ԱԺ պատվիրակության հանդիպումները ԵԽԽՎ նստաշրջանում
Հոկտեմբերի 1-5-ը Ստրասբուրգում տեղի է ունենում ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ մասնակցում է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, որի կազմում են Ավետ Ադոնցը, Արմեն Ռուստամյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Գրիգորի Մարգարյանը, Վահե Հովհաննիսյանը:
Վեհաժողովի հոկտեմբերի 1-ի օրակարգում ընդգրկված էր միգրացիայի եւ փախստականների հարցերին վերաբերող երեք զեկույց: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Արմեն Ռուստամյանը, Դավիթ Հարությունյանը եւ Ավետ Ադոնցը հերթագրվել էին «Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության գործունեությունը» թեմայով զեկույցի վերաբերյալ ելույթ ունենալու համար: Զեկուցողն էր ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Գյուլթաքին Հաջիեւան: Ժամանակի սղության պատճառով ելույթի հնարավորություն ստացավ միայն Արմեն Ռուստամյանը: Դավիթ Հարությունյանի եւ Ավետ Ադոնցի ելույթները փոխանցվել են վեհաժողովի քարտուղարություն եւ կընդգրկվեն նիստի արձանագրության մեջ: Արմեն Ռուստամյանը իր ելույթում նշեց, որ տիկին Հաջիեւան, օգտվելով զեկուցող լինելու հանգամանքից, շեղվել է զեկույցի հիմնական թեմայից եւ պատճառաբանական մասում (որը չի քվեարկվում վեհաժողովի կողմից) անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին եւ ցուցաբերել կողմնակալ մոտեցում: Միգրացիայի, փախստականների եւ ժողովրդագրության հարցերի հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Հարությունյանը զեկույցի պատճառաբանական մասի վերաբերյալ իր դժգոհությունն ու անհամաձայնություննէ հայտնել հանձնաժողովի նախագահին ուղղվածնամակում, որը հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ներկայացվել է նաեւ հանձնաժողովի մյուս անդամներին:
Նստաշրջանի ընթացքում պատվիրակությունն ունեցավ մի շարք հանդիպումներ:
ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Թերրի Դեւիսի հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ պատվիրակությունը նրա ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ադրբեջանական կողմը այցերի նախօրեին նախապայմաններ թելադրելով շարունակաբար ձախողում է Նախիջեւանում Ջուղայի միջնադարյան գերեզմանատան խաչքարերի իրավիճակն ուսումնասիրելու նպատակով թե ԵԽ փորձագետների, թե ԵԽԽՎ եւ այլ միջազգային կառույցների փաստահավաք առաքելությունների այցերը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ ԵԽ եւ ՀՀ միջեւ աջակցության ծրագրի շրջանակներում համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցերին:
ԵԽԽՎ 1416 բանաձեւի կատարման հարցով ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ լորդ Ռասսել-Ջոնսթոնը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել է հայկական եւ ադրբեջանական պատվիրակությունների ղեկավարներ Դավիթ Հարությունյանի եւ Սամեդ Սեիդովի հետ: Հանդիպման առանցքում ժամանակավոր հանձնաժողովի հետագա գործունեությունը շարունակելու նպատակահարմարության հարցն էր, քանի որ հոկտեմբերի 8-12-ը Լեռնային Ղարաբաղ նախատեսվող ժամանակավոր հանձնաժողովի այցը տապալվել էր միայն Ադրբեջանի տարածքով ԼՂ այցելելու ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած նախապայմանի պատճառով: ԵԽԽՎ-ում Աժ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը հանդիպման ժամանակ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղ այցի կարեւորությունը եւ ափսոսանք է հայտնել, որ Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում, որպեսզի ենթահանձնաժողովի անդամների այցը չկայանա: Այս անգամ Ադրբեջանն ընտրել է այցի ձեւաչափի փոփոխման ճանապարհը: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, այդ թվում ԵԽԽՎ-ի, այցերը Լեռնային Ղարաբաղ երկար տարիների ընթացքում իրագործվել են Հայաստանի տարածքով:
Լորդ Ռասսել Ջոնսթոնը իր մտահոգությունն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի պատճառով եւ տեղեկացրել է ծրագրված այցից հարկադրաբար հրաժարվելու մասին: Իրավիճակի հետագա զարգացումն առայժմ հայտնի չէ:
Պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել նաեւ Հայաստանի պարտավորությունների հարցով համազեկուցող Ժորժ Կոլոմբիեի հետ եւ քննարկել առաջիկա անելիքները:
