Ռումինիայի պաշտպանության նախարարը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 11-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Աղաբեկյանը ընդունեց Ռումինիայի ազգային պաշտպանության նախարար Թեոդոր Մելեշկանուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Ռումինիայի պաշտպանության նախարարը տեղեկացրեց, որ այս այցի ընթացքում արդեն հաստատվել է  երկու երկրների պաշտպանության ոլորտի համագործակցության ծրագիրը հաջորդ տարվա համար, որոշվել է պարբերաբար անցկացնել համատեղ քննարկումներ պաշտպանության նախարարների,  մասնագետների, փորձագետների մակարդակներով: Երկու երկրներն ունեն ընդհանուր խնդիրներ, որոնք վերաբերում են Սեւծովյան տարածաշրջանի կայունությանն ու խաղաղությանը, իրավական դաշտի կատարելագործման, կադրերի վերապատրաստման, տեխնիկական համագործակցության միջոցներով փոխադարձ գործնական աջակցություն ցուցաբերելուն:
Պարոն Աղաբեկյանը բարձր գնահատեց Ռումինիայի` պաշտպանության ոլորտում կատարած բարեփոխումներն ու ձեռքբերումները, որոնք կարող են օգտակար լինել Հայաստանի համար: Նա անդրադարձավ նաեւ  ռազմատեխնիկական համաձայնագրով երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու  անհրաժեշտությանը:
Երկուստեք նախապատվություն տրվեց հիմնախնդիրների քաղաքական լուծումներին եւ  ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման առումով կարեւորվեց երկու երկրների խորհրդարանների դերը:

Defense Minister of Romania in the National Assembly
On October 11 Mr. Artur Aghabekyan, Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly received the delegation headed by the Defense Minister of Romania Mr. Teodor Viorel Meleşcanu.
The sides discussed issues related to the development opportunities of military technical cooperation of the two countries during the meeting.
The Defense Minister of Romania said that the cooperation programme of the two countries of the defense sphere for the next year had already been established during this meeting. It was decided to hold joint debates at the level of defense ministers, specialists and experts. The two countries have common problems, which related to the stability and peace, improvement of the legal field, training of the staff, display of mutual practical support through technical cooperation of the Black Sea region.
Mr. Artur Aghabekyan highly assessed the reforms and achievements made in the defense sphere, which may be useful for Armenia. He touched upon the necessity of developing the cooperation between the two countries by military technical agreement.
Both sides gave preference to the political solutions of the core issues and highlighted the role of the parliaments of the two countries in the aspect of the development of military technical cooperation.