ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանի կենսագրությունը
Մխիթար Մնացականյանը ծնվել է  1950 թ. հունիսի 6-ին, Սեւանում:
1972 թ. ավարտել է Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտի բուժական ֆակուլտետը, 1984 թ.` ԽՍՀՄ ՆԳՆ ղեկավար աշխատողների բարձրագույն դպրոցը: Բժիշկ, բժշկական գիտությունների թեկնածու:
1972-1975 թթ. աշխատել է Սեւանի շրջանային հիվանդանոցում` որպես վիրաբույժ, 1975-1977 թթ.` Ապարան-Արագած միջշրջանային դատաբժշկական փորձագետ, 1976 թ.` ՆԳՆ համակարգում` հիվանդանոցի պետ, 1994 թ.` Կարմիր Խաչի Միջազգային վերականգնողական կենտրոնում` ադմինիստրատիվ տնօրեն, 1995 թ.` գլխավոր տնօրեն: 2001 թ. ընտրվել է Հայկական Կարմիր Խաչ ընկերության նախագահ:
Մխիթար Մնացականյանը Եվրոպական համալսարանի Մոսկովյան ակադեմիայի պատվավոր պրոֆեսոր է, Եվրոպական համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, Աշխարհի ժողովուրդների հոգեւոր միասնության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՌԴ բժշկատեխնիկական  ակադեմիայի իսկական անդամ, ՌԴ բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ, Հայաստանում ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի եւ մալարիայի դեմ տարվող պայքարի  միջպետական կառավարական հանձնաժողովի նախագահ, ըմբշամարտի  գծով «Բուրեվեստնիկ» ընկերության ԽՍՀՄ չեմպիոն, սպորտի վարպետ, ներքին ծառայության գնդապետ:
Երգահան, բազում ստեղծագործությունների հեղինակ:
Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ «Առողջապահության գերազանցիկ» պատվոգրով, նախկին ԽՍՀՄ եւ ՀՀ շքանշաններով ու մեդալով,  արժանացել է «Կարմիր խաչի» շնորհակալագրի:
2007 թ. մայիսի 12-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից:
2007 թ. դեկտեմբերի 6-ին ընտրվել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Биография председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Мхитара Мнацаканяна
Мхитар Мнацаканян родился 6 июня 1950 г. в Севане.
В 1972 г. окончил лечебный факультет Ереванского медицинского института, в 1984 г. – Высшую школу руководящих работников МВД СССР. Врач, кандидат медицинских наук.
В 1972-1975 гг. работал хирургом  в Севанской районной больнице, в 1975-1977 гг. – межрайонный судмедэксперт ( Апаран-Арагац), с 1976г. –  начальник больницы в системе МВД, с 1994г. – административный директор Международного реабилитационного центра  Красного Креста, с 1995 г. – генеральный директор. В 2001 г. избран председателем Армянского общества Красного Креста.
Мхитара Мнацаканян – почетный  профессор Московской академии Европейского университета, почетный профессор Европейского университета, академик  Международной академии духовного единства народов мира, действительный член Медико-технической академии РФ, член Академии естественных наук РФ, председатель Межгосударственной правительственной  комиссии по борьбе с СПИД-ВИЧ, туберкулезом и малярией в Армении, чемпион СССР по борьбе общества “Буревестник”, мастер спорта, полковник внутренней службы.
Композитор, автор множества произведений.
Награжден почетной грамотой “Отличник здравоохранения” СССР, орденами и медалями бывшего СССР и РА, удостоен благодарственной грамоты Красного Креста.
12 мая  2007 г. избран депутатом  НС по пропорциональной избирательной системе от партии “Процветающая Армения”.
6 декабря 2007 г. избран председателем Постоянной комиссии НС по защите прав человека  и общественным вопросам.