Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը ընդունեց  Բրիտանական խորհրդի  \\\\ Հարավարեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Թերի Թոնիին: Հանդիպմանը մասնակցում  էին հանձնաժողովի անդամներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Արմեն Աշոտյանը եւ ԲԽ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Պարոն Ադոնցը բարձր գնահատեց Բրիտանական խորհրդի  միջազգային գործունեությունը եւ շնորհավորեց հյուրերին Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի հնգամյա արդյունավետ գործունեության կապակցությամբ: Նշվեց, որ   Հայաստանում լավ են ճանաչում Բրիտանական խորհուրդը` մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի եւ  գրասենյակի ակտիվ գործունեության շնորհիվ: Պարոն Ադոնցը կարեւորեց գրասենյակի հետագա գործունեւությունը Հայաստանում` նշելով, որ հանձնաժողովը հետաքրքրված է իրականացվող  ծրագրերին մասնակցությամբ եւ հետագա համագործակցությամբ:
Պարոն Թերի Թոնին համառոտ ներկայացրեց կազմակերպության  գործունեության ոլորտները,  շրջանակները` նշելով, որ Բրիտանական խորհուրդը Հայաստանում իրականացվող կրթամշակութային ծրագրերից բացի աշխատում է նաեւ տարածաշրջանային երկրների երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Կազմակերպությունը օժանդակում է եվրոպական ուղղությունն ընտրած երկրներին եվրաինտեգրման գործընթացում` մասնավորապես օրենսդրության համապատասխանեցման խնդրում:
Պարոն Ճշմարիտյանի կարծիքով` անհրաժեշտ է Հայաստանում  ընդլայնել գրասենյակի գործունեության ոլորտները, քանի որ Բրիտանական խորհուրդը ուրիշ երկրներում արդյունավետ ծրագրեր է իրականացնում նաեւ այլ  բնագավառներում: Պարոն Աշոտյանի  համոզմամբ անհրաժեշտ է ավելի ակտիվացնել Ազգային ժողովի հետ  իրականացվող ծրագրերը:
Պատասխանելով պարոն Ադոնցի` Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային գրասենյակի Բաքվում գտնվելու նպատակահարմարության մասին հարցին, պարոն Թերի Թոնին նշեց, որ կազմակերպությունը վերանայելու է հարցը եւ գրասենյակը շուտով կտեղափոխվի Թբիլիսի:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող եւ հետագա համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր եւս:

13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции  Авет Адонц принял регионального директора Британского Совета (БС) по Восточной Европе Террри Тони. Во встрече участвовали члены комиссии К.Чшмаритян, А.Ашотян и директор Армянского офиса БС А.Сарибекян.
Г-н Адонц высоко оценил международную деятельность БС  и поздравил гостей в связи с пятилетней плодотворной деятельности Армянского офиса БС. Отмечено было, что в Армении хорошо знают БС – благодаря осуществляемым в сфере культуры и образования программам и активной деятельности офиса. Г-н Адонц подчеркнул важность дальнейшей деятельности офиса в Армении, отметив, что  комиссия заинтересована в участии в реализуемых программах и последующем сотрудничестве.
Г-н Терри Тони вкратце представил сферы деятельности организации, ее рамки, отметив, что БС, кроме осуществляемых культурно-образовательных программ в Армении, работает также в направлении развития двусторонних отношений  стран региона. Организация поддерживает избравшие европейский путь страны в процессе евроинтеграции, в частности в вопросе гармонизации  законодательства.
По мнению г-на Чшмаритяна, необходимо расширить сферы деятельности офиса в Армении, так как БС в других странах реализует эффективные программы также в других областях. Г-н Ашотян убежден, что нужно еще более активизировать программы, осуществляемые вместе с Национальным Собранием.
Отвечая на вопрос г-на Адонца о целесообразности нахождения  регионального офиса БС в Баку,  г-н Терри Тони отметил, что организация должна пересмотреть вопрос, и офис вскоре будет переведен в Тбилиси.
На встрече обсуждались также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес и касающиеся дальнейшего сотрудничества.