Հոկտեմբերի 2-ին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ ԵԽԽՎ նախագահ Ռենե վան դեր Լինդենի հետ: Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը ԵԽԽՎ նախագահի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԵԽԽՎ առաքելությունների ձախողման խնդրին, մասնավորապես Մշակութային ժառանգության ենթահանձնաժողովի զեկուցող Էդդի Օ՛Հարայի՝  Հարավային   Կովկաս եւ Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ բյուրոյի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի այցերի տապալումը՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերջին պահին նախապայմանների ներկայացմամբ: Պատվիրակության ղեկավարը ԵԽԽՎ նախագահին առաջարկեց Բյուրոյի ուշադրությանը ներկայացնել այս խնդիրները, ինչպես նաեւ դիմել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին եւ Գլխավոր քարտուղարին համապատասխան քայլեր ձեռնարկել ԵԽ առաքելությունների իրագործման ուղղությամբ: Անդրադառնալով 2007 թվականի հուլիսին Հարավային Կովկաս կատարած իր այցին` ԵԽԽՎ նախագահը մտահոգություն հայտնեց, որ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ վերջին տարիներին որեւէ առաջընթաց չի արձանագրվել, այլ նկատվում է հարաբերությունների սրում եւ մթնոլորտի լարում:
Այս կապակցությամբ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը մատնանշեց Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները, որոնք հանգեցնում են իրավիճակի սրմանն ու լարվածության մակարդակի բարձրացմանը: Այս առումով պատվիրակության անդամ Ավետ Ադոնցը կարեւորեց ԵԽ եւ մյուս եվրոպական կազմակերպությունների դերակատարումը, որոնք պետք է իրենց ջանքերն ուղղեն Հարավային Կովկասում վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը, տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը, ինչը կարեւոր գործոն է հակամարտությունների կարգավորման համար:
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 5-ին Բեռլինում սառեցված հակամարտությունների վերաբերյալ կայանալիք համաժողովին, պարոն Դավիթ Հարությունյանը առաջարկեց որպես հակամարտության կողմ հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցչին, ընդգծելով, որ ԼՂ մասնակցությանը կապահովի հավասարակշռություն` թե մասնակցության, թե կարծիքների ներկայացման առումով:
Ստրասբուրգում ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպեց նաեւ ԵԽ Նախարարների կոմիտեի Ագոյի դիտարկման հանձնախմբի ղեկավար Պեր Սյոգրենի եւ հանձնախմբի անդամների հետ: Հանձնախումբը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը խնդրեց մանրամասներ հաղորդել 2008 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին նախորդող  Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների, 2005 թվականին ընդունված սահմանադրական բարեփոխումների իրականացման ընթացքի, Ռադիոյի եւ հեռուստատեսության մասին օրենքին առնչվող զարգացումների մասին: Պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացվելիք Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն առավելապես վերաբերում են քարոզարշավի ֆինանսական միջոցների տնօրինման թափանցիկության ապահովմանը, աուդիտի անցկացմանը, ինչպես նաեւ քարոզարշավի անօրինական ֆինանսավորման կանխմանն ուղղված մեխանիզմներին: Ռադիոյի եւ հեռուստատեսության մասին օրենքի կապակցությամբ նշվեց, որ օրենքում կատարված վերջին փոփոխությունները պայմանավորված են 2005 թվականին ընդունված սահմանադրական փոփոխություններով, սակայն 2008 թվականի կեսերին նախատեսվում է խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնել նոր օրենք: Պատվիրակության ղեկավարը հանձնախմբին տեղեկացրեց նաեւ դատական համակարգի բարեփոխումների, վարչական, վարչական դատավարության օրենսգրքերի հետ կապված քննարկումների եւ ընդունման ընթացքի մասին:
Վերոնշյալ հարցադրումների կապակցությամբ պատվիրակության անդամ Մհեր Շահգելդյանը կարեւորեց ընտրական բարեփոխումները, խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած ընտրախախտումների կրկնության բացառման եւ ԱԺ-ում պատգամավորների հայտարարությունների եւ հարց ու պատասխանի ամբողջական հեռարձակման հրամայականը:
02.10.2007
Ազգային ժողով ներկայացվեց «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքի նոր նախագիծ
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 2-ին շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը, քվեարկության դրվեցին նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը:Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեցին  «Ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության եւ արդյունահանման համար տրամադրելու մասին», «Շահութահարկի մասին» կառավարութ...

