Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը ընդունեց  Բրիտանական խորհրդի  \\\\ Հարավարեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Թերի Թոնիին: Հանդիպմանը մասնակցում  էին հանձնաժողովի անդամներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Արմեն Աշոտյանը եւ ԲԽ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Պարոն Ադոնցը բարձր գնահատեց Բրիտանական խորհրդի  միջազգային գործունեությունը եւ շնորհավորեց հյուրերին Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի հնգամյա արդյունավետ գործունեության կապակցությամբ: Նշվեց, որ   Հայաստանում լավ են ճանաչում Բրիտանական խորհուրդը` մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի եւ  գրասենյակի ակտիվ գործունեության շնորհիվ: Պարոն Ադոնցը կարեւորեց գրասենյակի հետագա գործունեւությունը Հայաստանում` նշելով, որ հանձնաժողովը հետաքրքրված է իրականացվող  ծրագրերին մասնակցությամբ եւ հետագա համագործակցությամբ:
Պարոն Թերի Թոնին համառոտ ներկայացրեց կազմակերպության  գործունեության ոլորտները,  շրջանակները` նշելով, որ Բրիտանական խորհուրդը Հայաստանում իրականացվող կրթամշակութային ծրագրերից բացի աշխատում է նաեւ տարածաշրջանային երկրների երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Կազմակերպությունը օժանդակում է եվրոպական ուղղությունն ընտրած երկրներին եվրաինտեգրման գործընթացում` մասնավորապես օրենսդրության համապատասխանեցման խնդրում:
Պարոն Ճշմարիտյանի կարծիքով` անհրաժեշտ է Հայաստանում  ընդլայնել գրասենյակի գործունեության ոլորտները, քանի որ Բրիտանական խորհուրդը ուրիշ երկրներում արդյունավետ ծրագրեր է իրականացնում նաեւ այլ  բնագավառներում: Պարոն Աշոտյանի  համոզմամբ անհրաժեշտ է ավելի ակտիվացնել Ազգային ժողովի հետ  իրականացվող ծրագրերը:
Պատասխանելով պարոն Ադոնցի` Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային գրասենյակի Բաքվում գտնվելու նպատակահարմարության մասին հարցին, պարոն Թերի Թոնին նշեց, որ կազմակերպությունը վերանայելու է հարցը եւ գրասենյակը շուտով կտեղափոխվի Թբիլիսի:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող եւ հետագա համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր եւս:

On September 13 Mr. Avet Adonts, Chairman of the Standing Committee on European Integration, received Mr. Terry Toney, Regional Director of British Council for South Eastern Europe. Mr. Karen Chshmarityan and Mr. Armen Ashotyan, members of the committee, and Ms. Arevik Saribekyan, British Council Office Director in Armenia, participated in that meeting.
Mr. Adonts highly estimated the international activity of the British Council and congratulated the guests on the occasion of the five years' fruitful activity of the British Council office in Armenia. It was noted that the British Council is well known in Armenia due to the implementation of the programmes in culture and education sphere and the vigorous activity of the office. Mr. Adonts emphasized the importance of the further activity of the office in Armenia, noting that the committee is interested in the on-going programmes with the participation and the subsequent cooperation.
Mr. Terry Toney briefly presented the fields and frameworks of the activity of the organization, noting that the British Council, except the implementation of the cultural and educational programmes in Armenia, also works in the direction of the development of mutual relations of the countries of the region. The organization supports the countries, which chose the European way in the process of the Euro integration, in particular on harmonization of the legislation.
According to Mr. Karen Chshmarityan, it is necessary to expand the fields of the office activity in Armenia, as the British Council implements productive programmes in other countries also in other spheres. Mr. Ashotyan is convinced, that it is necessary to make more active the programmes implemented together with the National Assembly.
Answering Mr. Adonts’ question related to the expediency of the presence of the British Council Regional Office in Baku, Mr. Terry Toney noted that the organization should reconsider the issue, and soon the office would be moved to Tbilisi.