Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Իռլանդիայի Հանրապետության դեսպան Ջե‎ֆրի Քիթինգին:
Շնորհավորելով նշանակման առիթով` ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ դեսպանի գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների բարեկամության եւ համագործակցության զարգացմանը: Թեպետ աշխարհագրորեն Հայաստանն ու Իռլանդիան հեռու են միմյանցից, բաց դա, ժամանակակից տեխնոլոգիաների առկայո ւթյամբ, չի կարող խոչընդոտ լինել: ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ երկու երկրների նմանություններին` նշելով պատմական զարգացումներն ու մեծ սփյուռքի առկայությունը: Պարոն Թորոսյանը դեսպանին իրազեկեց, որ Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է Իռլանդիայի խորհրդարանի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ` նպատակ ունենալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը: Նկատի ունենալով երկու երկրների տնտեսական զարգացումը վերջին տարիներին` ԱԺ նախագահը արդեն 2008-ից կոնկրետ ծրագրերի մշակման ու իրականացման հնարավորությունն արձանագրեց, նշելով, որ համագործակցությունը կարող է կայանալ թե իբրեւ Եվրախորհրդի անդամ երկրներ, թե ԵՄ նոր հարեւանության ծրագրի շրջանակներում: Փոխշահավետ համագործակցության ուղղություններ համարվեցին բարձր տեխնոլոգիաները, գիտության ու կրթության ոլորտում փորձի փոխանակումը:
Հայաստանում Իռլանդիայի Հանրապետության դեսպան Ջե‎ֆրի Քիթինգը եւս երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ պատմական-քաղաքակրթական ու ներկա զուգահեռները նշելով` կարեւորեց դրանց զարգացումը եւ վստահեցրեց, որ հնարավորինը կանի` իր նպաստը բերելու միջպետական ու միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը: Դեսպանը անհրաժեշտ համարեց նաեւ փոխայցերն ու հանդիպումները:
Դեսպանի խնդրանքով` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն անդրադարձավ նաեւ ընտրական գործընթացներին` մանրամասնելով դրանց օրենսդրական հատվածը. նշվեց, որ Ազգային ժողովը վերջին տարիներին ակտիվորեն համագործակցելով Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի հետ` օրինաստեղծ կարեւոր աշխատանք է կատարել` համապատասխանեցնելով օրենսդրական դաշտը սահմանադրական փոփոխություններին: Այդ շրջագծում կարեւորվեցին Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնք մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո կատարվելով` նպատակ ունեն նպաստել հնարավորինս կատարյալ օրենսդրական հիմքերի ստեղծմանը առաջիկա նախագահական ընտրությունները եւս ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելուն եւ միջազգային կառույցների բարձր գնահատականին արժանանալուն, որը թույլ կտա հավաստել, որ Հայաստանում ընտրական լավ ավանդույթ է ամրագրվում:

6 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял посла Ирландской Республики в Армении Джефри Китинга.
Поздравив в связи с назначением, Председатель НС  выразил уверенность, что деятельность посла будет содействовать развитию дружбы и сотрудничества двух стран. Хотя географически Армения и Ирландия удалены друг от друга, но, при наличии современных технологий, это не может быть препятствием.  Председатель НС   обратился также к схожести двух стран, отметив исторические развития и наличие обширной диаспоры.  Г-н Торосян информировал посла о том, что с целью развития межпарламентских отношений в Национальном Собрании уже создана группа депутатской дружбы с парламентом Ирландии. Учитывая  экономическое развитие двух стран в последние годы, Председатель НС констатировал возможность разработки и реализации конкретных программ уже с 2008 года, отметив, что сотрудничество может состояться как между странами-членами  Совета Европы, так и в рамках программы нового соседства ЕС. Направлениями взаимовыгодного сотрудничества были признаны высокие технологии, обмен опытом в сферах науки и образования.
Посол Ирландской Республики в Армении Дж.Китинг, также отметив историко-цивилизационные и современные параллели между двумя странами и народами, подчеркнул важность их развития и заверил, что со своей стороны сделает все возможное для развития  межгосударственных и межпарламентских связей.  Посол говорил также о необходимости взаимных визитов и встреч.
По просьбе посла, Председатель НС РА Тигран Торосян обратился также к избирательным процессам, подробнее остановившись на их законодательном сегменте: отмечено было, что Национальное Собрание, в последние годы  активно сотрудничая с Венецианской комиссией и БДИПЧ ОБСЕ, провело важную законотворческую работу, гармонизировав законодательное поле с конституционными изменениями. В этих рамках выделены изменения Избирательного кодекса, которые, будучи внесенными после майских парламентских выборов, направлены на то, чтобы по возможности содействовать  созданию совершенных законодательных основ для проведения предстоящих президентских выборов также в соответствии с демократическими критериями и способных удостоиться высокой оценки международных структур, что позволит уже говорить об утверждении в Армении хорошей избирательной традиции.