Իտալիայի դեսպանի հրաժեշտի այցը Ազգային ժողով
Փետրվարի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության դեսպան Մարկո Կլեմենտեին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Պարոն Կլեմենտեն, որ երեք տարի եւ ութ ամիս Հայաստանում  աշխատելուց հետո վերադառնում է Հռոմ` արտգործնախարարությունում պաշտոնավարելու,  նշեց, որ տխուր է հեռանալու համար,  բայց հեռանում է  մասնագիտական ու անձնական մեծ փորձառություն ձեռքբերած: Նա շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` անձնական ու աշխատանքային ջերմ հարաբերությունների համար, որոնք օգնել են իր առաքելության կատարման ժամանակ: Պարոն Կլեմենտեն Իտալիայի Հանրապետության խորհրդարանի երկու պալատների նախագահների ու ժողովրդի անունից իր երկրի բարեկամական հարաբերությունները հավաստեց առ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը, որ պատմական տարբեր հանգամանքներում կարողացել է պաշտպանել իր եվրոպական էությունը եւ արժանիորեն վերադարձել է եվրոպական ընտանիք, ուր Իտալիան առաջիններից մեկն է ողջունել նրա մուտքը:
Իտալիայի Հանրապետության դեսպան Մարկո Կլեմենտեն, կարեւորելով խորհրդարանի ու Աժ նախագահի անձնական ներդրումը հայաստանյան բարեփոխումներում եւ, մասնավորապես, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման համար` վստահություն հայտնեց, որ ստեղծվել են եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու օրենսդրական հիմքերը եւ երկիրը բոլոր հնարավորություններն ունի մայիսյան ընտրություններում ապացուցելու ժողովրդավարության խորացման ճանապարհի անշրջելիությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հաջողություններ մաղթելով դեսպանին իր հետագա գործունեության մեջ, շնորհակալություն հայտնեց նրան արդյունավետ աշխատանքի համար, որ երկու երկրների հարաբերություններին հիանալի որակ է հաղորդել: Պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ թեեւ հաջորդ դեսպանի աշխատանքը զգալիորեն ավելի դժվար կլինի` քանի որ պարոն Կլեմենտեն արել է առավելագույնը, հայ-իտալական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ: Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարեւորվեցին ոչ միայն իշխանության ձեւավորման, այլեւ ընդհանուր բարեփոխումների շարունակականության տեսակետից` պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ դրանք լիովին կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին: Նա նշեց, որ կատարելով իր օրենսդրական պարտքը` Ազգային ժողովը կարեւոր դերակատարություն կունենա նաեւ տեխնիկական խնդիրների լուծման առումով: Դիտորդական առաքելություն իրականացնող միջազգային կազմակերպությունների հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն` համագործակցելու ԱԺ քաղաքական ուժերից կազմված աշխատանքային խմբի հետ` վերացնելու մինչեւ ընտրությունները ծագած տեխնիկական խնդիրները եւ մինչեւ փետրվարի վերջը այդ ուղղությամբ քայլեր կարվեն:

Прощальный визит Посла Италии в Национальное Собрание
15 февраля Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Итальянской Республики в Республике Армения Марко Клементе в связи с завершением его дипломатической миссии.
Г-н Клементе, проработавший в Армении три года и восемь месяцев и возвращающийся в Рим для продолжения работы в МИД, отметил, что ему грустно покидать Армению, но он удаляется, приобретя большой профессиональный и личный опыт. Он выразил благодарность Председателю НС за теплые личные и профессиональные отношения, которые помогали ему в ходе его дипломатической миссии. Г-н Клементе от имени председателей двух палат Парламента Итальянской Республики и народа Италии засвидетельствовал дружеское отношение своей страны к Армении и армянскому народу, который несмотря на разные исторические обстоятельства, сумел защитить свою европейскую сущность и достойно вернуться в европейскую семью, в которой Италия одна из первых приветствовала его вхождение.
Посол Итальянской Республики Марко Клементе, подчеркнув важность вклада парламента и личного вклада Председателя НС в реформы Армении и, в частности, в реформу Избирательного кодекса, выразил уверенность, что создана законодательная основа для проведения выборов, соответствующих европейским критериям, и страна имеет все возможности для того, чтобы доказать необратимость углубления демократического развития на майских выборах.
Председатель НС Тигран Торосян, пожелав Послу удачи в его дальнейшей деятельности, выразил благодарность за его эффективную работу, которая придала новое качество отношениям двух стран. Г-н Торосян выразил надежду, что хотя работа нового Посла будет ощутимо более трудной, так как г-н Клементе добился максимального эффекта, армяно-итальянские отношения будут продолжать развиваться. Ближайшим парламентским выборам было придано значение не только с точки зрения формирования власти, но и в аспекте продолжения общих реформ. Г-н Торосян выразил надежду, что они полностью будут соответствовать международным критериям. Он отметил, что выполняя свой законодательных долг, Национальное Собрание будет играть важную роль также в плане решения технических проблем. С международными организациями, осуществляющими наблюдательскую миссию было достигнуто соглашение о сотрудничестве с рабочей группой, состоящей из политических сил, представленных в НС, для того, чтобы устранить технические проблемы, возникшие до парламентских выборов, и до конца февраля будут проделаны шаги в этом направлении.