ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 11-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԲՐԻԿՍ խորհրդարանական ֆորումի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը զրուցակցին շնորհավորել է բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում տեղի ունեցած արտահերթ նախագահական ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ:
Կողմերը երկուստեք գոհունակություն են հայտնել Հայաստան-Իրան հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ:
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստան-Իրան գործընկերությունը հիմնված է հազարամյակների բարեկամության եւ դրացիության վրա:
Կարեւորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Իրան միջխորհրդարանական համագործակցությանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանը առնչվող հարցեր:

11 июля вице-спикер НС Р.Рубинян в рамках Парламентского форума БРИКС в Санкт-Петербурге встретился с Председателем Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Мохаммадом Багером Галибафом.
Вице-спикер НС поздравил собеседника с успешным проведением внеочередных президентских выборов, состоявшихся в дружественной ИРИ.
Обе стороны выразили удовлетворение высоким уровнем армяно-иранских отношений.
Р.Рубинян подчеркнул, что партнерство Армения-Иран основано на дружбе и соседстве на протяжении тысячелетий.
Подчеркнута важность совместных усилий по дальнейшему развитию сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
На встрече обсуждены вопросы межпарламентского сотрудничества Армения-Иран, а также региональной безопасности и мира.