Делегация НС на сессии ПАСЕ
1-5 октября в Страсбурге проходит осеняя сессия ПАСЕ, в работе которой принимает участие делегация Национального Собрания НС во главе с Давидим Арутюняном в состав которой включены Авет Адонц, Армен Рустамян, Раффи Ованнисян, Мгер Шахгельдян, Григори Маргарян, Ваге Оганесян.
В повестку дня на 1 октября были включены три доклада, касающиеся миграции и вопросов беженцев. Члены делегации НС РА Армен Рустамян, Давид Арутюнян и Авет Адонц записались для выступления с докладом на тему: ,,Деятельность международной организации по миграции”. Докладчиком была член азербайджанской делегации в ПАСЕ Гюлтакин Хаджиева. Из-за ограниченности времени возможность выступления получил только Армен Рустамян. Выступления Давида Арутюняна и Авета Адонца были переданы в Секретариат Ассамблеи и будут включены в протокол заседания. Армен Рустамян в своем выступлении отметил, что г-жа Хаджиева, воспользовавшись своим статусом докладчика, отвлеклась от основной темы доклада и в разделе аргументаций (по которому Ассамблеей не проводится голосование), затронула проблему Нагорного Карабаха и проявила пристрастный подход. Член Комиссии по вопросам миграции, беженцев и демократии Давид Арутюнян выразил свое недовольство и несогласие в части аргументаций в письме, адресованном Председателю Комиссии, которое также было представлено остальным членам Комиссии в ходе заседания Комиссии.
В ходе сессии делагация имела ряд встреч.
Во время встречи с Генеральным секретарем СЕ Терри Девисом делегация НС привлекала его внимание к тому факту, что в канун визитов с целью изучения состояния средневекового кладбища Джуги в Нахичеване азербайджанская сторона, диктуя предварительные условия, постоянно срывает визиты миссий по выяснению фактов как экспертов СЕ, так и ПАСЕ и других международных организаций. В ходе встречи стророны также коснулись вопросов углубления сотрудничества в рамках Программы содействия между СЕ и РА.
По инициативе председателя Временной комиссии ПАСЕ по выполнению резолюции ПАСЕ 1416 лорда Рассела-Джонсона состоялась трехсторонняя встреча с руководителем армянской делагации Давидом Арутюняном и руководителем азербайджанской делегации Самедом Сеидовым. Ключевым на встрече был вопрос о целесообразности дальнейшего продолжения деятельности Временной комиссии, поскольку намеченный с 8 по 12 октября визит Временной комиссии в Нагорный Карабах провалился по причине выдвинутого азербайджанской стороной предварительного условия о посещении Временной комиссией НКР только через территорию Азербайджана. Руководитель делегации НС в ПАСЕ Давид Арутюнян во время встречи подчеркнул важность визита в Нагорный Карабах и выразил сожаление, что Азербайджан создает искусственные препятствия, чтобы визит членов Подкомиссии не состоялся. На этот раз Азербайджан выбрал вариант изменения формата визита. Руководитель армянской делегации напомнил, что визиты представителей международных структур, в том числе и ПАСЕ, в Нагорный Карабах долгие годы осуществлялись через территирию Армении.
