Առաջարկվում է իրավական հիմքեր ստեղծել ԼՂ ազգային անվտանգության ծառայության նախկին աշխատակիցներին ՀՀ ԱԱԾ-ում համապատասխան պաշտոնների նշանակելու համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանը` հուլիսի 11-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում ներկայացնելով ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցողը նշել է, որ ԼՂ ԱԱԾ բազմաթիվ աշխատակիցներ ցանկություն են հայտնել ծառայության անցնել ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու պարագայում, ընդ որում` նրանց մի մասը ԼՂ ազգային անվտանգության ծառայության համակարգում զբաղեցրել է ավագ կամ գլխավոր խմբի պաշտոններ եւ ունեցել սպայական բարձր կոչումներ, հետեւաբար վերջիններիս կողմից ՀՀ քաղաքացիության ձեռք բերելը դեռեւս բավարար չի լինի ՀՀ ԱԱԾ մարմիններում իրենց զբաղեցրած պաշտոններին համապատասխան պաշտոնների նշանակվելու համար: Ուստի, ըստ Անդրանիկ Սիմոնյանի, առաջարկվում է վերոնշյալ օրենքի նախագծում լրացում կատարել` սահմանելով, որ ԱԱԾ մարմիններում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում ծառայության կարող են ընդունվել եւ այդ պաշտոնին նշանակվել նաեւ 2023 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի ԱԱԾ պաշտոն զբաղեցրած անձինք` միաժամանակ հաշվի առնելով նրանց զբաղեցրած պաշտոնը եւ կոչումը:
Հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը` նշելով, որ ներկայացվող օրինագիծը հնարավորություն է տալիս այն պոտենցիալի մի զգալի մասը, որ ունեցել ենք ԼՂ ԱԱԾ մարմիններում, օգտագործել նաեւ ՀՀ ԱԱԾ-ում:

Предлагается создать правовые основания для назначения на соответствующие должности в СНБ РА бывших сотрудников СНБ Нагорного Карабаха (НК). Об этом сообщил заместитель директора СНБ РА А.Симонян на созванной 11 июля внеочередной сессии НС, представляя проект о внесении дополнения в закон “О службе в органах национальной безопасности”.
Докладчик отметил, что многие сотрудники СНБ НК выразили желание служить в органах национальной безопасности РА в случае получения гражданства РА, а некоторые из них занимали руководящие или основные групповые должности в системе СНБ НК и имели высокие офицерские звания, поэтому для последних получение гражданства РА будет недостаточным для назначения на должности, соответствующие занимаемым ими должностям в органах СНБ РА. Поэтому, по словам А.Симоняна, в вышеупомянутый законопроект предлагается внести дополнение, предусматривающее, что при наличии вакансии в органах СНБ лица, занимавшие должность в СНБ НК по состоянию на сентябрь 2023 г. также могут быть приняты на службу и назначены на эту должность с учетом занимаемой ими должности и звания.
Положительное заключение комиссии представил председатель Постоянной комиссии НС по обороне и безопасности А.Кочарян, отметив, что представленный законопроект дает возможность использовать значительную часть потенциала, имевшегося в СНБ НК, использовать в СНБ РА.