Հոկտեմբերի 11-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանն ընդունեց Հայաստանում Ավստրիայի Հանրապետության դեսպան Մարիուս Կալիգարիսին:
Բարձր գնահատելով  հայ-ավստրիական հարաբերությունները` Արմեն  Ռուստամյանը կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը եւ  միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումը, համագործակցությունը հանձնաժողովների մակարդակով: Եվրոպական ինտեգրումը համարելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից` պարոն Ռուստամյանը  նշեց, որ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գործողությունների ծրագիրը Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին բոլոր ուղղություններով զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում եւ այս համատեքստում եւս կարեւորեց Ավստրիայի` իբրեւ ԵՄ հին անդամի հետ հարաբերությունների խորացումը: Նրա համոզմամբ` այս առումով Ավստրիայի հետ համագործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա: ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը այն մակարդակի է, որ անհրաժեշտություն  է առաջացել համագործակցության նոր դաշտ ստեղծել` խորացնելով փոխգործակցությունը ԵՄ անդամ պետությունների հետ երկկողմ շփումների միջոցով:  Չորս տարի լինելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ` պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ  քննարկումների խորությունը  եւ արդյունավետությունը մեծապես պայմանավորված է նրանով, թե որքանով են տարբեր երկրների պատգամավորները տեղյակ Հայաստանում եւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից: Այս առումով նա կարեւորեց Ավստրայի խորհրդարանում Ավստրիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի ստեղծումը, որտեղ ընդգրկված նույն պատգամավորները կհամագործակցեն Հարավկովկասյան երեք երկրների խորհդարականների հետ, ինչը համագործակցությունը կդարձնի  լիարժեք եւ կառուցողական:
Դեսպան Մարիուս Կալիգարիսը  երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում առանձնահատուկ դերակատարություն վերապահելով խորհրդարաններին` կարեւորեց հայ-ավստրիական հարաբերությունների խորացումը  ԵՄ նոր հարեւանության շրջանակներում եւս: Դեսպանը անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը` նշելով, որ նախատեսվում է Ավստրիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի այցը Հայաստան, ինչը լրացուցիչ կխթանի երկկողմ փոխգործակցությունը եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները: Անդրադառնալով  ԱՄՆ Կոնգրեսի  արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից 106 բանաձեւի ընդունման փաստին, պարոն Կալիգարիսը մտահոգություն արտահայտեց, արդյոք բանաձեի ընդունումը չի խոչընդոտի հայ-թուրքական սահմանի վերաբացմանը, ինչին ձգտում է Հայաստանը:
Պարոն Ռուստամյանի կարծիքով` հանձնաժողովի քննարկումները քաղաքակիրթ բանավեճի  լավ օրինակ էին, որտեղ հարցը համակողմանիորեն բացվեց, քննարկվեց եւ շեշտվեց, որ հայոց ցեղասպանության խնդիրը ոչ միայն անցյալի, այլեւ ապագայի հեռանկարի խնդիր է, որը դատապարտելով միայն կարող ենք դեպի եվրոպական արժեհամակարգ համատեղ ընթացք որդեգրել: Պարոն Ռուստամյանի   համար կարեւոր  արդյունք է, որ հաղթեց տեսակետը, որ գոյություն ունեն  բացարձակ արժեքներ, որոնք  ավելի կարեւոր են, քան այսօրվա անցողիկ, հարաբերական շահերը: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ բանաձեւի ընդունումը կնպաստի հայ-թուրքական հարաբերությունների առողջացմանը, քանի որ  յուրաքանչյուր քաղաքակիրթ երկրի շահերից է բխում ճշմարտության ընդունումը եւ արդարության հաստատումը: Նրա կարծիքով այս քայլը կնպաստի, որ Թուրքիան ձերբազատվի հոգեբանական բարդույթից եւ ճանաչելով փաստը` կվկայի քաղաքակիրթ արժեքներին իր հավատարմությունը: Թուրքիային նման գործընթաց սկսելու համար արտաքին ազդակ, խթանիչ է անհրաժեշտ: Հենց այդպիսի նշանակություն ունեն տարբեր երկրների կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման քայլերը: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ, եթե  սխալները չենք ընդունում, դատապարտված ենք դրանք կրկնել: Նա դեսպանին տեղեկացրեց, որ դեկտեմբերին հանձնաժողովը նախաձեռնել է հրավիրել խորհրդարանական լսումներ հայ-թուրքական հարաբերությունները թեմայով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ  երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս :

11 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Армен Рустамян принял новоназначенного посла Австрийской Республики   в Армении Мариуса Калигариса.
