Ազգային ժողովը հուլիսի 11-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Օրակարգային որոշ հարցերի քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետ՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը:
Նախագծով առաջարկվում է օրենքի 11-րդ հոդվածի 8-րդ մասում ավելացնել  դրույթ, որի արդյունքում Կառավարությունը կարող է հավանության արժանացնել ոլորտային ներդրումային ծրագրերը:
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման արդյունքում կամրագրվի Կառավարության կողմից ոլորտային ներդրումային ծրագրերին հավանության արժանացնելու իրավունքը՝ դրանով սահմանելով ոլորտային ներդրումային ծրագրերը հավանության արժանացնելու պարագայում իրավական որոշակիության սկզբունքին համապատասխան լիազորող նորմ:
Ըստ նախագծի՝ ներդրումային ծրագիր է համարվում տնտեսավարող սուբյեկտի նախաձեռնությամբ ներկայացված, պետական օժանդակության կարիք ունեցող եւ նախատեսվող ներդրումների ծավալը նախանշող ծրագիրը:

11 июля НС по инициативе правительства созвало внеочередную сессию, повестка дня которой была утверждена инициатором.
Обсуждение некоторых вопросов повестки будет проведено в особой процедуре – обсуждение во втором чтении будет проведено в течение 24-х часов после принятия в первом чтении.
В первом чтении обсужден проект о внесении дополнения в закон “О структуре и деятельности правительства", представленный министром экономики Г.Папояном.
Предлагается дополнить ст.11.8 закона положением, вследствие которого правительство сможет утверждать отраслевые инвестиционные программы.
С принятием законодательной инициативы правительство будет наделено правом утверждать отраслевые инвестиционные программы, тем самым устанавливая уполномочивающую норму в соответствии с принципом правовой определенности при утверждении отраслевых инвестиционных программ.
Согласно проекту, инвестиционной считается программа, представленная по инициативе хозяйствующего субъекта, нуждающаяся в государственной поддержке и определяющая объем намечаемых инвестиций.