Հուլիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Աբլա Մոհամադ Աբդ-Էլ Ռահման Օսմանին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ թեեւ դեսպանի աշխատանքի տարիները հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացման տեսակետից արդյունավետ են եղել, այդուհանդերձ, ցավոք, այդ տարիներին ակտիվ չեն եղել միջխորհրդարանական կապերը: Նա հույս հայտնեց, որ մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ազգային ժողովի կառույցների ձեւավորման հունում առաջիկայում կստեղծվի հայ-եգիպտական պատգամավորական բարեկամության խումբ, որը կնպաստի երկու երկրների միջեւ ակտիվ խորհրդարանական կապերի հաստատմանը:
Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Աբլա Մոհամադ Աբդ-Էլ Ռահման Օսմանը շնորհավորեց ԱԺ նախագահին` Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ, նա եւս կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի խորացումը` նշելով, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Եգիպտոսի խորհրդարանի նախագահ Ֆաթհի Սուրուրի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաեւ այդ հարցերը: Դեսպանը նշեց, որ իր մեծագույն ցանկությունն է ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Եգիպտոս: Դեսպանն իրազեկեց, որ Եգիպտոսի խորհրդարանում գործում է Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, նաեւ` դեռ 1997 թ. կնքվել է միջխորհրդարանական համագործակցության պայմանագիր:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը վերահաստատեց Եգիպտոսի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնական այցի հրավերը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ այլ հարցեր:

On July, 18 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received Ms. Abla Abdel Rahman, Ambassador of the Arab Republic of Egypt to Armenia, on the occasion of the completion of her diplomatic mission.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, noted that though the Ambassador’s working years were fruitful in the view of the development of the Armenian-Egyptian relations, however, unfortunately, the inter-parliamentary relations were not active during these years. She expressed a hope that after May parliamentary elections the Armenian-Egyptian parliamentary friendship group will be set up in future on the way of the formation of the structures of the National Assembly, which will promote the establishment of the active parliamentary relations between two countries.
Ms. Abla Abdel Rahman, Ambassador of the Arab Republic of Egypt to Armenia, congratulated the NA President on the occasion of holding democratic elections in Armenia. She also emphasized the importance of deepening the inter-parliamentary relations, noting that during the meeting Mr. Robert Kocharyan, RA President, and Dr. Fathi Sururi, Speaker of the Parliament of the Arab Republic of Egypt, these issues were also debated. The Ambassador noted that the official visit of the President of the National Assembly to Egypt is her biggest desire. The Ambassador informed that the Egyptian-Armenian parliamentary friendship group with the National Assembly of Armenia functions in the parliament of Egypt, and the treaty on the inter-parliamentary cooperation was also signed in 1997.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, reconfirmed the invitation of the Speaker of the Parliament of the Arab Republic of Egypt to arrive in Armenia with the official visit. During the meeting other issues were also debated.