Հուլիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Իվ Արնոլդիին` իր առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր Ջեյմս Ռեյնոլդսը, որ այդ պաշտոնում փոխարինելու է Իվ Արնոլդիին:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ամփոփելով պարոն Արնոլդիի  երկամյա աշխատանքի արդյունքները, օգտակար եւ արդյունավետ որակեց դրանք եւ շնորհակալություն հայտնեց նրան ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին նաեւ այն աջակցության համար, որ ցուցաբերվել է ԵԽԽՎ պատվիրակության այցին ԼՂՀ` անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ զեկույցը պատրաստելու նպատակով: ԱԺ նախագահի գնահատմամբ` Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելությունը շատ կարեւոր է, որովհետեւ ունի մարդասիրական նպատակներ եւ օգնում է իրադարձությունների բերումով դժվար իրավիճակներում հայտնված մարդկանց, ուստի ցանկացած երկրի պետական կառույցները պետք է աջակցեն կոմիտեի գործունեությանը: Պարոն Թորոսյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ պարոն Արնոլդիի գործունեությունը միանգամայն համա պատասխան են եղել միջազգային չափանիշներին ու պահանջներին եւ օգնել են այդ շրջանակներում եղած խնդիրների լուծմանը: ԱԺ նախագահը կարեւորեց նաեւ խորհրդարանի հետ համագործակցությունը: Անդրադառնալով կազմակերպության դերին մերթ Հայաստանի, մերթ ԼՂՀ-ի սահմաններն անցնող այն ադրբեջանցիների ճակատագրի հարցում, որոնք չեն ցանկանում հայրենիք վերադառնալ, պարոն Թորոսյանը նշեց, որ նրանց օբյեկտիվ գնահատականը նպաստում է սահմանախախտման պատճառների բացահայտմանը եւ ադրբեջանական կողմի շահարկումների լուրջ հետեւանքներ չունենալուն: ԱԺ  նախագահը վստահություն հայտնեց, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնում պարոն Արնոլդիին փոխարինող Ջեյմս Ռեյնոլդսը եւս ակտիվորեն կաշխատի կազմակերպության մանդատի շրջանակներում` աջակցելով առկա խնդիրների լուծմանը: Պարոն Թորոսյանը Ազգային ժողովի կողմից պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել կազմակերպությանը իր խնդիրների լուծման նպատակով:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Իվ Արնոլդին բարձր գնահատեց Ազգային ժողովի եւ անձամբ ԱԺ նախագահի ներդրումը կազմակերպության եւ իր կատարած աշխատանքների հաջողության մեջ: Խորհրդարանի հետ համագործակցությունը նա կառուցողական երկխոսություն որակեց, նշելով, որ թեեւ փոխհարաբերություններն ընդամենը մի քանի տարվա պատմություն ունեն, այդ ընթացքում քննարկվել են կարեւոր խնդիրներ: Նա ԱԺ-ի հետ համագործակցությունը կարեւորեց անհետ կորած անձանց ճակատագրի հարցում, վերահաստատելով կազմակերպության պատրաստակամությունը պարզել նրանց ճակատագիրը: 1992 թ. ներգրավված լինելով այդ գործընթացում` Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այս տարի նորից ներկայացնելու է 4300 անհայտ կորածների ցուցակը: Նա նշեց, որ կազմակերպության աջակցությամբ ուսումնասիրվել է անհայտ կորածների հարցով Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանությունը միջազգային իրավունքին եւ համատեղ քննարկման առաջարկ ներկայացրեց` անհրաժեշտության դեպքում օրենսդրական փոփոխություններ անելու նպատակով: Պարոն Արնոլդին  նշեց նաեւ, որ կան միջազգային պայմանագրեր, որոնց Հայաստանը դեռ չի միացել` այդ հարցում եւս ակնկալելով Ազգային ժողովի հետ համագործակցություն:
ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանի գնահատմամբ` պատերազմի ավարտից 13-14 տարի անց անհայտ կորած անձանց ցուցակների ճշգրտումը, ցավոք, վերաբերելու է նրանց, ովքեր արդեն չկան, եւ այդ ցուցակները կարող են համալրվել այն անձանցով, ովքեր առեւանգվել են սահմանի վրա: ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ Հայաստանում որեւէ ադրբեջանցի չկա, բացառությամբ այն զինվորների, ովքեր հրաժարվում են հայրենիք վերադառնալ եւ մարդասիրական նպատակներով` Հայաստանը չի կարող հաշվի չառնել նրանց ցանկությունը: Նշվեց, որ դժբախտաբար, ստույգ տվյալներ չկան ադրբեջանական բանտերում պահվող հայերի մասին, միայն ժամանակ առ ժամանակ հարազատները լուրեր են ստանում նրանց մասին եւ տարբեր գործարքների առաջարկներ` նրանց ազատության դիմաց: ԱԺ  նախագահը կարեւորեց ՀՀ նշված ոլորտում ՀՀ օրենսդրության ուսումնասիրությունը` նշելով, որ քննարկումից առաջ պետք է ծանոթանալ ուսումնասիրությանը եւ ճշտել օրենսդրության մեջ կա՞ն անհայտ կործաներին վերաբերվող խնդիրներ, եւ այդ խնդիրները պե՞տք է օրենքով լուծել: Նա հիշեցրեց, որ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով, որի աշխատանքը եւս կնպաստի անհայտ կորածների խնդիրների լուծմանը:

18 июля Председатель НС Тигран Торосян принял главу делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Ива Арнольда в связи с завершением его дипломатической миссии. Во встрече принимал участие Джеймс Рейнольдс, который заменит Ива Арнольда в этой должности.
