Ճապոնիայի դեսպանը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան Յասուո Սաիտոյին:
Դեսպանը նշեց, որ թեպետ Հայաստանն ու Ճապոնիան աշխարհագրորեն հեռու են միմյանցից, բայց լինելով Ճապոնիայի վեցեորդ դեսպանը Հայաստանում` իր նպատակն է զարգացնել հարաբերությունները երկու պետությունների միջեւ, շարունակելով համագործակցության ավանդույթները: Դեսպանը նշեց նաեւ, որ թե ճապոնացիները, թե հայերը ունեն բազում ընդհանրություններ` դարավոր մշակութային հարուստ ժառանգություն, գեղեցիկ երկիր ու բնական ռեսուրսների բացակայություն, երբ միակ բնական ռեսուրս մնում է մարդկայինը, որի հմուտ օգտագործմամբ ժամանակակից աշխարհում հնարավոր է մեծ հաջողությունների հասնել: Դեսպանը նշեց, որ թեեւ ՀՀ նախագահի Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցի նախօրեին Ճապոնիայի խորհրդարանում ստեղծվել է Հայաստանի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, բայց իր խնդիրներից մեկն էլ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն է:
Ողջունելով Ճապոնիայի դեսպանի մուտքը Հայաստան եւ նրան արդյունավետ պաշտոնավարություն մաղթելով` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ նա կնպաստի միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը: Խորհրդարանի նախագահը դեսպանին իրազեկեց Ազգային ժողովի օրենսդրական գործունեության մասին` նշելով, որ սահմանադրության բարեփոխումից հետո պատգամավորները ձեռնամուխ են եղել Սահմանադրության եւ օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցմանը: Այդ օրինագծերը վերաբերում են քաղաքական, հասարակական, տնտեսական կյանքի բոլոր ոլորտներին եւ խնդիր ունեն հնարավորություններ ստեղծել երկրում ժողովրդավարության խորացման ու քաղաքական, տնտեսական հետագա զարգացման համար: Աժ նախագահն անդրադարձավ նաեւ առաջիկա համապետական ընտրությունները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացման անհրաժեշտությանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Ճապոնիայի դեսպանին` իր երկրի կառավարության Հայաստանին ցույց տված աջակցության համար: Ի պատասխան պարոն Սաիտոն նշեց, որ իր երկիրը առաջին տեղում է այլ երկրներին տնտեսական աջակցության ծրագրերով եւ ճապոնացիները շատ են կարեւորում այդ աջակցության հասցեականությունը: Երկու օր լինելով Հայաստանում, նա հնարավորություն է ունեցել համատեղ ծրագրերի արդյունավետության ու հասցեականության մեջ համոզվելու ու կարելվույնը կանի այդ ծրագրերը շարունակելու համար: Կարեւորելով ընտրությունները ժողովրդավարության զարգացման ու երկրի առաջընթացի համար` դեսպանն անդրադարձավ նաեւ բարենորոգումների կարեւորությանը, որոնք Հայաստանին տնտեսական զարգացման հնարավորություն են տվել: Պարոն Սաիտոն նշեց, որ Ճապոնիայում էլ տնտեսական բարեփոխումներ են կատարվում, որոնք շարունակում է նորերս նշանակված վարչապետ Աբեն եւ այս ոլորտում էլ փորձի փոխանակումը կարող է համագործակցության ուղղություն դառնալ:

26 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенного Посла Японии в Армении Ясуо Саито .
Посол отметил, что хотя Армения и Япония географически далеко расположены друг от друга, но он, будучи шестым послом Японии в Армении, имеет целью развивать отношения между двумя государствами, продолжая традиции сотрудничества. Посол также отметил, что и японцы, и армяне имеют много общего: богатое вековое культурное наследие, красивую страну и отсутствие природных ресурсов, когда единственным природным ресурсом остается человеческий, умелым использованием которого возможно достичь больших успехов в современном мире. Посол отметил, что хотя накануне официального визита Президента РА в Японию в парламенте Японии и была создана депутатская группа дружбы с Арменией, одна из его задач является развитие межпарламентских отношений.
Приветствуя прибытие Посла в Армению и пожелав ему плодотворной дипломатической миссии, Председатель НС Тигран Торосян выразил надежду, что он будет способствовать развитию межгосударственных и межпарламентских отношений. Председатель парламента ознакомил Посла с законодательной деятельностью, отметив, что после реформы Конституции депутаты приступили к приведению законодательства в соответствие с Конституцией. Эти законопроекты касаются всех сфер политической, общественной и экономической жизни и преследуют задачу создания возможностей для углубления демократии и дальнейшего политического и экономического развития страны. Председатель НС также затронул необходимость проведения предстоящих общегосударственных выборов в соответствие с демократическими критериями. Он выразил благодарность Послу Японии за оказанную Правительством Японии помощь Армении. В ответ г-н Саито отметил, что его страна находится на первом месте по программам оказания экономического содействия другим странам и японцы придают большую важность адресности этой помощи. Побывав два дня в Армении он имел возможность убедиться в эффективности и адресности совместных программ и сделает все возможное, чтобы продолжить эти программы. Подчеркнув важность выборов в развитии демократии и прогресса страны, Посол также затронул важность реформ, которые дали возможность экономического развития страны. Г-н Саито отметил, что и в Японии проходят экономические реформы, которые продолжает недавно назначенный на должность Премьер-министра Абе, и обмен опытом может стать направлением сотрудничества в этой сфере.