Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Բուշրա Հալեպոտային:
Կարեւորելով փախստականների հետ կապված խնդիրների լուծումը մարդասիրական, սոցիալ-տնտեսական, հոգեւոր-մշակութային առումներով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ նրանք արդեն իսկ ողբերգություն ապրած մարդիկ են եւ հասարակությունը շատ ուշադիր ու հոգատար պետք է լինի նրանց նկատմամբ: Պարոն Թորոսյանն ընդգծեց մի քանի առանձնահատկություններ, որ բնորոշ են Հայաստանի Հանրապետությունում 15 տարի առաջ ապաստանած փախստականներին. նշվեց, որնրանք ջարդերից ու սպանություններից մազապուրծ` հանգրվանել են Հայաստանում` կորցրած այն ամենը, ինչ ստեղծել էին իրենց աշխատանքով ողջ կյանքի ընթացքում, մինչդեռ Հայաստանից ու ԼՂՀ-ից հեռացած ադրբեջանցիները հնարավորություն են ունեցել վաճառել իրենց տներն ու գույքը: Տարիների հեռվից շատ իրողությունների այլ գնահատականներ են սկսում տրվել` մասնավորապես քաղաքական նկատառումներով փախստականների տարբեր թվեր են շրջանառվում: ԵԽԽՎ Ստրասբուրգյան նստաշրջանում մեկ տարի առաջ տարածաշրջանումփախստականների հարցերով զեկուցողը ներկայացրեց ճշգրիտ թվերը, որոնց հիմքում ՄԱԿ-ի հաշվարկներն էին: Միջազգային հանրությանը պետք է ճշգրիտ թվեր եւ ճիշտ պատկեր ներկայացնել, որը հնարավորություն կտա բացահայտել եւ կանխել քաղաքական շահարկումները, միջազգային մարդասիրական օգնությունները ճիշտ հասցեագրել: Արձանագրելով այս ուղղությամբ կատարված մեծ աշխատանքը` ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ ՄԱԿ-ի առաքելությունը Հայաստանում հաջողությամբ կպսակվի: Չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով, որի հետ համագործակցությունը եւս կնպաստի փախստականների հիմնահարցերի լուծմանը: Օթեւանի, սոցիալ-տնտեսական հարցերի լուծման առաջնահերթությունը արժեւորելով` պարոն Թորոսյանը հիշեցրեց, որ հայաստանաբնակ փախստականների մի մասը ԼՂՀ Գետաշենի, Շահումյանի, Մարտակերտի շրջաններից են` տարածքներ, որ այսօր հիմնականում ադրբեջանական բանակի վերահսկողության տակ են, ու թեպետ այդ մարդիկ դեռ հույսեր ունեն տուն վերադառնալու, 15 տարում նոր սերունդ է մեծացել, ու պետք է հնարավորություններ ստեղծվեն պահպանելու նրանց ավանդույթներն ու հոգեւոր արժեքները կորստից:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Բուշրա Հալեպոտան, որ արդեն երեք շաբաթ Հայաստոնում է, կարեւորեց ճշգրիտ տվյալների առկայությունը` նշելով, որ ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը, փախստականների դանիական խորհուրդը եւ ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի ու փախստականների վարչությունը մարդահամար են անցկացրել փախստականների շրջանում: Նա արժեւորեց այն աշխատանքը, որ արդեն իսկ Հայաստանում կատարվել է փախստականների հիմնահարցերի լուծման ուղղությամբ եւ շեշտեց, որ քաղաքացիություն ստանալով ինտեգրումը չի ավարտվում: Տիկին Հալեպոտան նշեց, որ կառավարության հետ համատեղ իրականացվում է «Օթեւան» ծրագիրը եւ արդեն փոխստականներին առնչվող խնդիրների լուծման ժամանակ ընդգրկվելու է ողջ հանրապետության տարածքը, քանի որ մարզերում բնակվող փախստականները եւս ունեն լուրջ խնդիրներ: Նա կարեւորեց ոլորտի օրենսդրության համապատասխանեցումը միջազգային չափանիշներին` ակնկալելով Ազգային ժողովի հետ սերտ համագործակցություն այս հարցում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ այլազգի փախստականներին, որ վերջին տարիներին հանգրվանել են Հայաստանում: ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ բնականաբար նրանց նկատմամբ պետք է լինի նույն վերաբերմունքը, ինչ հայազգի փախստականների նկատմամբ է, եթե նրանք մնան Հայաստանում: Հայ ժողովուրդը զգայուն վերաբերմունք ունի փախստականների նկատմամբ. անցած դարասկզբին հազարավոր հայեր ստիպված են եղել պատսպարվել այլ երկրներում, լավ գիտեն այդ տառապանքը ու պատրաստ են յուրաքանչյուրին օգնել բնականոն կենսակերպը վերականգնելու հարցում: Կարեւորելով փախստականներին առնչվող օրենսդրական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային խնդիրների լուծումը` ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց հետայսու էլ սերտ համագործակցել Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարիհետ` աջակցելով գրասենյակի իրականացվելիք ծրագրերին:

22 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенную главу армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Бушру Халепоту.