Председатель НС Тигран Торосян, обобщив результат двухлетней работы, определил ее как полезную и плодотворную, а также выразил благодарность Международному комитету Красного креста за то содействие, которое было оказано при визите делегации ПАСЕ в НКР в целях подготовки доклада по пропавшим без вести лицам. По оценке Председателя НС, миссия Международного Комитета Красного Креста очень важна, поскольку имеет гуманитарные цели и помогает людям, которые по стечению обстоятельств оказались в тяжелой ситуации, следовательно государственные структуры каждой страны должны содействовать деятельности Комитета. Г-н Торосян с удовлетворением отметил, что деятельность Международного Комитета Красного Креста и г-на Арнольда, максимально соответствовали международным критериям и требованиям и помогли решению существующих в этих рамках задач. Председатель НС также подчеркнул важность сотрудничества с парламентом. Коснувшись роли организации в вопросе судеб тех переходящих границу или Армении, или НКР азербайджанцев, которые не желают возвращаться на родину, г-н Торосян отметил, что объективная оценка способствует выявлению причин нарушения границ и спекуляции азербайджанской стороны не имеют серьезных последствий. Председатель НС выразил уверенность, что Джеймс Рейнольдс, сменивший Ива Арнольда в должности руководителя длегации Международного Комитета Красного Креста, также будет активно работать в рамках мандата организации, содействуя разрешению имеющихся проблем. Г-н Торосян от имени Национального Собрания выразил готовность содействовать организации в целях разрешения ее проблем.
Глава делегации Международного Комитета Красного Креста Ив Арнольд высоко оценил вклад Национального Собрания и лично Председателя НС в успех организации и проделанной ею работы. Сотрудничество с парламентом он определил как конструктивный диалог, отметив, что хотя взаимоотношения и имеют недолгую историю, но за этот период были рассмотрены важные проблемы. Он подчеркнул важность сотрудничества с НС в вопросе судеб пропавших без вести, вновь подтвердив готовность организации в выяснении их судеб. Будучи вовлеченным в этот процесс еще в 1992 году, Международный Комитет Красного Креста в этом году вновь представит список 4300 лиц, пропавших без вести. Он отметил, что при поддержке организации было изучено соответствие законодательства Армении международному праву, и внес предложение совместного обсуждения в целях внесения в случае необходимости законодательных изменений. Г-н Арнольд также отметил, что существуют международные договоры, к которым Армения пока не присоединилась, и в этом вопросе он надеется на сотрудничество с Национальным Собранием.
По оценке Председателя НС Тиграна Торосяна по прошествии 13-14 лет после окончания войны уточнение списков лиц, без вести пропавших, к сожалению, будет касаться тех, кого уже нет в живых, и эти списки могут пополниться лицами, похищенными на границе. Председатель НС напомнил, что в Армении нет ни одного азербайджанца, за ислючением тех военнослужащих, которые отказываются вернуться на родину, и Армения, исходя из гуманитарных соображемий, не может не принять во внимание это их желание. Было отмечено, что к сожалению, точных данных об армянах, содержащихся в азербайджанских тюрьмах нет, лишь время от времени их родственники получают о них известия и предложения разных сделок за их освобождение. Председатель НС подчеркнул важность изучения законодательства РА в указанной сфере, отметив, что перед обсуждением необходимо ознакомиться с исследованием и уточнить, есть ли в законодательстве проблемы, касающиеся лиц, пропавших без вести, и должны ли эти проблемы разрешаться законом? Он напомнил, что в Национальном Собрании четвертого созыва создана Постоянная комиссия по защите прав человека и общественным вопросам, работа которой также будет способствовать разрешению проблем по пропавшим без вести.