Հարգանքի տուրք` հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին
Հոկտեմբերի 27-ին 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովում ոճրագործության զոհ դարձած պետական ու քաղաքական գործիչներ Կարեն Դեմիրճյանի, Վազգեն Սարգսյանի, Յուրի Բախշյանի, Ռուբեն Միրոյանի, Միքայել Քոթանյանի, Արմենակ Արմենակյանի, Հենրիկ Աբրահամյանի, Լեոնարդ Պետրոսյանի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ԱԺ խմբակցությունների եւ խմբերի, աշխատակազմի անդամները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին նրանց հիշատակը։
Սգո արարողությունից հետո ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
«Թեքեյան ժամ»- Պարոն Թորոսյան, յոթ տարի է անցել ողբերգական օրվանից, բայց հասարակության մեջ դեռ անհանգստություն կա...
-Կարծում եմ` անկախ այն բանից, որ յոթ տարի է անցել այդ ողբեր գությունից, բայց մարդիկ, ովքեր ճանաչում էին այդ ահաբեկչության զոհերին, ովքեր աշխատել են նրանց հետ, առավել եւս ովքեր այդ ողբերգական օրը խորհրդարանում էին, դահլիճում էին, վստահ եմ` իրենց ողջ կյանքում տանելու են եւ ցավը, եւ ապրումները, որ ունեցել են այդ դահլիճում:
«Ազատություն» ռադիոկայան- Պարոն Թորոսյան, ո՞րն է ամենագլխավոր դասը այս ամենից:
- Կարծում եմ` շատ կարեւոր հարց է, որովհետեւ ցավը ցավ, ապրումները ապրումներ, բայց շատ կարեւոր է իսկապես, որ հետեւություններ արվեն: Ես կարծում եմ` մենք ամեն ինչ պիտի անենք, որ երբեք մեր երկրում այլեւս նման ողբերգություն տեղի չունենա, սա առաջինը: Վստահ եմ` այդ ողբերգության հիմքում չարությունն ու ատելությունն էր: Եվ երբ ամեն օր թվում է, թե առօրյա ինչ-ինչ հարցերի հետ կապված չարության ու ատելության խնդիրներ են լինում, կարծում եմ` գոնե մարդիկ, ովքեր գալիս են Ազգային ժողով աշխատանքի եւ անցնում են այս հուշարձանի կողքով, մի պահ պիտի հիշեն, որ չարությունն ու ատելությունը կարող է հանգեցնել նման ողբերգությունների: Եվ երկրորդը, որ ամենակարեւոր բանն է, մարդիկ, ովքեր զոհվեցին այդ դաժան օրը, նրանք ինքնանպատակ չէին ապրում. նրանք ապրում էին հանուն գաղափարների, հանուն ծրագրերի, հանուն սկզբունքների եւ ամենամեծ հիշատակի տուրքն իրենց համար կլինի Հայաստանի զարգացումը, այսինքն` այն ծրագրերի, նպատակների, գաղափարների իրագործումը, որոնց դավանում էին այդ դաժան օրվա զոհերը:
«Ազգ» օրաթերթ- Պարոն Թորոսյան, անցել է յոթ տարի եւ դուք` որպես իրենց գործընկեր, դատավարությունից հետո ունե՞ք որոշ հարցերի պատասխաններ:
-Ես կարծում եմ` նման գործերի հետ կապված մարդիկ կարող են ինչ-ինչ հարցերի պատասխանների հետամուտ լինել, եթե մանրամասնորեն ծանոթ են գործի տվյալներին, հակառակ դեպքում, ցավոք սրտի, քիչ չեն լինելու, եւ մենք դա տեսել ենք, տարատեսակ շահարկումները, բայց աամենակարեւոր բանը դասերն են նման ողբերգությունից:
«Ազատություն» ռադիոկայան- Արդյո՞ք դասերից մեկն էլ այն չէ, ահաբեկիչները (կարող էին եւ ստել, չգիտեմ` անկեղծ էին, թե` ոչ) ասում էին` հինգ տարի այս երկրում չեն թողել արդար ընտրություններ անցնեն: Դա դաս կարող է լինե՞լ:
- Ես կարծում եմ` ամեն մի ստահակ իր ամեն մի արարքի համար բացատրություններ է որոնում: Սա է խնդիրը: Ուզու՞մ էին լավ ընտրություններ լինեին, հնարավոր էր հազար միջոց գտնել, որպեսզի լավ ընտրություններ լինեին եւ անել ամեն ինչ, որ իսկապես լավ ընտրություններ լինեին: Անել նման բան լավ ընտրությունների համար` ես կարծում եմ` սա բացարձակապես անընդունելի է եւ սրբապղծություն է:

