ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահը խորհրդարանում
Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում նախագահական ընտրությունները դիտարկող ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Պրեսկոտին, որ մեր երկրում է հետընտրական փաստահավաք առաքելությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պարոն Պրեսկոտին ներկայացրեց իր նկատառումները Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նշվեց, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո նման դեպքեր տեղի չունեցան, թեպետ նույն քաղաքական ուժերն էին մասնակցում: Առավելեւս, որ մայիսյան ընտրություններից հետո անցած ժամանակամիջոցում իրավիճակը երկրում ոչ թե վատացել, այլ` լավացել է` եւ բյուջեն է մեծացել, եւ թոշակներն են բարձրացել: Պարզապես կա մեկ էական տարբերություն` նախընտրական ամբողջ քարոզչության ընթացքում նախագահի թեկնածուներից մեկը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, որ մայիսյան ընտրություններին չէր մասնակցում, ատելության, չարության ու վրեժի կոչեր էր անում` ընդ որում ոչ միայն իշխանության, այլեւ ընտրությունների մյուս մասնակիցների նկատմամբ` նրանց անվանելով ‎ֆաշիստ, դավաճան ու տականք, քանի որ իրեն չեն աջակցում: Պարոն Թորոսյանի գնահատմամբ` կատարվածը բացարձակապես ձեռնտու չէր իշխանությանը, որի թեկնածուն 53 տոկոս ձայներ էր ստացել, 130-ից ավելի ընտրատեղամասերում ընտրություններից հետո կատարված վերահաշվարկի արդյունքում միայն 2 տեղամասերում էին ձայների էական  տարբերություններ արձանագրվել, այդ տեղամասերի հանձնաժողովների նախագահների նկատմամբ դատական գործ է հարուցված: Վերահաշվարկից հետո այդ տեղամասերում շատ ավելի նվազեցին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ձայները, քան` Սերժ Սարգսյանի: Այնուհետեւ երկու թեկնածուներ դիմեցին Սահմանադրական դատարան, որը 10 օրվա ընթացքում պետք է վճիռ կայացներ: Ինչու՞ պիտի իշխանությունները, որ 9 օր հանդուրժել էին ապօրինի հանրահավաքները, նման քայլերի դիմեին: Աժ նախագահը հիշեցրեց, որ խորհրդարանը ԵԽ փորձագետների աջակցությամբ ընդունել է ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին օրենք, որը պահանջում է  իրազեկել զանգվածային միջոցառման անցկացման ցանկության, տեղի, ժամանակի` սահմանում է պատասխանատուի մասին: Օրենքը նշում է, որ չի կարելի զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր ունենալ հանրահավաքի վայրում: Տեսանյութերը վկայում են, որ երբ ոստիկանությունը փորձել է խուզարկություն անցկացնել, մահակներով ու մետաղե ձողերով հարձակվել են ոստիկանների վրա: Այնուհետեւ անկարգությունները շարունակվել են այլ վայրում, որտեղ շուռ են տրվել ավտոբուսներ ու մեքենաներ եւ հասկանալի չէ, թե ինչու են խաղաղ ցուցարարները բարիկադներ կառուցում, պատերազմի պատրաստվում: Դա ժողովրդավարության հետ ոչ մի կապ չունեցող իրադարձություններ են, որ վերածվել են քրեական հանցագործության, որի համար մեղավորները պետք է պատժվեն: Կատարված բարբարոսությունների ու վանդալիզմի դեպքերի կանխման համար այլ ելք չէր մնում, քան արտակարգ դրություն մտցնել: Աժ նախագահը նշեց, որ անգամ այդ իրավիճակում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հրաժարվել է ընդունել հոգեւոր առաջնորդին` Վեհափառ Հայրապետին, որ հանդարտության հաստատման համար էր նրա տուն գնացել: Աժ նախագահի գնահատմամբ` կատարվածն ընտրութունների հետ կապ չունեցող իրադարձություններ էին, այլ ատելության, վրեժի դրսեւորումներ, որ դժբախտաբար մարդկային զոհերի հանգեցրին, եւ որի մեղավորը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է, որ անկախ իր քաղաքական հայացքներից, պարտավոր էր հանդարտեցնել իր կողմնակիցներին: Աժ նախագահը նշեց, որ լրիվ համաձայն է ԵԽԽՎ նախագահի հայտարարությանը, ըստ որի «ընտրությունների հետ կապված տարաձայնությունները պետք է լուծվեն Սահմանադրական դատարանում, այլ ոչ թե փողոցային բախումներով»: Նա իր անհամաձայնությունը արտահայտեց այն հայտարարություններին, որ պահանջում են երկխոսություն, ձերբակալվածների ազատ արձակում: Աժ նախագահի գնահատականով` նման հայտարարությունների հեղինակները ուղղակի վատ տեղեկացված են, որովհետեւ ձերբակալված են  քրեական հանցագործություններ կատարողները, որոնք  պետք է պատժվեն: Երկխոսությունն իհարկե անհրաժեշտ է, բայց ոչ թե ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ, ինչը ՍԴ-ի խնդիրն է, այլ երկրի հետագա ընթացքի, բարեփոխումների վերաբերյալ` բոլոր քաղաքական ուժերի հետ:
Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իբրեւ Եխ քաղաքական գործիչ` իր դերն է օժանդակել դժվարին իրավիճակում հայտնված ԵԽ անդամ երկրին եւ առավելագույն ժողովրդավարական մասնակցություն ապահովել երկրի քաղաքական կյանքում: Եթե զանգվածային ցույցերով իրավիճակը ապակայունացնելու վտանգ կա, յուրաքանչյուր կառավարություն կարող է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել վիճակը շտկելու համար: Բայց յուրաքանչյուր իրավիճակում կան տարբեր մեկնաբանություններ` թե ինչ է տեղի ունեցել, որի վերաբերյալ վերջնական եզրակացությունը պիտի դատարանները տան: ԵԽ-ի նպատակն է արդար գնահատական տալ ընտրությունների ընթացքին, այդպիսի գնահատական տրվել է քվեարկությունից անմիջապես հետո, նշելով, որ վերջնական գնահատականը կտրվի Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո: Նրա խոսքով` ժողովրդավարական կառույցների ստեղծման առումով Հայաստանում կա լուրջ առաջընթաց, բայց կա նաեւ վստահության պակաս այդ կառույցների գործունեության նկատմամբ: ՀՀ նախկին նախագահը, որ որոշակի պահանջներ է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանին, պետք է քաղաքականապես նայի արտաքին աշխարհին եւ ցույց տա, որ ուզում է ոչ թե պատերազմ, այլ` խաղաղություն: Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իր հաշվետվության մեջ նպատակ ունի նշել դրական քայլեր, որոնք կարող են նպաստել ԵԽ անդամ պետությանը ստեղծված վիճակից դուրս գալու համար եւ որպեսզի երկխոսության ոչ մի կողմ իրեն պարտված չզգա եւ քայլեր արվեն դեպի համաձայնություն:  Միայն Սահմանադրական դատարանը պիտի որոշի` արդար են եղել ընտրությունները, թե ոչ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պատրաստակամություն հայտնեց քննարկել վստահության  եւ հանդուրժողականության խորացմանն ուղղված քայլերը եւ Երեւանում, եւ, անհրաժեշտության դեպքում, Ստրասբուրգում` նշելով, որ ԵԽԽՎ-ն կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ իրավիճակի շտկման համար:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ  պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը եւս ընդունեց  Հայաստանում նախագահական ընտրությունները դիտարկող ԵԽԽՎ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Ջոն Պրեսկոտին: Հանդիպմանը ներկա էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Պարոն Պրեսկոտը նշեց, որ իր  արտահերթ այցի նպատակն է ուսումնասիրել իրավիճակը Հայաստանում կապված արտակարգ դրություն հայտարարելու հետ եւ հաշվետվություն ներկայացնել ԵԽԽՎ նախագահին եւ գլխավոր քարտուղարին: Հյուրի խնդրանքով պարոն Հարությունյանը ներկայացրեց Հայաստանում տիրող իրավիճակը արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո, հետընտրական գործընթացները, Սահմանադրական դատարանում նախագահական  ընտրությունները վիճարկելու մասին գործի քննության ընթացքը: Նշվեց,  որ գործի քննության համար հիմք են հանդիսացել ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Տիգրան Կարապետյանի դիմումները` «Հանրապետության նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ:
Կողմերի համոզմամբ Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական բարդ իրավիճակի լուծման միակ ճանապարհը վստահության մթնոլորտի ստեղծումն է եւ քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում կարեւորվեց ԵԽԽՎ դերը երկխոսությունը սկսելու  եւ լուծումներ գտնելու առումով: Պարոն Պրեսկոտի  խոսքով` իրենց նպատակն է  ոչ թե մեղադրանքներ ներկայացնել կողմերին, այլ  օգնել  եւ քայլեր ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու ուղղությամբ: Պարոն Հարությունյանի համոզմամբ ԵԽԽՎ դիրքորոշումը պետք է հստակ լինի, շահարկումներից խուսափելու նպատակով:

Chairman of the PACE Ad-Hoc Committee in the Parliament
On March 6 Mr. Tigran Torosyan, NA Speaker received Mr. John Prescott, Chairman of the PACE Ad-hoc Committee to Observe the Presidential elections in Armenia, who is in our country with post-election fact-finding mission. Mrs. Bojana Urumova, Special representative of CE General Secretary attended the meeting.
