ԳԴՀ դեսպանի հրաժեշտի այցն Ազգային ժողով
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության  դեսպան Հայկե Փայչին` դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Նշելով, որ իր պաշտոնավարման տարիներին տիկին Փայչը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման առումով զգալի քայլեր է արել` Աժ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որի ներուժը երկու երկրներն էլ ունեն, եւ հաջողություններ մաղթեց դեսպանին` իր գործունեության մեջ:
Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Հայկե Փայչը, որ երեք տարի պաշտոնավարել է Հայաստանում, շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին` համագործակցության համար եւ նշեց, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում ԳԴՀ-ում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, առաջիկայում նախատեսված է Բունդեստագի Հարավային Կովկասի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի այցը տարածաշրջան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ Հայաստանում քաղաքական եւ բազմակուսակցական համակարգի զարգացմանն առնչվող հարցեր: Նշելով, որ առաջիկա տարիներին արվելու են քայլեր այդ ուղղությամբ` ԱԺ նախագահը կարեւորեց այս ոլորտում գերմանական հարուստ փորձի օգտագործումը: Այդ շրջագծում  ԱԺ նախագահն անդրադարձավ գերմա նական հիմնադրամների հավասարաչափ աշխատանքի անհրաժեշտությանը` քաղաքական դաշտի բոլոր ներկայացուցիչների հետ, քանի որ իշխանությունն ու ընդդիմությունը նույն բազմակուսակցական համակարգի մասեր են եւ ունեն նույն խնդիրները: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց նաեւ գերմանական քաղաքագիտական կառույցների հետ համագործակցության հաստատումը:
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Բուշրա Հալեպոտային: Կարեւորելով փախստականների հետ կապված խնդիրների լուծումը մարդասիրական, սոցիալ-տնտեսական, հոգեւոր-մշակութային առումներով` ԱԺ նախագահ Տիգրա...

On June 22 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Mrs. Heike Peitsch, Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia, on the occasion of the completion of ambassador mission.
Noting that Mrs. Heike-Renate Peitsch did tangible steps in the aspect of deepening the relations of the two countries, the President of the National Assembly highlighted the further development of the inter parliamentary relations, the potential of which have the two countries and wished the Ambassador success in her activity.
Mrs. Heike Peitsch, Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia, that had officiated three years in Armenia thanked the President of the National Assembly for cooperation and noted that during her officiating, special parliamentary elections were held in the Federal Republic of Germany, the visit of the Bundestag parliamentary friendship group with the South Caucasus to the region is envisaged in the nearest future.
Issues related to the development of the political and multi-party system were also debated during the meeting. Noting that in the upcoming years also steps should be taken in that direction, the President of the National Assembly highlighted the use of the German rich experience in this field. In that framework the President of the National Assembly touched upon the necessity of equal work with all the political representatives of the German funds, as the power and opposition are part of the same multi-party system and have the same problems. Mr. Tigran Torosyan also highlighted the establishment of cooperation with the German political institutions.