Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպան Ստե‎ֆան Դիմիտրովին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին երեք տարիների արդյունավետ աշխատանքի համար, որի շնորհիվ հայ-բուլղարական կապերը բնականոն զարգացել են: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունները, որոնք միջպետական կապերի անքակտելի մասն են կազմում, եւ նշեց, որ թե երկկողմանի կապերի, թե միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացման լավ նախադրյալներ են ստեղծվել: Քանի որ Բուլղարիան եւ Հայաստանը եվրաինտեգրման փուլում են, բուլղարական փորձը  օգտակար կարող է լինել Հայաստանի համար:
Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպան Ստե‎ֆան Դիմիտրովը, որ վերադառնում է Սո‎ֆիա, ասաց, որ հանգիստ ու փիլիսոփայորեն է վերաբերվում իր մեկնումին` վստահ, որ հնարավորինն արվել է, իհարկե, կան նաեւ չարված գործեր, բայց դա արդեն հաջորդ դեսպանը կշարունակի: Պարոն Դիմիտրովը, որ պաշտոնավարել է Լատինական Ամերիկայի երկրներում, Ռուսաստանում, իր փորձով հավաստեց, որ դեսպանի աշխատանքի հաջողությունը մեծապես կախված է այն հանգամանքից, թե դեսպանն ինչպես է վերաբերվում այն երկրին ու ժողովրդին, որտեղ աշխատում է եւ ինչպես են վերաբերվում այդ դեսպանին` այս շրջագծում պարոն Դիմիտրովը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանին դիվանագիտական առաքելության կատարման ընթացքում ցուցաբերած աջակցության եւ ըմբռնումի համար, առանց որի չէր կայանա արդյունավետ համագործակցություն: Կարեւորելով ԱԺ նախագահի առաջիկա պաշտոնական այցը Բուլղարիա` դեսպանն այն գնահատեց որպես միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման խթան, նշելով, որ աշխատանքային կարգով արդեն նախապատրաստվում է միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագիրը, որը կստորագրվի այցի ընթացքում` դառնալով հարաբերությունների զարգացման իրավական հիմք: Իր աշխատանքի նշանակալից արդյունքներից մեկը դեսպանը համարեց հայերեն-բուլղարերեն 800 էջանոց բառարանի ստեղծումն ու հրատարակումը, որը պատմականորեն միմյանց միշտ ընդառաջ գնացած ժողովուրդներին ավելի կմերձեցնի: Պարոն Դիմիտրովը կարեւորեց նաեւ Պեյո Յավորովի անվան դպրոցում եւ Սլավոնական համալսարանում աշակերտների ու ուսանողների բուլղարերենի ուսուցումը: Նա նշեց, որ Բուլղարիայի վարչապետի Հայաստանում գտնվելու ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել Հայաստանում Բուլղարիայի մշակույթի օրեր անցկացնելու մասին: Հայաստանի ու հայերի հետ իր բարեկամական կապերի շարունակման մտադրությունը հավաստելով` դեսպանը նաեւ ցանկություն հայտնեց վերադառանալ մեր երկիր եւ անպայման լինել Լեռնային Ղարաբաղում` տեղում ու անձամբ ծանոթանալու ժողովրդին:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը վերստին հաջողություններ մաղթելով դեսպանին` իր հետագա աշխատանքներում, Լեռնային Ղարաբաղում լինելու նրա ցանկությունը բարձր գնահատեց եւ մարդկային, եւ մասնագիտական առումով` համաձայնելով, որ տեղում ու անձամբ ծանոթանալը թե ժողովրդին, թե հակամարտության պատմությանը շատ կարեւոր է` հասկանալու համար պատմական ճշմարտությունը ու պատկերացում կազմելու բազում տառապանքներ տեսած, բայց կենսասիրությունը եւ վճռականությունը պահպանած մարդկանց հետ:

Посол Болгарии в Национальном Собрании
11 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Республики Болгария в Армении Стефана Димитрова в связи с завершением его дипломаточеской миссии.
Председатель НС выразил благодарность Послу за три года эффективной работы, благодаря которой армяно-болгарские связи имели нормальное развитие. Г-н Торосян придал важность межпарламентским отношениям, которые составляют неотъемлемую часть межгосударственых связей и отметил, что созданы хорошие предпосылки как для развития двусторонних связей, так и для развития сотрудничества в международных структурах. Поскольку Болгария и Армения находятся на этапе евроитеграции, болгарский опыт может стать полезным для Армении.
Посол Республики Болгария в Армении Стефан Димитров, который возвращается в Софию, сказал, что к своему возвращению он относится спокойно и по-философски, будучи уверенным, что сделано все возможное. Конечно, остались еще незавершенные дела, но их продолжит уже следующий Посол. Г-н Димитров, который занимал должность Посла в странах Латинской Америки и в России, по своему опыту заверил, что успех работы Посла в значительной мере зависит от того обстоятельства, как именно относится Посол к тому народу и той стране, в которой работает, и как относятся к нему в этой стране. В этом аспекте г-н Димитров выразил благодарность Председателю НС РА Тиграну Торосяну за проявленное содействие и понимание в ходе его дипломатической миссии, без чего не состоялось бы эффективное сотрудничество. Подчеркнув важность ближайшего официального визита Председателя НС в Болгарию, Посол оценил его как толчок к развитию межпарламентских отношений, отметив, что в рабочем порядке уже готовится Соглашение по межпарламентскому сотрудничеству, которое будет подписано в ходе визита, став правовой основой для развития отношений. Одним из значительных результатов своей работы Посол счел создание и издание армяно-болгарского 800-страничного словаря, который еще более сблизит два исторически поддерживающих друг друга народа. Г-н Димитров также придал важность обучению болгарскому языку учеников школы имени Пейо Яворова и студентов Славянского Университета. Он отметил, что в ходе нахождения Премьер-министра Болгарии в Армении была достигнута договоренность о проведении дней культуры Болгарии в Армении. Заверив о своем намерении продолжить дружеские связи с Арменией и армянами, Посол также выразил пожелание вернуться в нашу страну и обязательно посетить Нагорный Карабах и лично на месте познакомиться с его народом.
Председатель НС Тигран Торосян вновь пожелав успехов Послу в его дальнейшей работе, высоко оценил его желание побывать в Нагорном Карабахе как в человеческом, так и профессиональном плане, согласившись, что личное знакомство на месте как с историей народа, так и конфликта очень важно для того, чтобы понять историческую справедливость и составить впечатление о людях, перенесших много страданий, но сохранивших жизнелюбие и решительность.