The NA Speaker Mr. Tigran Torosyan presented Mr. Prescott his considerations about the created situation in Armenia. It was noted that after parliamentary elections such cases did not happen, though the same political forces took part. Moreover that during the period after the May elections the situation in the country did not get worse but it was improved: the budget was increased and pensions too. Simply, there is one essential difference: during the whole period of pre-electoral campaign one of the presidential candidates, Mr. Levon Ter-Petrosyan, who did not take part in May elections, was calling on hatred, evil and revenge, by the way, not only towards power, but also towards other participants of the elections, calling them fascists, traitors and scams, as they don’t support him. As Mr. Torosyan assessed, what happened was not absolutely of any interest for the power, whose candidate received 53% of the votes, in more than 130 polling stations as a result of re-counting after the elections only in 2 polling stations essential differences of votes were recorded, and a case was brought against the commission chairpersons of those polling stations. After re-counting in those polling stations the votes of Mr. Levon Ter-Petrosyan much more reduced than the votes of Mr. Serzh Sargsyan. Afterwards two candidates applied to the Constitutional Court, which should make a decision during 10 days. Why should the authorities, which tolerated 9 days the illegal rallies, take such measures? The NA Speaker reminded that the parliament passed a law by the support of the CE experts on Meetings, Rallies, Processions and Demonstrations, which requires to make aware of the will, place and time of holding the mass event, defines about the one responsible for it. The law notes that one shall not have weapons, ammunition and explosive materials at the place of the rally. The video materials witness that when the police tried to search they attacked at the police with clubs and metallic rods. Then the disorders continued in another place, where they have turned upside down buses and cars, and it’s not understandable why the peaceful demonstrators build barricades, get prepared for war. These are events not connected with democracy, which turned into criminal crime, and those guilty must be punished. There was no way to prevent cases of barbarism and vandalism, than to declare state of emergency. The NA Speaker noted that even in that situation Mr. Levon Ter-Petrosyan refused to meet the religious leader, the Holy Patriarch, who went to his house for establishing calmness. As the NA Speaker assessed, what happened had no connection with the events, but there were revelations of hatred and vengeance, which, unfortunately, resulted in casualties, and the guilty for this is Mr. Levon Ter-Petrosyan, who irrespective of his political views, had to calm down his supporters. The NA Speaker noted that he fully agrees with the statement of the PACE President, according to which "the disagreements connected with elections should be solved in the Constitutional Court, and not with street clashes.” He expressed his disagreement to the statements, which require dialogue, release of those arrested. As the NA Speaker assessed, the authors of such statements are simply poorly informed because, those who committed criminal crimes, are arrested and must be punished. The dialogue, of course, is necessary, but not on the results of the elections, what is the problem of the Constitutional Court, but on the further process of the country, improvements with all political forces.
Mr. Prescott noted that as a political figure of the Council of Europe, his role is to assist the CE member country, which appeared in difficult situation and provide more democratic participation in the political life of the country. If there is a danger of destabilizing the situation with mass demonstrations, every government can take appropriate measures to correct the situation. But in every situation there are different comments: what happened, and what about that the final conclusion will make the courts. The aim of the Council of Europe is to give fair assessment to the process of the elections, and such assessment was given just after voting, noting that the final assessment will be given after the decision of the Constitutional Court. In his words, in the context of the establishment of democratic structures there is serious progress in Armenia, but there is also lack of trust towards the activity of those structures. The former RA President, who submitted certain requirements to the Constitutional Court, must look politically towards external world and show that he wants not war, but peace. Mr. Prescott noted that in his report he aims to note positive steps, which can promote the CE member state to come out of the created situation and to have all the sides of the dialogue not to feel defeated and steps will be taken towards consent. Only the Constitutional Court will decide the elections were fair or not.
The NA Speaker Mr. Tigran Torosyan expressed willingness to discuss the steps directed towards trust and tolerance both in Yerevan, and if necessary, in Strasbourg, noting that the PACE can have a great role for correcting the situation.
Mr. Davit Harutyunyan, Head of RA NA delegation in PACE, also received Mr. John Prescott, Chairman of the PACE Ad-Hoc Committee to Observe the Presidential Elections in Armenia. Mrs. Bojana Urumova, Special representative of CE General Secretary attended the meeting.
Mr. Prescott noted that the aim of his extraordinary visit is to study the situation in Armenia connected with declaration of the state of emergency and submit a report to the PACE President and the Secretary General. At the guest’s request Mr. Harutyunyan presented the situation in Armenia after declaring state of emergency, post-electoral processes, the procedure of the examination of the case on disputing the presidential elections in the Constitutional Court. It was noted that for the examination of the case the basis was the applications of the presidential candidates of Mr. Levon Ter-Petrosyan and Mr. Tigran Karapetyan argumentation of the decision of the RA Central Electoral Commission on the Election of the President of the Republic. To the conviction of the sides the only way of the solution of the inner-political complicated situation created in Armenia is the creation of the atmosphere of trust and the necessity of political dialogue. In this context the role of PACE was emphasized to begin dialogue and find solutions. In Mr. Prescott’s words, their aim is not to accuse the sides, but to help and take measures in order to solve the created situation. Mr. Harutyunyan is convinced that the PACE position must be distinct in order to avoid speculations.