения между Арменией и Нидерландами теплые и дружественные”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян на встрече с членами Постоянной комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Королевства Нидерландов.Обсуж...