Ճապոնիայի դեսպանը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Յասուո Սաիտոյին:
Դեսպանը նշեց, որ թեպետ Հայաստանն ու Ճապոնիան աշխարհագրորեն հեռու են միմյանցից, բայց լինելով Ճապոնիայի վեցեորդ դեսպանը Հայաստանում` իր նպատակն է զարգացնել հարաբերությունները երկու պետությունների միջեւ, շարունակելով համագործակցության ավանդույթները: Դեսպանը նշեց նաեւ, որ թե ճապոնացիները, թե հայերը ունեն բազում ընդհանրություններ` դարավոր մշակութային հարուստ ժառանգություն, գեղեցիկ երկիր ու բնական ռեսուրսների բացակայություն, երբ միակ բնական ռեսուրս մնում է մարդկայինը, որի հմուտ օգտագործմամբ ժամանակակից աշխարհում հնարավոր է մեծ հաջողությունների հասնել: Դեսպանը նշեց, որ թեեւ ՀՀ նախագահի Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցի նախօրեին Ճապոնիայի խորհրդարանում ստեղծվել է Հայաստանի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, բայց իր խնդիրներից մեկն էլ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն է:
Ողջունելով Ճապոնիայի դեսպանի մուտքը Հայաստան եւ նրան արդյունավետ պաշտոնավարություն մաղթելով` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ նա կնպաստի միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը: Խորհրդարանի նախագահը դեսպանին իրազեկեց Ազգային ժողովի օրենսդրական գործունեության մասին` նշելով, որ սահմանադրության բարեփոխումից հետո պատգամավորները ձեռնամուխ են եղել Սահմանադրության եւ օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցմանը: Այդ օրինագծերը վերաբերում են քաղաքական, հասարակական, տնտեսական կյանքի բոլոր ոլորտներին եւ խնդիր ունեն հնարավորություններ ստեղծել երկրում ժողովրդավարության խորացման ու քաղաքական, տնտեսական հետագա զարգացման համար: Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ առաջիկա համապետական ընտրությունները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացման անհրաժեշտությանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Ճապոնիայի դեսպանին` իր երկրի կառավարության Հայաստանին ցույց տված աջակցության համար: Ի պատասխան պարոն Սաիտոն նշեց, որ իր երկիրը առաջին տեղում է այլ երկրներին տնտեսական աջակցության ծրագրերով եւ ճապոնացիները շատ են կարեւորում այդ աջակցության հասցեականությունը: Երկու օր լինելով Հայաստանում, նա հնարավորություն է ունեցել համատեղ ծրագրերի արդյունավետության ու հասցեականության մեջ համոզվելու ու կարելվույնը կանի այդ ծրագրերը շարունակելու համար: Կարեւորելով ընտրությունները ժողովրդավարության զարգացման ու երկրի առաջընթացի համար` դեսպանն անդրադարձավ նաեւ բարենորոգումների կարեւորությանը, որոնք Հայաստանին տնտեսական զարգացման հնարավորություն են տվել: Պարոն Սաիտոն նշեց, որ Ճապոնիայում էլ տնտեսական բարեփոխումներ են կատարվում, որոնք շարունակում է նորերս նշանակված վարչապետ Աբեն եւ այս ոլորտում էլ փորձի փոխանակումը կարող է համագործակցության ուղղություն դառնալ:

On October 26 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received Mr. Yasuo Saito, newly appointed Ambassador of Japan to Armenia.
The Ambassador noted that though Armenia and Japan are geographically far from each other, but being the sixth Ambassador of Japan to Armenia, he aims to develop relations between two countries continuing the traditions of cooperation. The Ambassador also mentioned that the Japanese as well as the Armenians have a lot of commonness: centuries-long rich cultural heritage, beautiful country and lack of natural resources, when the human resource remains the only natural one. And skillful use of them can lead to great successes in the modern world. The Ambassador noted that though on the eve of the RA President’s official visit to Japan the Parliamentary Friendship Group with Armenia was established at the Parliament of Japan, but one of its problems is the development of inter-parliamentary relations.
Welcoming the Ambassador’s arrival in Armenia and wishing him a productive officiating, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, expressed hope that he will promote the development of inter-state and inter-parliamentary relations. The President of the Parliament informed the Ambassador about the legislative activity of the National Assembly noting that the MPs had launched the work of bringing the Constitution into compliance with the legislative field. Those draft laws relate to all spheres of the political, public and economic life and have the aim to create opportunities for deepening democracy and developing further political and economic relations in the country. The NA President also touched upon the necessity to hold the upcoming general elections in accordance with democratic standards. He thanked the Ambassador of Japan for the assistance that the government of his country had rendered to Armenia. In response, Mr. Saito noted that his country is in the first place in providing other countries with economic assistance projects, and the Japanese highlight the addressing of that assistance. Being in Armenia for two days he had an opportunity to become assured in the productivity and right addressing of the joint projects, and he will do his best to continue these projects. Highlighting the importance of the elections for the development of democracy and the progress of the country, the Ambassador also touched upon the importance of the reforms, which had given an opportunity for the economic development of Armenia. Mr. Saito noted that the economic reforms are underway in Japan, which continues to carry out the newly appointed Prime Minister of Japan Mr. Abe. And the exchange of the experience in this sphere can become direction of cooperation.