Дань уважения – памяти жертв 27 октября
27 октября  Председатель НС Тигран Торосян, члены фракций и депгрупп, сотрудники аппарата НС возложили венки и цветы к мемориалу ставших жертвами  злодеяния  в  Национальном Собрании 27 октября 1999 г.  государственных и политических деятелей Карена Демирчяна, Вазгена Саркисяна, Юрия Бахшяна,  Рубена Мирояна, Микаэла Котаняна, Арменака Арменакяна, Генрика Абраамяна, Леонарда Петросяна и почтили их память минутой молчания.
После траурной церемонии Председатель НС Тигран Торосян ответил на вопросы журналистов.
“Текеян Жам”: Г-н Торосян, прошло семь лет с трагического дня, но в обществе все еще есть беспокойство...
- Думаю, независимо от того, что прошло семь лет со дня этой трагедии, люди, которые знали жертв этого теракта, кто работал с ними, тем более те, кто был в тот трагический день в парламенте, в зале, убежден, - через всю жизнь пронесут с собой и боль, и переживания, испытанные в этом зале.
Радиостанция “Свобода”: Г-н Торосян, каков самый главный урок из всего этого?
- Полагаю, весьма важный вопрос, потому что боль  болью,  переживания  переживаниями, но, действительно,  крайне важно, чтобы были сделаны выводы. Я думаю, мы должны сделать все, чтобы в нашей стране отныне никогда не произошло подобной трагедии, - это первое. Убежден, в основе этой трагедии были зло и ненависть. И когда каждый день кажется, что есть проблемы зла и ненависти, связанные с какими-то повседневными вопросами, думаю, что хотя бы люди, кто приходят на работу в Национальное Собрание и проходят мимо этого памятника, на миг должны вспомнить, что зло и ненависть могут привести к подобным трагедиям. И второе, самое главное, - люди, погибшие в этот жестокий день, не жили самоцельно: они жили во имя идей, во имя программ, во имя принципов, и самой великой данью памяти будет для них прогресс Армении, т.е. осуществление тех программ, целей, идей, которые исповедовали жертвы того страшного дня.
Газета “Азг”: Г-н Торосян, прошло семь лет и Вы как их коллега имеете ли после суда ответы на некоторые вопросы?
-  Я думаю, связанные с такими делами люди могут прослеживать ответы на какие-то вопросы, если детально знакомы с данными дела, в противном случае, к сожалению, немало будет, и мы это видели, различных спекуляций, но самое главное – это уроки подобной трагедии.
Радиостанция “Свобода”:  Не является ли одним из уроков то, что террористы           говорили ( могли и лгать; не знаю, были ли искренни или нет): пять лет в этой стране не давали пройти справедливым выборам. Это может быть уроком?
- Я полагаю, любой  негодяй  каждому своему поступку ищет объяснения. Проблема – в этом. Хотели хороших выборов – можно было найти тысячу средств, чтобы прошли хорошие выборы, и сделать все, чтобы действительно состоялись хорошие выборы. Совершить такое ради хороших выборов, - это, я думаю, совершенно недопустимо и является святотатством.