Հուլիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Աբլա Մոհամադ Աբդ-Էլ Ռահման Օսմանին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ թեեւ դեսպանի աշխատանքի տարիները հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացման տեսակետից արդյունավետ են եղել, այդուհանդերձ, ցավոք, այդ տարիներին ակտիվ չեն եղել միջխորհրդարանական կապերը: Նա հույս հայտնեց, որ մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ազգային ժողովի կառույցների ձեւավորման հունում առաջիկայում կստեղծվի հայ-եգիպտական պատգամավորական բարեկամության խումբ, որը կնպաստի երկու երկրների միջեւ ակտիվ խորհրդարանական կապերի հաստատմանը:
Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Աբլա Մոհամադ Աբդ-Էլ Ռահման Օսմանը շնորհավորեց ԱԺ նախագահին` Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ, նա եւս կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի խորացումը` նշելով, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Եգիպտոսի խորհրդարանի նախագահ Ֆաթհի Սուրուրի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաեւ այդ հարցերը: Դեսպանը նշեց, որ իր մեծագույն ցանկությունն է ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Եգիպտոս: Դեսպանն իրազեկեց, որ Եգիպտոսի խորհրդարանում գործում է Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, նաեւ` դեռ 1997 թ. կնքվել է միջխորհրդարանական համագործակցության պայմանագիր:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը վերահաստատեց Եգիպտոսի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնական այցի հրավերը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ այլ հարցեր:
Հուլիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Իվ Արնոլդիին` իր առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր Ջեյմս Ռեյնոլդսը, որ այդ պաշտոնում փոխարինելու է Իվ Արնոլդիին: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ամփոփելով պ...

18 июля Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Египта в Армении Аблу Махаммад Абд-Эль Рахман Осман в связи с завершением ее дипломатической миссии.
Председатель НС Тигран Торосян отметил, что хотя годы работы Посла с точки зрения развития армяно-египетских отношений были плодотворными, тем не менее, к сожалению, эти годы не были активными для межпарламентских связей. Он выразил надежду, что после майских парламентских выборов в русле формирования структур Национального Собрания в ближайшее время будет создана армяно-египетская депутатская группа дружбы, которая будет способствовать установлению активных парламентских связей между двумя странами.
Посол Египта в Армении Абла Мохаммад Абд-Эль Рахман Осман поздравила Председателя НС в связи с проведением в Армении демократических выборов; она также подчеркнула важность углубления межпарламентских связей, отметив, что во время встречи Президента РА Роберта Кочаряна и Председателя парламента Египта Фатхи Сурури были рассмотрены и эти вопросы. Посол отметила, что ее большим желанием является официальный визит Председателя НС в Египет. Посол проинформировала, что в парламенте Египта действует депутатская группа дружбы с Национальным Собранием Армении, а также, что еще в 1997 году был заключен договор о межпарламентском сотрудничестве.
Председатель НС Тигран Торосян подтвердил приглашение Председателя парламента Египта с официальным визитом в Армению. В ходе встречи также были обсуждены и другие вопросы.
18 июля Председатель НС Тигран Торосян принял главу делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Ива Арнольда в связи с завершением его дипломатической миссии. Во встрече принимал участие Джеймс Рейнольдс, который заменит Ива Арнольда в этой должности. Председатель НС Тигран Торосян, ...