Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ նիստը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, բացման խոսքում ողջունելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներին, նշեց, որ ներկայում հետաքրքիր եւ լարված շրջան է`  Ռուսաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների եւ  Հայաստանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների հետ կապված, եւ չնայած դրան` հանձնաժողովը կարողացել է ժամանակ գտնել կատարված աշխատանքների ամփոփման եւ նոր քննարկումների համար: Պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ Ռուսաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո հանձնաժողովը էական փոփոխություններ չի կրի, պատգամավորների մեծ մասը կպահպանի իր տեղը երկրի խորհրդարանում եւ կշարունակի իր օրինաստեղծ աշխատանքը: Նրա  գնահատմամբ` միջխորհրդարանական հանձնաժողովը բավական լավ է աշխատել, չնայած եղել են երկու խորհրդարանների հարաբերություններին առնչվող առանձին մտահոգիչ դեպքեր: Խոսքը վերաբերում է Ղարաբաղյան հիմնախնդրին եւ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի 106 բանաձեւի վերաբերյալ ՌԴ խորհրդարանի որոշ պատգամավորների հայտարարություններին: Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի շրջանակներում հանդիպումների ժամանակ ամեն ինչ կարծես սահուն է ու լավ, բայց երբ հարցը վերաբերում է նման թեմաներին,  անընդունելի եւ անհասկանալի կարծիքներ են հնչում: Հարկավոր է լրջորեն մտածել այդ մասին, որպեսզի հետագայում գոնե ամեն ինչ լինի հավասարակշռված:  ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանի խորհրդարանականներին այցի համար եւ  ցանկացավ նրանց հետեւողական ու նպատակասլաց աշխատանք:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ՌԴ Դաշնային ժողովի բնական մոնոպոլիաների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը, ողջունելով հանձնաժողովի հայկական կողմի նոր անդամներին, շնորհակալություն հայտնելով պարոն Թորոսյանին անկեղծ դիտարկումների համար, ափսոսանք հայտնեց ռուսական կողմից հնչած այնպիսի կարծիքների համար, որոնք կամ կշռադատված չեն, կամ էլ ընդամենը անձնական տեսակետներ են, այնինչ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ուղեգիծը հստակ ու կանխատեսելի է:
Պարոն Նիկոլայ Ռիժկովը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովի  նիստի օրակարգում երկու հարց է ընդգրկված. առաջինը վերաբերում է ներդրումային քաղաքականության իրավական ու կազմակերպչական խնդիրների ապահովմանը, երկրորդը` Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի 20-ամյակին առնչվող միջոցառումների կազմակերպմանը:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը պարոն Ռիժկովը տեղեկացրեց, որ չորս տարի առաջ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանների միջեւ ստորագրված փաստաթղթի համաձայն` միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական եւ ռուսական կողմերի պատգամավորների քանակը պետք  հավասար լինի` քսանական պատգամավոր, այնինչ տեղեկացել է, որ  հանձնաժողովի անդամ հայ պատգամավորները տասնմեկն են: Հանձնաժողովի համանախագահն առաջարկեց ԱԺ նախագահին հավասարության սկզբունքով վերանայել կազմերը:
