ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Սանկտ Պետերբուրգում ապրիլի 3-ին հանդիպումներ ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական Դումայի նախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի /ՀԱՊԿ ԽՎ/ նախագահ Բորիս Գրիզլովի եւ Դաշնային խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընտրվեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, իսկ Հերմինե Նաղդալյանը ԱՊՀ ՄԽՎ Սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Հերմինե Նաղդալյանը մասնակցեց նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի աշխատանքներին, որի օրակարգում ընդգրկված էր միջազգային ահաբեկչության, թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության  դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ազգային օրենսդրությունների միասնականացման եւ ներդաշնակեցման հարցը: Նիստի ընթացքում ներկայացվեցին այդ երեւույթների դեմ պայքարի ՀՀ համապատասխան օրենքները, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ-ում ներկայումս քննարկվող ՀՀ Քրեական եւ Վարչական օրենսգրքերի փոփոխությունները:

Делегация НС РА в Санкт-Петербурге
3 апреля  в Санкт-Петербурге Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с Председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации, Председателем  Парламентской Ассамблеи  Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ)  Борисом Грызловым и Председателем Федерального Собрания, Председателем  Межпарламентской Ассамблеи СНГ (МПА СНГ) Сергеем Мироновым. В ходе встреч обсуждались вопросы, касающиеся двусторонних межпарламентских отношений, а также развития сотрудничества в рамках МПА СНГ.
Вице-спикер НС РА Аревик Петросян была избрана в рамках МПА СНГ  зампредседателя Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, а Эрмине Нагдалян – зампредседателя    комиссии МПА СНГ по социальной политике и правам человека.
Эрмине Нагдалян участвовала также в работе комиссии ПА ОДКБ по социально-экономической политике, в повестке дня  которой – вопросы  совмещения и  гармонизации национальных законодательств стран-членов ОДКБ о борьбе с международным терроризмом, незаконным оборотом  наркотиков и психотропных веществ. В ходе заседания представлены были соответствующие законы РА по борьбе с этими явлениями, а также дебатируемые ныне в НС РА поправки в Уголовном и Административном кодексах РА.