Հուլիսի 11-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը: Նրա խոսքով նախաձեռնության ընդունմամբ անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքեր կստեղծվեն քրեական գործերով պետությանը եւ համայնքին պատճառված վնասների վերականգնումը համապատասխան բյուջեներում արդյունավետ հաշվառելու, ինչպես նաեւ նշված ոլորտում ծագած իրավահարաբերությունների նկատմամբ որոշակի հսկողության գործառույթներ իրականացնելու համար:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում «Հանրակրթության մասին» օրենքում: Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի` նախաձեռնության ընդունմամբ հանրակրթության ոլորտում ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերի եւ միջոցառումների իրականացման գործակիցների ու նորմատիվների, ֆինանսավորման կարգերի հաստատման իրավասությունը կվերապահվի ՀՀ կառավարությանը:
««ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծն առաջինից երկրորդ ընթերցում լրամշակվել է տեխնիկական փոփոխությունների հիման վրա: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը: Նրա խոսքով օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող 10-րդ օրը:

On July 11, at the extraordinary session of the National Assembly convened by the initiative of the Government, the deputies discussed a number of legislative initiatives in the second reading.
The Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Procedure Code.
According to the Deputy Minister, technical amendments were made from the first to the second reading.
The Government proposes amendments to the Law on General Education. According to the RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, with the adoption of the initiative, the authority to approve the coefficients and the norms of the implementation of programmes and measures provided by the RA state budget in the field of public education, as well as the rules of financing, will be reserved to the RA Government.
The draft on Making Addendum to the Law on the RA Investigative Committee was revised from the first to the second reading on the basis of the technical amendments. The Deputy Chairman of the RA Investigative Committee Arsen Ayvazyan spoke about this. According to him, the law will enter into force on the 10th day following the day of its official publication.