Օգտվելով ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի ներկայությունից` պարոն Ռիժկովը օրակարգային երկրորդ հարցի հետ կապված` տեղեկացրեց, որ Հայաստանի երկրաշարժի 20-ամյակի միջոցառումների շրջանակում առաջարկվում է Գյումրիում հուշարձան կանգնեցնել` ներգրավելով Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներին ֆինանսական աջակցություն ստանալու ակնկալիքով եւ խնդրեց, որ հարցի հետ կապված հայ խորհրդարանականները հայտնեն իրենց դիրքորոշումը:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ողջունեց հավասարության սկզբունքի կիրառումը միջխորհրդարանական հանձնաժողովում եւ առաջարկեց այդ հարցին անդրադառնալ  Ռուսաստանում առաջիկա ընտրություններից հետո կամ էլ հոկտեմբերին իր պաշտոնակիցների հետ սպասվող հանդիպման ժամանակ: Իսկ Հայաստանի երկրաշարժի 20-ամյա տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում առաջարկվող հուշարձանի բացումը ողջունելի է, հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա ինչպես ռուս, այնպես էլ աշխարհի շատ ազգերի ցուցաբերած  օգնությունը  այդ արհավիրքի ժամանակ եւ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել  այդ կարեւոր խնդրի լուծմանը:
Միջխո րհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը նկատեց, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի օրակարգերում, որպես կանոն, ընդգրկվում են տնտեսական բնույթի հարցեր, եւ կարեւոր է, որ ռուսական կապիտալի հոսքը Հայաստան աճում է, բայց միաժամանակ  ակնհայտ է, որ երկու երկրների օրենսդրությունները ոչ միշտ են համապատասխանում, ինչը որոշակի դժվարություններ է առաջ բերում երկկողմ ակտիվ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման առումով: Ընդունելի կլիներ, եթե հայ գործարարի համար էլ Ռուսաստանում ներդրումներ անելու այնպիսի հնարավորություն ստեղծվեր, ինչպիսին ստեղծվում է Հայաստանում ռուս գործարարի համար:
ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության ներդրումային վարչության պետ նել Մայիլյանը տեղեկացրեց, որ  Հայաստանում գործող  օրենսդրական դաշտը հավասար պայմաններ է ստեղծում ներքին եւ արտաքին ներդրողների  համար, պաշտպանում նրանց շահերը, ինչի շնորհիվ ներդրումների ու տնտեսության ակտիվ աճ է գրանցվել երկրում: Ռուսաստանի հետ Հայաստանը 10 համաձայնագրեր է ստորագրել, որոնք ապահովում են ներդրումային քաղաքականության իրականացումը եւ ռուսական կապիտալի ակտիվ ներհոսքը Հայաստան. մտահոգիչ է, սակայն,  Ռուսաստանում հայ գործարարների ներդրումների ցածր մակարդակը, ինչը չի համապատասխանում նրանց հնարավորություններին. այս խնդիրը պետք է լուրջ քննարկման նյութ դառնա. երկու երկրների տնտեսությունների  զարգացման նպատակով անհրաժեշտ է համատեղ ծրագրեր իրականացնել:
Դաշնային ժողովի տնտեսական քաղաքականության, գործարարության եւ սեփականության հարցերով կոմիտեի նախագահ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ  Հովհաննես Օհանյանը ներկայացրեց Ռուսաստանում տեղի ունեցող ներդրումների աճն ու դրան նպաստող գործոնները` տեղեկացնելով, որ միայն 2006 թվականին Ռուսաստանում տարբեր ոլորտներում կատարվել է 70 մլրդ ռուբլու ներդրում: Իր ելույթում պարոն Օհանյանը հիմնականում անդրադարձավ Հայաստանում ռուսական խոշոր ֆիրմաների կատարած ներդրումներին, որոնք Հայասատնի ներդրումային շուկայում վճռորոշ դիրք են զբաղեցնում:
Պարոն Օհանյանը նշեց նաեւ, որ հայ ներդրողները  իրենց նպաստը կարող են ունենալ Սոչիում օլիմպիական խաղերի անցկացման նպատակով ծավալվելիք շինարարական աշխատանքներին:
Ընդմիջումից հետո պարոն Նիկոլայ Ռիժկովը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի երկրաշարժի 20-ամյա տարելիցի միջոցառումների շրջանակում  հուշարձան կոթողի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը: Արդեն ստեղծվել է ծրագիրն իրականացնող աշխատանքային խումբ` իր ղեկավարությամբ, նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ ծախսերը հիմնականում հոգալու են Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները, իսկ հրապարակի բարեկարգման աշխատանքների համար անհրաժեշտ ծախսերը կատարելու է  Հայաստանը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստն ավարտվեց:  Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2008 թվականի մարտի երկրորդ կեսին Ռուսաստանում:
ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստից հետո հանձնաժողովի համանախագահներ Վահան Հովհաննիսյանն ու Նիկոլայ Ռիժկովը համատեղ ասուլիսում ամփոփեցին հանձնաժողովի աշխատանքները:
Հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ Վահան Հովհաննիսյանը նշեց, որ ռուսական կապիտալն սկսում է թափանցել Հայաստան: Օրենսդրական հիմքերն այս ասպարեզում ավելի ու ավելի կարեւոր են. սա քննարկած հիմնական հարցն էր, երկու զեկույց լսվեց, եւ դրանց հիման վրա որոշվեց դիմել կառավարական համապատասխան կառույցներին` մեր առաջարկությունները ներկայացնել եւ միջկառավարական համաձայնության տեսքի բերելու համար:
Պարոն Հովհաննիսյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ, օրակարգային հարցերից եւս մեկը ճշգրտվեց` հաջորդ տարի նշվելու է Սպիտակի երկրաշարժի 20-րդ տարելիցը, եւ դրա հետ կապված միջոցառումներում  հանձնաժողովը նույնպես նախաձեռնություններով է հանդես գալու:
Այն հարցին, թե ինչ նախագծեր են քննարկվել, պարոն Հովհաննիսյանը ճշտեց, որ խոսքը մի շարք խոշոր նախագծերի մասին է, որոնց իրականացումը  կառավարությունների գործն է, խորհրդարաններն  ապահովում են անհրաժեշտ  օ րենսդրական դաշտը: Օրինակ` Հայաստանը ցույց է տալիս, թե որքան նպաստավոր է տնտեսական դաշտը ներդրումների համար, բավականին լուրջ արտոնություններ են սահմանված, պետք է նաեւ ռուսական կողմից համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, որ  հայկական կապիտալն էլ կարողանա Ռուսաստանում հեռանկարային ներդրումներ անել. հիմնականում խոսքը ատոմային էներգետիկայի, երկաթուղիների զարգացման մասին է: Նշվեց, որ նոր ատոմակայաններ կառուցելու մասին խորհրդարանական հանձնաժողովները որոշումներ չեն կայացնում:  Ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ Հայաստանն արդեն բանակցություններ է վարում, բայց էներգետիկ համակարգը միայն ատոմային էներգիայով չի համալրված եւ ՌԴ-ի հետ  ծրագրերը նաեւ գազի ոլորտում կլինեն:
Թե օրենսդրությունը որքանով է նպաստում ներդրումների ծավալների աճին եւ  կան խանգարող տարրեր, պարոն Հովհաննիսյանը նկատեց, որ  խանգարող օրենսդրական հանգամանքներ չկան, այդ հանգամանքները հետեւանքային են, որ մարդիկ ներդրում անեն, հետո կարողանանա ապահովել շուկա, արտահանել արտադրանքը: Հայաստանի շրջափակման պայմաններում սա քաղաքական խնդիր է: Այստեղ կան որոշ խոչընդոտներ, բայց Հայաստանի օրենսդրությունը բավական նպաստավոր է արտաքին ներդրումների համար: Իսկ Նիկոլայ Ռիժկովի գնահատմամբ` որպեսզի ապրանքաշրջանառությունը նոր մակարդակի հասնի, նախատեսվում է  2009 թ. հասնել 1 մլրդ դոլար ապրանքաշրջանառության ծավալի, որն այսօր 800 մլն  դոլար է: Պետք է ձեռնարկել լուրջ քայլեր գործադիրի եւ օրենսդիրի կողմից:  Օրենսդրական դաշտի ապահովման առումով պարոն Ռիժկովը խոչընդոտներ չի տեսնում:
Լրագրողներին հետաքրքրում էր նաեւ «Գույք` պարտքի դիմաց» համաձայնագրով  Ռուսաստանին անցած ձեռնարկությունների ճակատագիրը: Պարոն Ռիժկովի կարծիքով այդ հարցին պետք է կրկին անդրադառնալ, կան մի շարք պահեր, որոնք չեն արդարացրել սպասելիքները, ուստի անհրաժեշտ է հանձնաժողովի  նիստերից մեկը նվիրել այդ հարցին: Նա նշեց, որ հանձնաժողովը զբաղվել է «Մարս»-ի խնդրով: Կան առաջարկություններ, բայց խնդիրը դեռ իր լուծումը չի գտնում: Վահան Հովհաննիսյանն էլ հավելեց, որ  հայկական կողմն առաջարկում էր մասնավորեցնել այդ ձեռնարկությունները, բայց ՌԴ օրենսդրությունը թույլ չի տալիս երկրից դուրս գտնվող, այն էլ` ռազմական նշանակության գործարաններն աշխատեցնել: Մասնավորեցնելու ձեւերն էլ բավական բարդ են` հաշվի առնելով օրենսդրությունը, բայց  այդ ուղղությամբ աշխատանք տարվում է:
Լրագրողներն անդրադարձան նաեւ ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած 106-րդ բանաձեւին եւ խնդրեցին Նիկոլայ Ռիժկովի մեկնաբանությունը: Նա հիշեցրեց, որ ՌԴ Պետական Դուման  1995 թ. ճանաչել է  հայոց ցեղասպանությունը, եւ ինքն էլ որպես պատգավոր քվեարկել է այդ բանաձեւի օգտին: Նա դրական համարեց Կոնգրեսի հանձնաժողովում բանաձեւի ընդունումը, բայց նշեց, որ չգիտի գործընթացը կհասցվի տրամաբանական ավարտին:
19.10.2007
Հանձնաժողովի նիստի արդյունքները գնահատվեցին գոհացուցիչ
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ՀՀ Ազգային ժողով-ՌԴ Դաշնային ժողով համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի մասնակիցներին:Հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը ԱԺ նախագահին իրազեկեց, որ շնորհիվ նախապատրաստական լավ աշխատանքի` 13-րդ նիստը արդյունավետ ընթ...
Հոկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում` Արմեն Ռուստամյանի նախագահությամբ, քննարկվեց 1953 թ. մարտի 31-ին Նյու Յորքում ստորագրված «Կանանց քաղաքական իրավունքների մասին» կոնվենցիան, որը ներկայացրեց  ՀՀ արտաքին գործ...
ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցութունը
Հոկտեմբերի 19-ին ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որի ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը եւ    հոկտեմբերի 22-25 -ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախ...
Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահն Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահ, Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը:Պարոն Գոդ...

Совместное заседание Межпарламентской комиссии в Национальном Собрании
19 октября состоялось 13-е заседание Межпарламентской комиссии (МПК) Национального Собрания Республики Армения  и Федерального Собрания Российской Федерации.
Председатель НС РА Тигран Торосян, приветствуя во вступительном слове членов межпарламентской комиссии, отметил, что ныне интересный и напряженный период, связанный с предстоящими парламентскими выборами в России и президентскими выборами в Армении, – и несмотря на это, комиссия нашла время для обобщения проведенных работ и новых обсуждений. Г-н Торосян выразил надежду, что после парламентских выборов   в России комиссия не претерпит существенных изменений, большая часть депутатов сохранит свои места в парламенте страны и продолжит свою законотворческую работу. В его оценке, межпарламентская комиссия работала довольно успешно, хотя и в отношениях двух парламентов наблюдались отдельные случаи, вызывавшие озабоченность.
Речь о Карабахской проблеме и заявлениях отдельных депутатов парламента РФ по резолюции 106 Конгресса США. Во время встреч в рамках МПК все, казалось бы, гладко и хорошо, но когда вопрос касается подобных тем, звучат  неприемлемые и непонятные мнения. Надо серьезно подумать об этом, чтобы впредь все было бы хотя бы взвешенно. Председатель НС поблагодарил парламентариев России за визит и пожелал им последовательной и целенаправленной работы.
Сопредседатель МПК, председатель Комиссии по естественным монополиям ФС РФ Н.Рыжков, приветствуя новых членов комиссии с армянской стороны, поблагодарил г-на Торосяна за верные наблюдения и выразил сожаление за прозвучавшие с российской стороны мнения, которые или не взвешенны, или же всего лишь – личные точки зрения, в то время как вектор армяно-российских дружественных отношений четок и предсказуем.
Г-н Рыжков сообщил, что в повестке дня заседания комиссии   два вопроса: первый касается обеспечения правовых и организационных задач инвестиционной политики; второй – организации мероприятий в связи с 20-летием землетрясения в Армении.
