Հուլիսի 11-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրության հարցը: Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջարկվել է Նարինե Ավետիսյանի թեկնածությունը:
Մրցութային խորհրդի  անդամ, ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը համառոտ ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային գործունեությունը:
Նարինե Ավետիսյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մրցութային խորհրդին երկրորդ անգամ իր թեկնածությունը ներկայացնելու համար, նշել է, որ հակակոռուպցիոն քաղաքականության անշեղ իրականացումն է, որ պետք է նպաստի կայուն, ժողովրդավար եւ առանց կոռուպցիայի հասարակության կառուցմանը, պետական ինստիտուտների ինստիտուցիոնալ զարգացմանը: Նրա խոսքով կոռուպցիան հաղթահարելու ամենաարդյունավետ եւ կայուն ճանապարհն իրազեկվածության բարձրացումն է եւ հակակոռուպցիոն կրթության խթանումն ու տարածումը: Խոսելով Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործունեության թափանցիկության մասին՝ թեկնածուն նշել է, որ  աշխատանքում պետք է բարձրացնել իրազեկման մակարդակը, ամրապնդման կարիք ունեն վարքագծի կանոնների միասնական կիրառման կանոնակարգումները, բարելավման անհրաժեշտություն ունի հայտարարագրման համակարգը:
Նարինե Ավետիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ անդրադառնալով 2011-2016 թվականներին ՀՀ-ում կայացած համապետական ընտրություններին, ընտրական համակարգում առկա ոչ կենսունակ կառուցակարգերին, իրական եւ թվացյալ կոռուպցիայի կանխարգելմանը, իրական կոռուպցիան ծնող պատճառներին եւ կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված մեխանիզմներին:
Նիստը նախագահող ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է նաեւ Վաղարշ Աղաբեկյանի թեկնածությունը:
Վերջինիս կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային գործունեությունը ներկայացրել է Մրցութային խորհրդի անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը: Նրա տեղեկացմամբ հունիսի 7-ին կայացել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի թափուր պաշտոնում ընտրություն կատարելու նպատակով հայտարարված մրցույթի հարցազրույցի փուլը, որի ժամանակ Վաղարշ Աղաբեկյանը, ստանալով առավելագույն միավորները, ճանաչվել է հաղթող, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել վերջինիս թեկնածությունն Ազգային ժողովի դատին ներկայացնելու համար:
Ներկայումս թեկնածուն զբաղեցնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի իրավաբանական վարչության հատուկ կարեւորության գործերի քննիչի պաշտոնը:
Վաղարշ Աղաբեկյանն ընդգծել է, որ ունի հարուստ ու բազմաշերտ աշխատանքային փորձ: «Կոռուպցիոն բնույթի հանցավորության դեմ պայքարին ծանոթ եմ ինչպես իրավապահ համակարգում աշխատելով, այնպես էլ քաղհասարակության մաս կազմելով: Ծանոթ եմ հանրային ծառայողների, հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց խնդիրներին, աշխատանքի ընթացքում առաջացող խոչընդոտներին, կոռուպցիոն բնույթի արարք կատարած անձանց վարքին, ենթադրյալ շարժառիթներին, ինչպես նաեւ քաղհասարակության տարբեր մասնագիտական հանրությունների ակնկալիքներին կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում»,- ասել է թեկնածուն: Զեկուցողը նշել է, որ աշխատանքային գործունեության ընթացքում բախվել է մի շարք խնդիրների, որոնք կարող է որպես հանձնաժողովի անդամ բարձրաձայնել, վերլուծել եւ մասնակցություն ունենալ դրանց լուծման գործում:
«Պատրաստ եմ եւ կարող եմ ստանձնել պատասխանատու, բարդ, բայց նաեւ պատվաբեր առաքելությունը՝ լինելով ԿԿՀ անդամ»,- ամփոփելով ելույթը՝ ասել է թեկնածուն: Նա նաեւ պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ 107 պատգամավորներից քվեարկությանը ոչ ոք չի մասնակցել, հետեւաբար քվեատուփում քվեաթերթիկներ չեն եղել:

11 июля вопрос избрания членов Комиссии по предотвращению коррупции обсуждался на внеочередной сессии НС, созванной по инициативе правительства. Решением Конкурсного совета (КС) на вакантную должность члена указанной комиссии предложена кандидатура Н.Аветисян.
Член КС, депутат фракции "Гражданский договор" А.Джулакян вкратце представила биографические данные и трудовую деятельность кандидата.
Н.Аветисян, поблагодарив КС за представление ее кандидатуры во второй раз, отметила, что последовательная реализация антикоррупционной политики должна содействовать построению стабильного, демократического и свободного от коррупции общества, а также институциональному развитию государственных институтов. По ее словам, наиболее эффективный и устойчивый способ борьбы с коррупцией – повышение осведомленности, а также продвижение и распространение антикоррупционного образования. Коснувшись прозрачности деятельности Комиссии по предотвращению коррупции, кандидат отметила, что в работе необходимо повысить уровень информированности, усилить регламент единообразного применения правил поведения, а также усовершенствовать систему декларирования.
Н.Аветисян ответила на вопросы депутатов, коснувшись состоявшихся в РА в 2011-2016 гг. общенациональных выборов, нежизнеспособных структур избирательной системы, предотвращения реальной и кажущейся коррупции, причин реальной коррупции и механизмов противодействия коррупции.
Председательствующий на заседании вице-спикер НС А.Аршакян отметил, что решением КС на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции также выдвинута кандидатура В.Агабекяна.
Биографию и трудовую деятельность его представила член КС А.Джулакян. По ее информации, 7 июня состоялся этап собеседования объявленного конкурса на вакансию Комиссии по предотвращению коррупции, в ходе которого В.Агабекян, набрав максимальное количество баллов, был признан победителем, что послужило основанием для представления его кандидатуру в НС.
В настоящее время кандидат занимает должность следователя по особо важным делам Юридического управления Следственного комитета РА.
В.Агабекян подчеркнул, что у него богатый и многогранный опыт работы. “Знаком с борьбой с коррупционными преступлениями как по работе в правоохранительной системе, так и по тому, что являюсь частью гражданского общества. Знаком с проблемами публичных служащих, лиц, занимающих публичные должности, с препятствиями, возникающими при работе, поведением людей, совершивших действия коррупционного характера, предполагаемыми мотивами, а также с ожиданиями различных профессиональных сообществ гражданского общества в сфере борьбы с коррупцией", - отметил кандидат. Докладчик подчеркнул, что в ходе своей работы столкнулся с рядом проблем, которые он может поднимать, анализировать и принимать участие в их решении в качестве члена комиссии.
"Готов и способен взять на себя ответственную, сложную, но и почетную миссию как член Комиссии по предотвращению коррупции", - заключил кандидат. Он также ответил на вопросы депутатов.