ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հայտարարությունը
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը ձեռնամուխ է եղել «Հայ-թուրքական հարաբերություններ. հիմնախնդիրներ եւ հեռանկարներ» թեմայով խորհրդարանական լսումների կազմակերպմանը:
Լսումները նպատակ ունեն լայն քննարկման արդյունքում պարզաբանելու հայ թուրքական հարաբերություններում առկա ճգնաժամի պատճառները, գնահատելու գոյություն ունեցող հիմնախնդիրների բնույթը եւ ճշգրտելու խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորություններն ու մեխանիզմները` այդ հարաբերությունների կարգավորման գործում:
Խորհրդարանական լսումները նախատեսվում է անցկացնել 2007 թվականի դեկտեմբերի 19-20-ը:
Լսումներին մասնակցելու համար հրավիրվում են բոլոր շահագրգիռ քաղաքական եւ հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքական հետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչներն եւ փորձագետները:
Լսումների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով /հեռ 588-517, ֆաքս 52-54-30,  e-mail : artakin@parliament.am /:

Statement of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia
The Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia will organize parliamentary hearings on “Armenian-Turkish Relations: Problems and Perspectives.”
The hearings aim at understanding through broad discussions the reasons for the current crisis in Armenian-Turkish relations, assessing the nature of the existing problems and specifying the opportunities and mechanisms of parliamentary diplomacy in the settlement of those relations.
The parliamentary hearings will be held on 19-20 December 2007.
Representatives and experts of all concerned political and public organizations, political research centers are invited to take part in the parliamentary hearings.
To receive additional information about the parliamentary hearings, please apply to the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia: (tel. 588-517, fax: 52-54-30, e-mail: artakin@parliament.am ).