Прежде чем обратиться к вопросам повестки дня, г-н Рыжков информировал, что,   согласно подписанному четыре года назад между парламентами Армении и России документу, число депутатов МПК с армянской и российской сторон должно быть поровну – по двадцать депутатов, в то время, как оказалось, армянских депутатов-членов комиссии одинннадцать. Сопредседатель комиссии предложил Председателю НС пересмотреть составы по принципу паритетности.
Пользуясь присутствием Председателя НС РА Тиграна Торосяна, г-н Рыжков по второму вопросу повестки дня сообщил, что в рамках мероприятий в связи с 20-летием землетрясения в Армении предлагается соорудить мемориал в Гюмри, в надежде также на финансовую поддержку представителей армянской диаспоры России,  и попросил армянских парламентариев высказать свою позицию по данному вопросу.
Председатель НС РА Тигран Торосян приветствовал применение принципа равенства в МПК и предложил вернуться к этому вопросу после предстоящих в России выборов или же при ожидаемой встрече с коллегами  в октябре. Открытие предлагаемого в рамках мероприятий в связи с 20-летием землетрясения мемориала можно только приветствовать: армянский народ никогда не забудет помощи, оказанной русским и другими народами мира  во время  стихийного бедствия. Председатель парламента выразил готовность содействовать решению этой важной задачи.
Сопредседатель МПК, вице-спикер НС РА В.Ованнисян заметил, что повестки дней  МПК, как правило,  охватывают вопросы экономического характера, и важно, что приток российского капитала в Армению возрастает, но в то же время очевидно, что законодательства двух стран не всегда соответствуют друг другу, вызывая в некоторых случаях трудности в плане развития активных двусторонних экономических связей. Было бы приемлемым, если и для  армянского бизнесмена в России были созданы для инвестирования такие возможности, какие создаются в Армении для российских предпринимателей.
Начальник инвестиционного управления Министерства торговли и экономического развития   РА   Г.Маилян сообщил, что действующее в Армении законодательное поле создает равные условия для внутренних и внешних инвесторов, защищает их интересы, благодаря чему в стране отмечен активный рост инвестиций и экономики. Армения подписала с Россией 10 соглашений, обеспечивающих  осуществление инвестиционной политики и активный приток в Армению российского капитала. Однако вызывает озабоченность низкий уровень в России инвестиций армянских предпринимателей, что не соответствует их возможностям. Эта проблема должна стать предметом серьезного обсуждения – для  развития экономик двух стран необходима реализация совместных программ.
Председатель Комитета Федерального Собрания по экономической политике, предпринимательству и собственности,   член МПК О.Оганян представил наблюдающийся в России рост инвестиций и способствующие этому факторы, сообщив, что только в 2006 г. в России в различные отрасли вложено 70 млрд рублей. В своем выступлении г-н Оганян в основном коснулся инвестиций в Армении крупных российских фирм, которые занимают ключевые  позиции на инвестиционном рынке Армении.
Г-н Оганян отметил также, что армянские инвесторы могут внести свой вклад в строительные работы, развертывающиеся  в связи с проведением Олимпийских игр в Сочи.
После перерыва г-н Рыжков подробно представил ход подготовительных работ по сооружению мемориала в рамках мероприятий в связи с 20-й годовщиной землетрясения в Армении. Уже создана рабочая группа, осуществляющая программу под его руководством;  необходимые расходы для реализации проекта в основном будут нести представители армянской диаспоры  России, а расходы на благоустройство площади должна взять на себя Армения.
13-е заседание МПК завершилось. Следующее заседание комиссии состоится во второй половине марта 2008 года в России.
После 13-го заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА  и ФС РФ сопредседатели комиссии В.Ованнисян и Н.Рыжков обобщили работу комиссии на совместной пресс-конференции.
Сопредседатель комисссии с армянской стороны В.Ованнисян отметил, что российский капитал начинает проникать в Армению. Законодательная база в этой области становится все более весомой – это   был основной предмет дебатов; заслушано было два доклада, на основе которых решено обратиться к соответствующим правительственным структурам для представления наших предложений и доведения их до уровня межправительственного соглашения.
Г-н Ованнисян отметил, что во время встречи с Президентом РА был уточнен также еще один из вопросов повестки дня – в будущем году будет отмечаться 20-я годовщина Спитакского землетрясения и в мероприятиях в связи с этим комиссия также выступит с инициативами.