Председатель НС Тигран Торосян, подчеркнув важность разрешения касающихся беженцев проблем в гуманитарном, социально-экономическом и духовно-культурном аспектах, отметил, что беженцы являются уже пережившими трагедию людьми и общество должно проявлять внимание и заботу к ним. Г-н Торосян подчеркнул несколько особенностей, которые характерны для беженцев, нашедших приют в Республеке Армения 15 лет назад; было отмечено, что они, избежав резни и убийств, нашли пристанище в Армении, потеряв все то, что нажили своим трудом в течение всей жизни, между тем, как покинувшие Армению и НКР азербайджанцы имели возможность продать свои дома и имущество. Со временем многим реалиям даются иные оценки, в частности, в политических целях указывается разное число беженцев. В прошлом году на страсбургской сессии докладчик по вопросам беженцев в регионе представил точные числа, в основе которых лежали подсчеты ООН. Международному сообществу надо представить точные числа и точную картину, что даст возможность выявлять и предупреждать политичесие спекуляции, точно адресовать международную гуманитарную помощь. Отметив большую работу, проделанную в этом направлении, Председатель НС выразил надежду, что миссия ООН увенчается успехом в Армении. В Национальном Собрании четвертого созыва создана Постоянная комиссия по защите прав человека и общественным вопросам, сотрудничество с которой также будет способствовать разрешению проблем беженцев. Придав важность приоритету решения жилищных и социально-эконимических вопросов, г-н Торосян напомнил, что часть населяющих Армению беженцев являются выходцами из Геташенского, Шаумянского и Мартакертского районов – территорий, которые сегодня находятся в основном под контролем азербайджанской армии, и хотя эти люди и надеются еще на возвращение домой - за 15 лет выросло новое поколение, и необходимо создание возможностей для сохранения их традиций и духовных ценностей.
Глава армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Бушра Халепота, которая уже три недели находится в Армении, подчеркнула важность наличия точных данных, отметив, что офис по вопросам беженцев ООН, Датский совет по вопросам беженцев и Управление по вопросам миграции и беженцев при Правительстве РА провели перепись населения среди беженцев. Она оценила работу, которая уже проделана в Армении по разрешению проблем беженцев и подчеркнула, что интеграция не завершается получением гражданства. Г-жа Халепота отметила, что совместно с Правительством РА осуществляется программа ,,Отеван” и при разрешении касающихся беженцев проблем, будет охвачена вся территория республики, поскольку беженцы, проживающие в областях, также имеют серьезные проблемы. Она придала важность приведения законодательства этой сферы в соответствие с международными стандартами, ожидая тесное сотрудничество в этом вопросе с Национальным Собранием.
В ходе встречи стороны также коснулись беженцев других национальностей, которые в последние годы нашли приют в Армении. Председатель НС Тигран Торосян отметил, что, естественно, к ним должно быть такое же отношение, кокое проявляется к беженцам-армянам, если они останутся в Армении. Армянский народ с пониманием относится к беженцам: в начале прошлого века тысяча армян вынуждены были укрываться в других странах и знакомы с этими страданиями и готовы помочь любому в вопросе восстановления нормального образа жизни. Придав важность решению законодательных, социально-экономических и культурных вопросов, Председатель НС выразил готовность и впредь сотрудничать с Верховным комиссаром ООН по вопросам беженцев в Армении, содействуя реализуюемым офисом программам.