Лорд Рассел Джонсон выразил свою озабоченность создавшейся ситуацией и сообщил о вынужденном отказе от намеченного визита. Дальнейшее развитие ситуции пока не известно.
Руководитель делагации Давид Арутюнян имел также рабочую встречу с содокладчиком по вопросу обязательств Армении Жоржем Колумбие и обсудил с ним предстоящую работу.
2 октября делегация НС РА имела встречу с Председателем ПАСЕ Рене ван дер Линденом. В ходе встречи руководитель делегации Давид Арутюнян привлек внимание Председателя ПАСЕ к проблеме срыва азербайджанскими властями миссий ПАСЕ, в частности, срыва визитов докладчика Подкомиссии по вопросам культурного наследия Эдди О` Хары на Южный Кавказ и в Нагорный Карабах, а также визита Временной комиссии Бюро ПАСЕ по вопросам Нагорного Карабаха, по причине предъявления властями Азребайджана в последний момент предварительных условий. Руководитель делегации предложил Председателю ПАСЕ привлечь внимание Бюро к этим проблемам, а также обратиться в Комитет и Генеральному секретарю СЕ с просьбой инициировать соответствующие шаги по осуществлению миссий СЕ. Коснувшись своего визита на Южный Кавказ в июле 2007 года, Председатель ПАСЕ выразил озабоченность в связи с тем, что в последние годы не было зафиксировано никакого прогресса в урегулировании кофликта, а отмечается обострение отношений и напряжение атмосферы.
В связи с этим руководитель армянской делегации Давид Арутюнян указал на воинственные заявления азербайджанских должностных лиц, которые приводят к обострению ситуации и повышению уровня напряженности. В этой связи член делегации Авет Адонц подчеркнул важность роли СЕ других европейских организаций, которые должны направлятьть свои усилия на формирование атмосферы доверия и развитие регионального сотрудничества на Южном Кавказе, что является важным фактором в урегулировании конфликтов.
Коснувшись Форума по замороженным конфликтам, который состоится по инициативе Мониторинговой комиссии ПАСЕ 5 ноября в Берлине, г-н Давид Арутюнян предложил пригласить в качестве конфликтующей стороны и представителя Нагорного Карабаха, отмечая, что его участие обеспечит баланс как в плане участия, так и в аспекте представления мнений.
В Страсбурге делагация НС также встретилсь с руководителем наблюдательской Группы Аго Комитета министров ПА Пьером Сьогреном и членами Группы. Представители Группы попросили делегацию НС РА сообщить подробности о тенденциях, касающихся изменений Избирательного кодекса, накануне намеченных на 2008 год президентских выборов, процесса осуществления конституционной реформы, принятой в 2005 году, и Закона ,,О радио и телевидении”. Руководитель армянской делегации Давид Арутюнян проинформировал, что внесенные в Избирательный кодекс изменения, которые должны быть представлены в ближайшее время на обсуждение в парламент, в значительной мере касаются обеспечения прозрачности управления финансовыми средствами проведения аудита, а также механизмов, направлвенных на пресечение ее незаконного финансирования во время агитационной кампании. По поводу Закона РА ,,О радио и телевидении” было отмечено, что последние изменения, внесенные в Закон, были обусловлены принятыми в 2005 году конституционными изменениями, однако в середине 2008 года намечено внести на рассмотрение парламента новый закон. Руководитель делегации также сообщил Группе о процессе реформы судебной системы, обсуждения и принятия Административного и Административно-процессуального кодексов.
В связи с указанными вопросами член делегации Мгер Шахгельдян подчеркнул важность избирательной реформы, с исключением повтора имевших место в ходе парламентских выборов фальсификаций, и требований полной трансляции заявлений депутатов НС и процедуры вопросов-ответов в НС.