Высоко оценивая армяно-австрийские отношения, А.Рустамян подчеркнул важность развития двусторонних связей, активизации межпарламентского взаимодействия и сотрудничества на уровне комиссий. Считая евроинтеграцию одним из приоритетов внешней политики  Армении, г-н Рустамян отметил, что программа действий политики европейского соседства открывает новые перспективы по всем направлениям отношений Армения – ЕС,  и в этом контексте также подчеркнул важность углубления отношений с Австрией как старейшим членом ЕС. По его убеждению, в этом плане есть большой неиспользованный потенциал сотрудничества с Австрией. Сотрудничество ЕС – Армения на том уровне, когда возникла необходимость создания нового поля взаимодействия – при   углублении двусторонних контактов с государствами-членами ЕС. Будучи четыре года сопредседателем комиссии по сотрудничеству Армения – ЕС, г-н Рустамян отметил, что глубина и плодотворность обсуждений в значительной мере обусловлены тем, насколько депутаты различных стран осведомлены о ситуации в Армении и регионе. В этом аспекте он подчеркнул важность создания в австрийском парламенте депутатской группы Австрия – Южный Кавказ, позволяющей вошедшим в нее депутатам полноценно и конструктивно сотрудничать с парламентариями трех южнокавказских стран.
Посол Мариус Калигарис, отводя парламентам особую роль  в деле развития отношений между двумя странами, подчеркнул важность углубления армяно-австрийских связей также в рамках нового соседства ЕС. Посол считает необходимым активизацию межпарламентских связей, отмечая, что намечается визит депутатской группы Австрия -Южный Кавказ в Армению, что явится дополнительным стимулом к двустороннему взаимосотрудничеству и отношениям Армения – ЕС.  Обращаясь к факту принятия Комитетом по международным делам Конгресса США резолюции 106, г-н Калигарис выразил озабоченность, не будет ли принятие  резолюции препятствовать открытию армяно-турецкой границы, к чему стремится Армения.
По мнению г-на Рустамяна, дебаты в комиссии явились хорошим примером цивилизованной дискуссии, когда вопрос был всесторонне раскрыт, обсужден и подчеркнуто было, что проблема Геноцида армян не только проблема прошлого, но и перспектива будущего, и лишь с осуждением  ее можно говорить о   верности единой европейской системе ценностей. Для г-н Рустамяна важным итогом является победа точки зрения о наличии абсолютных ценностей, которые важнее, чем сегодняшние преходящие, относительные интересы. По его мнению, принятие резолюции будет содействовать оздоровлению армяно-турецких отношений, так как признание истины и установление справедливости исходит из интересов любой цивилизованной страны. По мнению г-на Рустамяна, этот шаг будет способствовать избавлению Турции от психологического комплекса и признание факта будет свидетельствовать о ее приверженности ценностям цивилизации.
Д ля начала подобного процесса Турции необходим внешний импульс, стимулятор . Именно такое значение имеют шаги различных стран по признанию и осуждению Геноцида армян. По мнению г-на Рустамяна, если ошибки не признаются, мы обречены на их повторение. Он информировал посла, что комиссия намерена в декабре созвать парламентские слушания по армяно-турецким отношениям.
В ходе встречи обсуждались также перспективы развития двусторонних отношений и другие вопросы, представляющие обоюдный интерес.