ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ավստրիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թոմաս Մյուլմանին (նստավայրը` Թբիլիսի):
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Ավստրիայի աջակցությունը մեր երկրին եւ այս հարցում նշել դեսպանի անձնական հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը:
Հակոբ Արշակյանը երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ինչի վառ ապացույցը բարեկամական խմբերի գործունեությունն է:
ԱԺ փոխխոսնակն արժեւորել է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը` համոզմունք հայտնելով, որ Ավստրիան համաձայնություն կտա այդ գործընթացին: Կարեւորվել է Ավստրիայի ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչության հաստատումը Հայաստանում: Դեսպանն իր հերթին խոստացել է խնդրանքը փոխանցել իրավասու մարմիններին:
«Հայաստանի հանձնառությունը՝ ուղղված մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը, պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես մեր քաղաքացիների բարգավաճման նախապայման, այլ նաեւ եվրոպական ընտանիքի հավաքական տեսլականի մի մաս: Այն ուղղված պետք է լինի այնպիսի ընդհանուր արժեքների խթանմանը, ինչպիսիք են՝ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը»,- անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության խնդիրներին՝ նշել է Հակոբ Արշակյանը: Այս համատեքստում նա հիշատակել է 2024 թվականի ապրիլի 17-ին Ավստրիայի Ազգային խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում Ավստրիայի ներգրավման եւ փախստական քաղաքացիական բնակչության, հատկապես կանանց եւ երեխաների կենսապայմանների բարելավման վերաբերյալ» բանաձեւը:
Անդրադարձ է եղել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այս հարցում հայկական կողմի ջանքերին, խորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնմանը, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հեռանկարներին, ԵՄ դիտորդական առաքելության կարեւորությանը, մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության խթանմանը եւ այլ հարցերի:

On July 12, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Austria to Armenia Thomas Mühlmann (residence: Tbilisi).
The NA Vice President highly appreciated Austria’s support to our country since the establishment of diplomatic relations and noted the Ambassador’s personal commitment and willingness in this matter.
Hakob Arshakyan underscored the role of parliamentary diplomacy in the context of bilateral relations, which is clearly evidenced by the activities of the friendship groups.
The NA Vice President valued the start of the dialogue on visa liberalization, expressing his conviction that Austria will agree to that process. The establishment of a resident diplomatic representation of Austria in Armenia has become important. The Ambassador, in turn, promised to forward the request to the competent bodies.
“Armenia’s commitment to the establishment of peace and stability in our region should be considered not only as a prerequisite for the prosperity of our citizens, but also as part of the collective vision of the European family. It should be aimed at promoting common values ​​ such as democracy, the rule of law and the protection of human rights,” Hakob Arshakyan said, touching upon the regional stability and security issues. In this context, he mentioned the resolution on the involvement of Austria in the Nagorno-Karabakh region and the improvement of the living conditions of the refugee civilian population, especially women and children unanimously adopted by the Austrian National Council on April 17, 2024.
The process of regulating the Armenia-Azerbaijan relations, the efforts of the Armenian side in this matter, the expansion of parliamentary relations, the perspectives of the RA-EU partnership, the importance of the EU Observation Mission, the promotion of cooperation in a number of fields and other issues were discussed.