Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություն է առաջարկում Քրեակատարողական օրենսգրքում: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանն ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկման է ներկայացրել հիմնական կարգավորումները:
Հիվանդանոցային պայմաններում երկարատեւ բժշկական օգնության,  սպասարկման եւ խնամքի կարիք ունեցող դատապարտյալները կտեղափոխվեն դատապարտյալների հիվանդանոց` բուժական քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ վերջիններս կպահվեն միջին անվտանգային գոտու խիստ պայմանների համար նախատեսված խցային պայմաններում: Պահման պայմանների առանձնահատկությունները սահմանվելու են քրեակատարողական հիմնարկների ներքին կանոնակարգով:
Քրեակատարողական ծառայությունն ապահովելու է բուժական քրեակատարողական հիմնարկում պատիժների կատարման կարգն ու պայմանները, իսկ դատապարտյալների բժշկական օգնությունը եւ սպասարկումն իրականացնելու է Առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Օրենսգրքում կսահմանվի լիազորող նորմ, որը հնարավորություն կտա  Արդարադատության նախարարի հրամանով առավել մանրամասն կարգավորել դատապարտյալի ռիսկերի եւ կարիքների գնահատման կարգն ու պայմանները: Փոխնախարարի խոսքով քրեական արդարադատության եւ քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների ոլորտում առանցքային նշանակություն ունի ազատազրկված անձանց ռիսկերի ու կարիքների գնահատման (ՌԿԳ) արդյունավետ իրականացումը, որն էլ վերասոցիալականացման ծրագրերի մշակման ու իրականացման հիմք է:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արփինե Դավոյանը: Նա առողջապահական հարցերը քննարկելու նպատակով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կարեւորել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի մասնակցությունը հանձնաժողովի քննարկումներին:

The Executive proposes addenda and amendment to the Criminal Code. The RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan presented the main regulations for debate at the extraordinary session of the National Assembly.
The convicts in need of long-term medical assistance, service and care in hospital conditions will be transferred to correctional hospitals , where they will be kept in cells designed for the strict conditions of the medium security zone. The specifics of the detention conditions will be defined by the internal regulations of the penitentiary institutions.
The penitentiary service will ensure the order and the conditions of execution of punishments in the medical penitentiary institutions, and the medical aid and service of the convicts will be carried out by the Penitentiary Medicine Center SNCO of the Ministry of Health .
An authorizing norm will be defined in the Code, which will enable the Minister of Justice to regulate in more detail the procedure and conditions for assessing the risks and needs of the convict.
Arpine Davoyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. In order to debate health issues, during the period from the first to the second reading, she highlighted the participation of the Chair of the Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan in the debates of the Committee.