Անկախության տոնին նվիրված համերգ Ազգային ժողովում
«Ես ուրախ եմ ձեզ ողջունել Ազգային ժողովում, ուրախ եմ նաեւ, որ առիթ ունենք «Կենաց» փառատոնի շրջանակներում այս հիանալի միջոցառումը պարբերաբար կազմակերպել» դիմելով հյուրերին` պատգամավորներին, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին, երաժշտասեր երեւանցիներին, ասաց Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, հավելելով. «Ես ուրախ եմ, որ հանդիպում ենք մեզ համար չափազանց կարեւոր, թերեւս ամենակարեւոր տոնի նախօրյակին` Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա նախօրյակին, որ ունի խորհրդանշական նշանակություն, որովհետեւ միավորում է բոլորիս եւ այն վեհ նպատակները, որ մենք դրել ենք մեր առաջ, այն խնդիրները, որոնք լուծելու է մեր երկիրը: Կարծում եմ` խորհրդանշական է, որ այստեղ, այս հիանալի միջոցառմանը մասնակցելով, եւս մեկ անգամ ցույց ենք տալիս, որ միասին պատրաստ ենք եւ անպայման լուծելու ենք այդ բոլոր խնդիրները, որպեսզի մեզ հետ լինի մեր երազանքների Հայաստանը, այն Հայաստանը, որ երազել են մեր նախնիները, այն Հայաստանը, որ կառուցելու համար բազմաթիվ հայորդիներ տվել են իրենց կյանքը` ամենաթանկը»:
Զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Նինա Հովնանյանի կարծիքով, հինգերորդ անգամ կազմակերպվող համերգն ավանդույթի ուժ է ստանում: Ժողովուրդն էլ Անկախության տոնի նախօրեին արդեն սպասում է խորհրդարանի բակում կազմակերպվելիք բացօթյա համերգներին: Տիկին Հովնանյանը նաեւ հուշագավաթներ հանձնեց համերգի հովանավորներին:
Հայաստանի ազգային կամերային նվագախումբը, Արամ Ղարաբեկյանի գլխավորությամբ, իր վիրտուոզ կատարումներով  իսկապես հմայիչ ու անմոռաց դարձրեց աշնան այս օրը  խորհրդարանի այգում գտնվող հանդիսատեսի համար:
Պյոտր Չայկովսկու, Տիգրան Մանսուրյանի, Սերգեյ Ռախմանինովի, Գաբրիել Երանյանի, Յոհանես Բրամսի, Ֆրանց Լեգարի, Սայաթ Նովայի, Աստոր Պիացոլայի, Պոլինա Վիարդոյի, Վոլֆգանգ Մոցարտի, Էդվարդ Աբրահամյանի, Ստեփան Շաքարյանի, Շառլ Գունոյի ստեղծագործությունները` Նունե Բադալյանի,  Գայանե Գրիգորյանի,  Մարինե Դեինյանի կատարմամբ յուրահատուկ հմայք էին ստանում աշնանային երեկոյի մեջ: Եվ պատահական չէր, որ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց. «Եվս մեկ անգամ ուզում եմ   բոլորին ողջունել, շնորհավորել: Ուզում եմ ասել, որ Ազգային ժողովի դռները բաց են ձեր առաջ, կարող ենք ավելի հաճախ այսպիսի միջոցառումներ անցկացնել, եւ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Կենաց» փառատոնի կազմակերպիչներին, ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Նինա Հովնանյանին եւ անպայման շնորհակալություն հայտնել մեր հիանալի երաժիշտներին` Արամ Ղարաբեկյանի գլխավորությամբ, որ այս հիանալի երեկոյի ընթացքում մեզ նվիրեցին անմոռանալի պահեր »:

Концерт в Национальном Собрании, посвященный празднику Независимости
“Я рад приветствовать вас в Национальном Собрании, также рад поводу в рамках фестиваля "Кенац" (“За здравие”) периодически организовывать это замечательное мероприятие”, - обращаясь к гостям – депутатам, представителям дипломатического корпуса, ереванским любителям музыки – сказал Председатель НС Тигран Торосян, добавив: “Я рад, что встречаемся накануне чрезвычайно важного,пожалуй, самого важного для нас, праздника – Дня Независимости Республики Армения, который имеет символическое значение, так как об’единяет всех нас и те высокие цели, которые мы поставили перед собой, те задачи, которые должна решить наша страна. Думаю, символично, что участвуя здесь в этом прекрасном мероприятии, еще раз демонстрируем, что готовы вместе решать и обязательно разрешим все эти задачи, чтобы с нами была Армения нашей мечты, та Армения, о которой грезили наши предки, та Армения, для созидания которой многие сыны армянского народа отдали самое ценное – свою жизнь”.
По мнению директора Армянского агентства по развитию туризма Нины Овнанян, организуемый в пятый раз концерт становится традицией. А народ накануне праздника Независимости уже ждет организуемых во дворе парламента открытых концертов. Г-жа Овнанян вручила также памятные кубки спонсорам концерта.
Национальный камерный оркестр Армении под руководством Арама Карабекяна своим виртуозным исполнением сделал этот осенний день действительно чудесным и незабываемым для зрителей, собравшихся в парламентском саду.
Особое обаяние придали осеннему вечеру исполнения Нунэ Бадалян, Гаянэ Григорян, Маринэ Деинян произведений Петра Чайковского, Тиграна Мансуряна, Сергея Рахманинова, Габриэла Ераняна, Иоганнеса Брамса, Франца Легара, Саят-Новы, Пьяцолли, Полины Виардо, Вольфганга Амадея Моцарта, Эдварда Абрамяна, Степана Шакаряна, Шарля Гуно. И неслучайно Председатель НС Тигран Торосян сказал: “Хочу еще раз поприветствовать, поздравить всех. Хочу сказать, что двери Национального Собрания открыты для вас, можем чаще организовывать такие мероприятия, и хочу поблагодарить организаторов фестиваля "Кенац", хочу особо поблагодарить Нину Овнанян и обязательно поблагодарить наших замечательных музыкантов под руководством Арама Карабекяна, подаривших нам в этот чудесный вечер незабываемые мгновения”.