Ռումինիայի պաշտպանության նախարարը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 11-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Աղաբեկյանը ընդունեց Ռումինիայի ազգային պաշտպանության նախարար Թեոդոր Մելեշկանուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Ռումինիայի պաշտպանության նախարարը տեղեկացրեց, որ այս այցի ընթացքում արդեն հաստատվել է  երկու երկրների պաշտպանության ոլորտի համագործակցության ծրագիրը հաջորդ տարվա համար, որոշվել է պարբերաբար անցկացնել համատեղ քննարկումներ պաշտպանության նախարարների,  մասնագետների, փորձագետների մակարդակներով: Երկու երկրներն ունեն ընդհանուր խնդիրներ, որոնք վերաբերում են Սեւծովյան տարածաշրջանի կայունությանն ու խաղաղությանը, իրավական դաշտի կատարելագործման, կադրերի վերապատրաստման, տեխնիկական համագործակցության միջոցներով փոխադարձ գործնական աջակցություն ցուցաբերելուն:
Պարոն Աղաբեկյանը բարձր գնահատեց Ռումինիայի` պաշտպանության ոլորտում կատարած բարեփոխումներն ու ձեռքբերումները, որոնք կարող են օգտակար լինել Հայաստանի համար: Նա անդրադարձավ նաեւ  ռազմատեխնիկական համաձայնագրով երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու  անհրաժեշտությանը:
Երկուստեք նախապատվություն տրվեց հիմնախնդիրների քաղաքական լուծումներին եւ  ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման առումով կարեւորվեց երկու երկրների խորհրդարանների դերը:

Министр обороны Румынии в Национальном Собрании
11 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам Артур Агабекян принял делегацию, возглавляемую министром национальной обороны Румынии Теодором Мелешкану.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся возможностей развития военно-технического сотрудничества между двумя странами.
Министр обороны Румынии информировал, что в ходе настоящего визита уже утверждена программа сотрудничества двух стран в сфере обороны на следующий год, решено регулярно проводить совместные обсуждения на уровне министров обороны, специалистов, экспертов. У обеих стран общие задачи, касающиеся  стабильности и мира в Черноморском регионе, оказания действенной взаимопомощи в совершенствовании правового поля, переподготовке кадров, техническом сотрудничестве.
Г-н Агабекян высоко оценил проведенные реформы и достижения в оборонной сфере Румынии, которые могут быть полезны Армении. Он обратился также к необходимости развития сотрудничества двух стран по военно-техническому соглашению.
Обоюдно были отмечены приверженность политическим решениям проблем и роль парламентов двух стран в аспекте  военно-технического сотрудничества.