На вопрос, какие обсуждены проекты, г-н Ованнисян уточнил, что речь о ряде крупных проектов, осуществление которых – дело правительств; парламенты обеспечивают необходимое законодательное поле. Например, Армения представляет, насколько благоприятно экономическое поле для инвестиций, установлены довольно серьезные льготы; с российской стороны также должны создаваться соответствующие условия, чтобы армянский капитал  также мог рассчитывать на перспективные вложения в России  – в основном речь об атомной энергетике, о развитии железных дорог.
Отмечено было, что парламентские комиссии не выносят решений  о строительстве новых АЭС. О сооружении АЭС Армения уже ведет переговоры, но энергетическая система дополняется не только атомной энергией и с РФ будут также программы в газовой сфере.
На вопрос, насколько законодательство способствует росту об’емов инвестиций и есть ли мешающие тому элементы, г-н Ованнисян заметил, что не существует законодательных помех, эти следствие обстоятельств – чтобы люди могли инвестировать, затем обеспечивать рынок, вывозить продукцию. В условиях блокады Армении это политическая проблема. Здесь есть определенные препятствия, но законодательство Армении довольно благоприятно для внешних инвестиций. А в оценке Н.Рыжкова, для выведения товарооборота на новый уровень в 2009 г. предусматривается довести об’ем товарооборота  до 1 млрд доллларов, что на сегодня составляет 800 млн долларов.  И сполнительной и законодательной власт ям с ледует предпринять серьезные шаги. В плане обеспечения законодательного поля г-н Рыжков препон не видит.
Журналистов интересовала  также судьба предприятий, переданных России по соглашению “Имущество в счет долга”. По мнению г-на Рыжкова, к этому вопросу следует вновь вернуться – есть ряд моментов, которые не оправдали надежд, поэтому необходимо одно из заседаний комиссии посвятить этому вопросу. Он отметил, что комиссия занималась проблемой "Марса". Есть предложения, но проблема все еще не находит своего решения. В.Ованнисян добавил, что армянская сторона предлагала приватизировать эти предприятия, но законодательство РФ не позволяет задействовать за пределами страны заводы, тем более военного значения. Да и формы приватизации, с учетом законодательства, достаточно сложны, но работа в этом направлении ведется.
Журналисты обратились также к резолюции 106 Комитета по внешних делам Конгресса США и попросили Н.Рыжкова  прокомментировать ее. Он напомнил, что Государственная Дума РФ признала Геноцид армян в 1995 г. и он как депутат голосовал в пользу этой резолюции. Г-н Рыжков считает позитивным принятие резолюции в комитете Конгресса, но замечает, что не знает, будет   ли доведен процесс до логического конца.
19.10.2007
Итоги заседания комиссии оценены удовлетворительно
19 октября Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с участниками 13-го заседания  Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания РА и Федерального Собрания РФ. Сопредседатель комиссии Н.Рыжков информировал Председателя НС, что благодаря хорошей подготовительной работе...
19 октября состоялись заседания постоянных комиссий НС. На заседании Постоянной комиссии НС по внешним сношениям под председательством А.Рустамяна обсуждалась подписанная в Нью-Йорке 31 марта 1953 г. конвенция “О политических правах женщин”, которую представил замминистра ИД РА Г.Гарибджанян.Г-н Гар...
Рабочее совещание в Национальном Собрании
19 октября состоялось рабочее совещание НС под председательством Председателя НС Тиграна Торосяна, в ходе которого были обсуждены проект постановления о внесении дополнений в повестку дня второй сессии НС четвертого созыва и проект повестки дня четырехдневных заседаний НС от 22-25 октября. В раздел ...
Заместитель Председателя Сената Франции в Национальном Собрании
19 октября Председатель НС РА Тигран Торосян принял делегацию во главе с Заместителем Председателя Сената Франции, мэром Марселя Жаном-Клодом Годеном. Во встрече участвовали руководитель депутатской группы дружбы Армения-Франция Ара Баблоян и Посол Франции в Армении Серж Смесов. Г-н Годен находится ...