Հուլիսի 11-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը: Նրա խոսքով նախաձեռնության ընդունմամբ անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքեր կստեղծվեն քրեական գործերով պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասների վերականգնումը համապատասխան բյուջեներում արդյունավետ հաշվառելու, ինչպես նաեւ նշված ոլորտում ծագած իրավահարաբերությունների նկատմամբ որոշակի հսկողության գործառույթներ իրականացնելու համար:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում «Հանրակրթության մասին» օրենքում: Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի` նախաձեռնության ընդունմամբ հանրակրթության ոլորտում ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերի եւ միջոցառումների իրականացման գործակիցների ու նորմատիվների, ֆինանսավորման կարգերի հաստատման իրավասությունը կվերապահվի ՀՀ կառավարությանը:
««ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծն առաջինից երկրորդ ընթերցում լրամշակվել է տեխնիկական փոփոխությունների հիման վրա: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը: Նրա խոսքով օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող 10-րդ օրը:

11 июля на внеочередной сессии НС, созванной по инициативе правительства, депутаты обсудили во втором чтении ряд законодательных инициатив.
Заместитель министра юстиции А.Арутюнян представила законопроект о внесении изменений и дополнений в УПК РА. По ее словам, с принятием инициативы будут созданы необходимые законодательные основы для эффективного учета в соответствующих бюджетах взыскания ущерба, причиненного государству и обществу по уголовным делам, а также для осуществления отдельных контрольных функций по правоотношениям, возникающим в указанной сфере.
По словам замминистра, технические правки были внесены от первого ко второму чтению.
Правительство предлагает внести изменения в закон “Об образовании”. По словам министра финансов В.Ованнисяна, с принятием инициативы полномочия по утверждению коэффициентов и норм реализации программ и мероприятий, а также правил финансирования, предусмотренных госбюджетом РА в сфере общего образования, будут отведены Правительству РА.
Согласно заместителю председателя Следственного комитета А.Айвазяну, проект о внесении дополнения в закон “О Следственном комитете РА” доработан с первого по второе чтения с учетом технических правок. По его словам, закон вступит в силу на 10-й день, следующий за днем ​​его официального опубликования.