ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Սանկտ Պետերբուրգում ապրիլի 3-ին հանդիպումներ ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական Դումայի նախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի /ՀԱՊԿ ԽՎ/ նախագահ Բորիս Գրիզլովի եւ Դաշնային խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընտրվեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, իսկ Հերմինե Նաղդալյանը ԱՊՀ ՄԽՎ Սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Հերմինե Նաղդալյանը մասնակցեց նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի աշխատանքներին, որի օրակարգում ընդգրկված էր միջազգային ահաբեկչության, թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության  դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ազգային օրենսդրությունների միասնականացման եւ ներդաշնակեցման հարցը: Նիստի ընթացքում ներկայացվեցին այդ երեւույթների դեմ պայքարի ՀՀ համապատասխան օրենքները, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ-ում ներկայումս քննարկվող ՀՀ Քրեական եւ Վարչական օրենսգրքերի փոփոխությունները:

Delegation of the National Assembly of the Republic of Armenia in Saint Petersburg
On April 3 in Saint Petersburg the President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan had meetings with the Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, Chairman of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (PA CSTO) Mr. Boris Gryzlov and the Chairman of the Federal Council, Chairman of the Interparliamentary Assembly of the Commonwealth Independent States Mr. Sergey Mironov. During the meeting the sides discussed issues concerning the bilateral inter-parliamentary relations and the development of cooperation within IPA CIS framework.
Within the framework of IPA CIS Mrs. Arevik Petrosyan, Vice President of the National Assembly was elected Deputy Chairman of the Standing Committee for Political Issues and International Cooperation of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization, and Mrs. Hermine Naghdalyan – Deputy Chairman of the Standing Committee on Social Policy and Human Rights of the Interparliamentary Assembly of the Commonwealth Independent States.
Mrs. Hermine Naghdalyan also participated in the works of the PA CSTO Committee on Social-Economic and Legal Issues, in the agenda of which the issue of unification and harmonization of the state legislations of CSTO member-states in the direction of fighting against international terrorism, illicit traffic of narcotic drugs and psychotropic substances was included. At the sitting the relevant laws of the Republic of Armenia against those phenomena, as well as the amendments to the criminal and administrative codes of the Republic of Armenia being debated at present in the National Assembly of the Republic of Armenia were presented.