ԳԴՀ դեսպանի հրաժեշտի այցն Ազգային ժողով
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության  դեսպան Հայկե Փայչին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Նշելով, որ իր պաշտոնավարման տարիներին տիկին Փայչը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման առումով զգալի քայլեր է արել` Աժ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որի ներուժը երկու երկրներն էլ ունեն, եւ հաջողություններ մաղթեց դեսպանին` իր գործունեության մեջ:
Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Հայկե Փայչը, որ երեք տարի պաշտոնավարել է Հայաստանում, շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` համագործակցության համար եւ նշեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում ԳԴՀ-ում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, առաջիկայում նախատեսված է Բունդեստագի Հարավային Կովկասի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի այցը տարածաշրջան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ Հայաստանում քաղաքական եւ բազմակուսակցական համակարգի զարգացմանն առնչվող հարցեր: Նշելով, որ առաջիկա տարիներին արվելու են քայլեր այդ ուղղությամբ` ԱԺ նախագահը կարեւորեց այս ոլորտում գերմանական հարուստ փորձի օգտագործումը: Այդ շրջագծում  ԱԺ նախագահն անդրադարձավ գերմա նական հիմնադրամների հավասարաչափ աշխատանքի անհրաժեշտությանը` քաղաքական դաշտի բոլոր ներկայացուցիչների հետ, քանի որ իշխանությունն ու ընդդիմությունը նույն բազմակուսակցական համակարգի մասեր են եւ ունեն նույն խնդիրները: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց նաեւ գերմանական քաղաքագիտական կառույցների հետ համագործակցության հաստատումը:
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Բուշրա Հալեպոտային: Կարեւորելով փախստականների հետ կապված խնդիրների լուծումը մարդասիրական, սոցիալ-տնտեսական, հոգեւոր-մշակութային առումներով` ԱԺ նախագահ Տիգրա...

Прощальный визит Посла ФРГ в Национальное Собрание
22 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Федеративной Республики Германия в Армении Хайке Пайч в связи с завершением ее дипломатической миссии.
Отметив, что г-жа Пайч во время выполнения своей дипломатической миссии проделала ощутимую работу в плане углубления отношений между двумя странами, Председатель НС подчеркнул важность дальнейшего развития межпарламентских связей, потенциал для которого имеют обе страны, и пожелал удачи Послу в ее деятельности.
Посол Германии в Армении Хайке Пайч, которая занимала эту должность в Армении в течение трех лет, выразила благодарность Председателю НС за сотрудничество и отметила, что за время ее пребывания в этой должности в ФРГ состоялись внеочередные парламентские выборы, в ближайшее время намечен визит в регион депутатской группы дружбы Бундестага с Южным Кавказом.
В ходе встречи были также обсуждены вопросы, касающиеся политической и многопартийной системы в Армении. Отметив, что шаги в этом направлении должны быть проделаны в ближайшие годы, Председатель НС подчеркнул использование богатого опыта Германии в этой сфере. В этом аспекте Председатель НС коснулся необходимости равномерной работы немецких фондов со всеми предствителями политического поля, поскольку власть и оппозиция являются частями той же многопартийной системы и имеют те же проблемы. Г-н Торосян также подчеркнул важность установления сотрудничества с немецкими политическими структурами.
22 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенную главу армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Бушру Халепоту.Председатель НС Тигран Торосян, подчеркнув важность разрешения касающихся беженцев проблем в гуманитарном, социально-экономическом и духовно-культурном ас...