ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում
Հոկտեմբերի 3-ին Ստրասբուրգում  ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համերբերգի հետ: Հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով Հայաստան կատարելիք  այցին` հանձնակատարը տեղեկացրեց, որ այցի նպատակն է զեկույց պատրաստել Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի մասին: Պարոն Համերբերգը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կառույցների հետ: Այցի ընթացքում նա ակնկալում է լսել թե իշխանության, թե ընդդիմության ներկայացուցիչների տեսակետները:
ԱԺ պատվիրակության անդամները ներկայացրին Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իրենց տեսակետները: Պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, կարեւորելով հանձնակատարի աշխատանքը, նշեց, որ նրա զեկույցները միշտ էլ խթան են հանդիսանում երկրում մարդու իրավունքների ոլորտում իրավիճակի բարելավման համար: Միաժամանակ Դավիթ Հարությունյանը բարձրացրեց Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների հարցը: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, կարեւորելով ազատ եւ անկախ ԶԼՄ-ների առկայությունը  Հայաստանում, նշեց, որ իրավիճակը միանշանակ չէ` էլեկտրոնային լրատվամիջոցները, ի տարբերություն տպագիր մամուլի, չեն առանձնանում բազմակարծությամբ: Մհեր Շահգելդյանը հանձնակատարի ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը դիտավորյալ չի լուծում փախստականների եւ տեղահանվածների հարցը, կոպտորեն ոտնահարելով նրանց իրավունքները՝ քաղաքական շահարկումների համար նրանց վատ վիճակը օգտագործելով որպես խաղաքարտ:
Նույն օրը ԵԽԽՎ նստաշրջանում քննարկվող «Հումանիտար ճգնաժամ Դարֆուրում» զեկույցի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Րա‎ֆֆի Հովհաննիսյանը`  անընդունելի համարելով ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ հանցանք: Այդ շրջագծում պարոն Հովհաննիսյանը դատապարտեց նաեւ հայոց ցեղասպանությունը:

Делагация Национального Собрания РА в ПАСЕ
3 октября Делегация НС имела встречи в Страсбурге с Комиссаром по правам человека ЕС Томасом Гамербергом. В ходе встречи, коснувшись намеченного визита в Армению, Комиссар сообщил, что целью визита является подготовка доклада о положении прав человека в Армении. Г-н Гамерберг готов сотрудничать со структурами, занимающимися вопросами прав человека в Армении. В ходе визита он ожидает выслушать точки зрения представителей как власти, так и оппозиции.
Члены делегации НС представили свои точки зрения по вопросу защиты прав человека в Армении. Руководитель делегации Давид Арутюнян, придав важность работе Комиссара, отметил, что его доклады всегда являлись стимулом для улучшения положения прав человека в сфере прав человека. Одновременно Давид Арутюнян поднял вопрос о нарушениях прав человека в Азербайджане и Турции. Раффи Ованнисян, отметив важность наличия свободных и независимых СМИ в Армении, отметил, что положение не однозначно: электронные средства массовой информации, в отличие от печатных изданий, не отличаются плюрализмом мнений. Мгер Шахгельдян привлек внимание Комиссара к тому факту, что Азербайджан преднамеренно не решает вопрос беженцев и насильственно перемещенных лиц, грубо попирая их права, используя их плохое положение для политических фальсификаций как игральную карту.
В тот же день по докладу ,,Гуманитарный кризис в Дарфуре”, обсуждаемом на сессии ПАСЕ, выступил член делегации НС РА Раффи Ованнисян, который назвал геноцид неприемлемым явлением, преступлением против человечества. В эт ом аспекте г-н Ованнисян осудил также Геноцид армян.